Powitanie i VF-1 HAAS

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
jkobior
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 kwie 2012, 21:14
Lokalizacja: Bieruń, śląskie

Powitanie i VF-1 HAAS

#1

Post napisał: jkobior » 08 kwie 2012, 22:38

Witam Wszystkich

Czytelnikiem forum jestem od dawna - traktuję go jako źródło cennych informacji. Zarejestrowałem się ponieważ będę potrzebował pomocy. Od 2 tygodni stoi u mnie nowa frezarka VF-1 HAAS. Powoli poznaję maszynę, wyprodukowałem już kilkanaście kg stalowych wiórów. Nigdy nie pracowałem na centrach obróbczych ale zasady pracy i programowania znam jako tako (od paru lat użytkuję drążarkę drutową).
VF-1 do sztywnych maszyn nie należy i chciałbym prosić doświadczonych użytkowników (WZÓR, -=JaNeK=-, ryby007) o pomoc.
Na co można sobie pozwolić przy obróbce stali 40H w naturalnym stanie, jak mocno może maszyna hałasować (drżeć).

Narzędzie: frez D=20 mm, na 3 płytki BDMT, Vc wg producenta jakieś 140 m/s, chłodzenie emulsją

1) jakie ap i fz dla:
ae=D
ae=0,5D

2) jakie ae i fz dla dużego ap (dla tych płytek 10 mm)

Narzędzie: głowica do planowania, D=50 mm, 45 stopni, 5 płytek, emulsja
jakie ap i fz dla:
ae=0,75D
ae=0,5D


jkobior

Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Powitanie i VF-1 HAAS

#2

Post napisał: WZÓR » 09 kwie 2012, 09:46

jkobior pisze:....VF-1 do sztywnych maszyn nie należy....
... dlatego ciężko z góry określić jakie wartości przypisać do Twojego przykładu.
Decydujące znaczenie na dobór odpowiednich parametrów ma sposób mocowania obrabianego detalu ..... ,,fasolki'' w kostce można frezować mocując ją na szlifowanych podkładach tak ;

Obrazek

lub tak;

Obrazek

Pobierz i poczytaj na temat frezowania Poradnik obróbki skrawaniem SANDVIK 2010 -tam znajdziesz odpowiedzi na wspomniane przez Ciebie zagadnienia.

:arrow: https://www.cnc.info.pl/topics86/poradn ... t20139.htm

lub tu;

:arrow: http://www.hoffmann-group.com/fileadmin ... GARANT.pdf
...Narzędzie: frez D=20 mm, na 3 płytki BDMT....
Wygląda mi to na narzędzie dostępne w firmie (np.) AWA ;

:arrow: http://www.awa.pl/index.php?d=one_rec&id_content=411

.... zbyt wiele nie mogę powiedzieć na ich temat, gdyż używam na ,,swojej'' VF-5 i Mini Mill narzędzi firmy Iskar , oraz Garant.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
jkobior
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 kwie 2012, 21:14
Lokalizacja: Bieruń, śląskie

#3

Post napisał: jkobior » 09 kwie 2012, 12:21

WZÓR pisze:jkobior napisał/a:
....VF-1 do sztywnych maszyn nie należy....

... dlatego ciężko z góry określić jakie wartości przypisać do Twojego przykładu.
Decydujące znaczenie na dobór odpowiednich parametrów ma sposób mocowania obrabianego detalu ..... ,,fasolki'' w kostce można frezować mocując ją na szlifowanych podkładach tak ;
Jeśli można poproszę więc o konkret. Pracujesz też na chyba słabszym Minimilu. Jakie zastosowałbyś maksymalne parametry przy frezowaniu w/w "fasolek" przy niekorzystnym mocowaniu czyli u góry szczęk imadła. Materiał stal 40H, frez 20 na 3 płytki, krótki w uchwycie WELDON, z firmy skąd kupujesz narzędzia.

Dziękuję za linki, mój frez i płytki są z Kyocery, podobno dobre.
Przepraszam jeśli coś nie tak z cytowaniem i odpisywaniem na posty, ale i tutaj się uczę.

Pozdrawiam
jkobior

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 09 kwie 2012, 13:35

jkobior pisze:
Jeśli można poproszę więc o konkret. Pracujesz też na chyba słabszym Minimilu. Jakie zastosowałbyś maksymalne parametry przy frezowaniu w/w "fasolek" przy niekorzystnym mocowaniu czyli u góry szczęk imadła. Materiał stal 40H, frez 20 na 3 płytki, krótki w uchwycie WELDON, z firmy skąd kupujesz narzędzia.....
Freza ø20.0 nie posiadam , ale przewiduje go oferta Garant-a;
:arrow: https://www.cnc.info.pl/topics101/na-ja ... t33916.htm
Narzędzie te używam tylko na VF-5 , a parametry znajdziesz w temacie (patrz; link wyżej).
.... o ile to możliwe staram się unikać niekorzystnych metod mocowania , czyli u góry szczęk imadła.

