Pomoc przy zakupie używki MiniMilla,każda rada mile widziana

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
tenroh
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 04 lip 2010, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc przy zakupie używki MiniMilla,każda rada mile widziana

#1

Post napisał: tenroh » 27 sty 2016, 20:54

Jako,że jestem poważnie zainteresowany zakupem używki MiniMilla mam w związku z tym kilka pytań:
Pierwsze podstawowe-jak najłatwiej sprawdzić czy maszyna jest ok? Myślę o wykonaniu na miejscu 2 takich samych elementów w kształcie powiedzmy łezki i porównanie ich między sobą i co oczywiste z zadanymi wymiarami. Nieregularny kształt myślę będzie lepszy niż kwadrat czy trójkąt ,gdyż w jednym czasie będą pracowały wszystkie osie, poprawcie mnie proszę jeśli się mylę...Druga sprawa to jakich dokładności mogę się tak naprawdę spodziewać. Test będzie w zwykłej stali.
-Kolejna rzecz-maszyna ma ok. 10 lat i przepracowane ok.1000h -włączona,500-pracująca.
To chyba bardzo mało jak na niespełna 10 letnią maszynę?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Z góry uprzedzam, że nigdy wcześniej nie miałem styczności ze starowaniem Haasem także w 100% będę zależny w testach tej maszyny od jej operatora.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 27 sty 2016, 21:16

tenroh pisze:Jako,że jestem poważnie zainteresowany zakupem używki MiniMilla mam w związku z tym kilka pytań:
Pierwsze podstawowe-jak najłatwiej sprawdzić czy maszyna jest ok? ....
Test ballbar.



https://www.cnc.info.pl/topics60/pomiar ... 717,10.htm

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#3

Post napisał: Przemek92 » 28 sty 2016, 20:58

Też polecam test ballbarem, bardzo szybki, ale ważne by go przeprowadzić w kilku punktach obrabiarki. Możliwe jest, że śruba pociągowa jest wytarta jedynie np. w jednym zakresie (frezowano cały czas frezowane w tym samym miejscu stołu). Ważne by sprawdzić filtry chłodziwa, czy są stare i zagrzybiałe, czy w zbiornik osuszający powietrze dostarczane do maszyny jest pusty czy raczej pełny aż się z niego wylewa. Myślę, że też warto spojrzeć czy maszyna ogólnie jest sprzątana, jak wygląda przestrzeń dookoła maszyny- czy są wycieki oleju.
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!


Autor tematu
tenroh
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 04 lip 2010, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: tenroh » 28 sty 2016, 22:10

Tylko kto świadczy takie usługi pomiarów bądź wynajmuje taki sprzęt i ile to może kosztować?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 28 sty 2016, 23:35

tenroh pisze:Tylko kto świadczy takie usługi pomiarów bądź wynajmuje taki sprzęt i ile to może kosztować?
Zgłoś się do Abplanalp , Oni serwisują obrabiarki Haas i w zakresie usług mają ( ... przynajmniej ostatnio mieli) w ofercie tego typu pomiar.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

slaw277
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 13 lip 2005, 22:30
Lokalizacja: Bielsko Biała

#6

Post napisał: slaw277 » 29 sty 2016, 07:16

Ja bym nie sugerował się tym, że maszyna przepracowała tyle godzin ile piszesz. Mi ostatnio zrobili update systemu i każda taka aktualizacja kasuje liczniki maszyny i nagle z 3000rbh zrobiło się zero właśnie na Mini Millu - więc podany przez sprzedawcę licznik godzin nie powinien wpływać na decyzje przy zakupie.

Dobra rada włącz wrzeciono i reguluj obrotami - sprawdz czy nie rzęzi coś w środku, typu luźny pasek czy łożyska akurat w mini millu to częsta przypadłość


Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#7

Post napisał: Przemek92 » 29 sty 2016, 17:03

tenroh, możesz się nawet zgłosić do Politechniki Warszawskiej, bo widzę, że jesteś z Warszawy. Na pewno będą chętni wykonać taki pomiar-nawet jakaś pokazówka dla studentów, czy nawet do koła naukowego się jakiegoś odezwać. Za taką usługę możesz zaproponować, że zabierzesz grupę studentów na wycieczkę do Twojego zakładu lub weźmiesz praktykanta na wakacje ;) W zasadzie 1000h włączenia/ 10 lat to 100 godzin pracy rocznie- to 2,5 tygodnia pracy etatowego pracownika. Jak kolega wyżej sugeruje to dane zafałszowane.
Możesz sprawdzić też czy port usb jest aktywny (pendrive sformatowany na fat16) czy jest port rs232, jeżeli jest Ci taki potrzebny.
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!


Jonecki
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2015, 20:01
Lokalizacja: PL

#8

Post napisał: Jonecki » 30 sty 2016, 16:12

Najlepszy jest test BallBarem, ale jeśli go nie ma to też da się sprawdzić czy są luzy na śrubach/łożyskach. Potrzebny jest statyw magnetyczny i czujnik mikronowy. Tak jak pisali koledzy wcześniej, sprawdź czy jest USB (aktywne czy wyłączone), port RS232, czy do maszyny jest oryginalna instrukcja obsługi z wydrukowanymi danymi maszynowymi i dyskietka z tymi danymi (czy dyskietka da się odczytać?). Obroty wrzeciona reguluj od np. 100 do max i przełączaj lewo/prawo w każdym zakresie - dźwięk powinien być taki sam w obydwu kierunkach. Sprawdź zbiornik smarowania z tyłu maszyny - jak na dnie jest szlam w oleju to go nikt nie czyścił i nie wymieniał filtra oleju smarującego. Osłony osi w jakim są stanie? Można by sporo jeszcze pisać, ale najlepiej to chyba po serwis Haasa zadzwonić i serwisant w 2-3h powinien sprawdzić maszynę już dokładnie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”