... mój frez i płytki są z Kyocery, podobno dobre....
Jest to nowość w asortymencie Hoffmann Group, która hmm ... jakimś cudem jeszcze do mnie nie dotarła.
:arrow: http://www.hoffmann-group.com/fileadmin ... owacje.pdf

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#5

Post napisał: ryby007 » 09 kwie 2012, 15:14

Witam.
Trochę się dziwię że piszesz że VF-1 nie jest stabilna choć jest jest 4razy silniejsza od mojej.
Ja ostatnio jadę głowicą bez chłodzenia bo dłużej mi płytki wytrzymują i max. Vc dla danego materiału i ap.1-2mm(ae100%) fz0.1-0.15mm. U ciebie bym od tych parametrów zaczął a potem zwiększał ile się da ap.
Bez testów to się nigdy nie obędzie :twisted:
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2


Autor tematu
jkobior
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 kwie 2012, 21:14
Lokalizacja: Bieruń, śląskie

#6

Post napisał: jkobior » 09 kwie 2012, 19:48

ryby007 pisze:Witam.
Trochę się dziwię że piszesz że VF-1 nie jest stabilna choć jest jest 4razy silniejsza od mojej.
Ja ostatnio jadę głowicą bez chłodzenia bo dłużej mi płytki wytrzymują i max. Vc dla danego materiału i ap.1-2mm(ae100%) fz0.1-0.15mm. U ciebie bym od tych parametrów zaczął a potem zwiększał ile się da ap.
Bez testów to się nigdy nie obędzie :twisted:
Dziękuję za konkretną odpowiedź. No właśnie i to jest to pytanie - ile się da. Frezowałem na takich parametrach i szło bardzo dobrze. Próbowałem też dla fz=0,1 ae=50% i ap=6 mm i tutaj drgania wydawały mi się już zbyt duże - brzęczały narzędzia na półce maszyny. Dlatego pytam praktyków co można, a co już nie jest dopuszczalne.
Proszę się nie dziwić, ale zakup tej maszyny dla mojej małej firmy to duży wydatek i na razie trochę mi się ręce trzęsą przy obsłudze, stąd moje pytania.
Czy jest możliwe uszkodzenie maszyny przy zadaniu zbyt wyśrubowanych parametrów na takim małym narzędziu, czy może najpierw narzędzie powinien szlag trafić.

Pozdrawiam
jkobior

Awatar użytkownika

ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#7

Post napisał: ryby007 » 10 kwie 2012, 10:18

Lepiej żeby tak mocno nie drgało bo płytki najpierw się zużyją potem głowica pięknie a maszyna stanie przy obciążeniu 180%. Trzeba dobrać takie parametry żeby produkcja szybko szkła ale nie kosztem płytek bo i tak powierzchnia wyjdzie zj**...
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 10 kwie 2012, 10:39

ryby007 pisze:.... Trzeba dobrać takie parametry żeby produkcja szybko szkła ale nie kosztem płytek ...
jkobior pisze:...mój frez i płytki są z Kyocery, podobno dobre.
Płytka forumowicza jkobior posiada 2 ostrza , a w mojej jest 4.
Ciekawe jaka jest różnica w cenie pomiędzy tymi płytkami ..... ?

Obrazek

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#9

Post napisał: ryby007 » 10 kwie 2012, 16:51

Nie wiem czy się rozumiemy, bo ja opisuje parametry na moim przykładzie dla płytek apkt 1003 i głowicy 3ostrzowej fi25 nie highfeed co WZÓR pokazał na zdjęciu.
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 10 kwie 2012, 23:24

ryby007 pisze:Nie wiem czy się rozumiemy, ....
... ja Ciebie rozumiem bardzo dobrze. :smile:
Masz ,,instrumenty'' i wiesz jak ich używać.
jkobior pisze:....Jeśli można poproszę więc o konkret. (....) Jakie zastosowałbyś maksymalne parametry przy frezowaniu w/w "fasolek" (...) Materiał stal 40H, frez 20 na 3 płytki, krótki w uchwycie WELDON, z firmy skąd kupujesz narzędzia.....
.... więc wyżej odpisałem.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”