Pierwszy dzień z HAAS VF5 - kilka trywialnych pytań.

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Pierwszy dzień z HAAS VF5 - kilka trywialnych pytań.

#1

Post napisał: Mrozik » 07 lut 2011, 19:15

Witam, dzisiaj uruchomiłem maszynkę po raz pierwszy i mam kilka pytań związanych z ustawianiem materiału:

1.
Założyłem do T2 frez walcowo czołowy fi 25 i zrobiłem wg instrukcji:
Ustawianie przesuniêæ
Aby móc dok³adnie obrabiaæ czêoeci, frezarka musi znaæ rozmieszczenie poszczególnych czêoeci na stole.
Impulsuj¹c przesun¹æ frezarkê z narzêdziem wskaŸnikowym we wrzecionie a¿ do osi¹gniêcia górnego lewego
roju czêoeci (patrz ilustracja poni¿ej); jest to po³o¿enie zerowe czêoeci. Wartooeci zostan¹ wprowadzone do G54
na stronie przesuniêæ roboczych.
Przesuniêcia mo¿na równie¿ wprowadziæ rêcznie; w tym celu wybraæ jedn¹ ze stron przesuniêæ, przesun¹æ
kursor do po¿¹danej kolumny, wpisaæ liczbê i nacisn¹æ “Write” lub F1. Nacioeniêcie F1 wprowadzi liczbê do
wybranej kolumny. Wprowadzenie wartooeci i nacioeniêcie “Write” spowoduje dodanie tej wartooeci do wartooeci w
wybranej kolumnie.
Ustawianie typowych przesuniêæ roboczych
1. Umieoeciæ materia³ w imadle i dokrêciæ
2. W³o¿yæ narzêdzie wskaŸnikowe do wrzeciona
3. Nacisn¹æ HANDLE JOG (impulsowanie regulatorem automatycznym) (A)
4. Nacisn¹æ .1/100. (B) (Podczas krêcenia r¹czk¹, frezarka obraca siê z du¿¹ szybkooeci¹)
5. Nacisn¹æ +Z (C)
6. Impulsuj¹c regulatorem automatycznym (D) przesun¹æ ooe Z do po³o¿enia ok. 1" nad czêoeci¹
7. Nacisn¹æ .001/1. (E) (Podczas krêcenia r¹czk¹, frezarka obraca siê z ma³¹ szybkooeci¹)
8. Impulsuj¹c regulatorem automatycznym (D) przesun¹æ ooe Z do po³o¿enia ok. 0,2" nad czêoeci¹
9. Wybraæ ooe X lub Y (F), a nastêpnie impulsuj¹c regulatorem automatycznym (D) przesun¹æ narzêdzie do
lewego górnego rogu czêoeci (patrz ilustracja poni¿ej)
10. Nacisn¹æ “Ofset” (G)
11. Naciskaæ “Page Up” (H) w celu przejoecia do strony “Work Zero Offset”
12. Ustawiæ kursor (I) na kolumnie X G54
13. Nacisn¹æ “Part Zero Set” (J), aby wprowadziæ wartooeæ do kolumny osi X. Drugie nacioeniêcie “Part Zero
Set” (J) spowoduje wprowadzenie wartooeci do kolumny osi Y.
OSTRZE¯ENIE!Nie nacisn¹æ “Part Zero Set” po raz trzeci; spowoduje to wprowadzenie wartooeci do osi Z.
Efektem bêdzie zderzenie lub alarm osi Z po uruchomieniu programu.
A następnie dla T2 robię:
Ustawianie przesuniêcia narzêdzia
Nastêpna czynnooeæ dotyczy ustawienia stycznooeci narzêdzi. Polega to na definiowaniu odleg³ooeci od ostrza
narzêdzia do szczytu czêoeci. Inna nazwa tej czynnooeci to “Tool Length Offset” (przesuniêcie d³ugooeci
narzêdzia), co jest oznaczone jako H w wierszu kodu maszynowego; odleg³ooeæ dla ka¿dego narzêdzia zostaje
wprowadzone do “Tool Offset Table” (tabeli przesuniêæ narzêdzi).
1. Za³adowaæ narzêdzie do wrzeciona (Patrz 5 “Frezy” w niniejszej instrukcji)
2. Nacisn¹æ HANDLE JOG (impulsowanie regulatorem automatycznym) (A)
3. Nacisn¹æ .1/100. (B) (Podczas krêcenia r¹czk¹, frezarka obraca siê z du¿¹ szybkooeci¹)
4. Wybraæ ooe X lub Y (C), a nastêpnie impulsuj¹c regulatorem automatycznym (D) przesun¹æ narzêdzie do
oerodka czêoeci
5. Nacisn¹æ +Z (E)
6. Impulsuj¹c regulatorem automatycznym (D) przesun¹æ ooe Z do po³o¿enia ok. 1" nad czêoeci¹
7. Nacisn¹æ .0001/.1 (F) (Podczas krêcenia r¹czk¹, frezarka obraca siê z ma³¹ szybkooeci¹)
8. W³o¿yæ arkusz papieru pomiêdzy narzêdzie a obrabiany przedmiot. Ostro¿nie opuoeciæ narzêdzie jak
najbli¿ej szczytu czêoeci, sprawdzaj¹c przy tym, czy nie dociska ono arkusza papieru.
9. Nacisn¹æ “Ofset” (G)
10. Nacisn¹æ “Page Up” (H) w celu przejoecia do strony zatytu³owanej “Coolant - Length - Radius” (ch³odziwod
³ugooeæ-promieñ), a nastêpnie przewin¹æ do narzêdzia nr 1.
11. Ustawiæ kursor (I) na geometrii dla po³o¿enia nr 1
12. Nacisn¹æ “Tool Ofset Mesur” (J)
Po³o¿enie Z, przedstawione w dolnym lewym rogu ekranu, zostanie wprowadzone do numeru po³o¿enia
narzêdzia.
OSTRZE¯ENIE!
Po takiej operacji mam w G54 X0 Y0 Z-532.23 a chciałbym przecież mieć X0 Y0 Z0

W części pierwszej wyraźnie piszą żeby w part offset nie zerować położenia Z tylko zmienić to w tool lenght offset.

Potem po wpisaniu w program i uruchomieniu go:
T2M06
G00 G90 G54 X0Y0;
G43 H2 Z10;
mam nadal na współrzędnych X0 Y0 Z-532.23

2.
Ustawiając X oraz Y na czujnik krawędzi lub na frez w G54 nie mam X0 Y0 na rogu materiału tylko trzeba odjąć sobie promień. W jaki sposób to zrobić sprytnie, bo można sobie po wpisaniu do G54 pojechać w MDI na narożnik materiału znając średnicę frezu i znów zrobić pomiar offsetu. Podejżewam, że jest na to lepszy sposób.

Z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:


dell
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 23 maja 2007, 06:26
Lokalizacja: znikad

#2

Post napisał: dell » 07 lut 2011, 19:30

Zmien na panelu wyswietlanie polozenia :) na operatora
Znudzila mi sie reklama
Niedlugo pojawi sie nowy chomik :D

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7973
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#3

Post napisał: WZÓR » 08 lut 2011, 09:15

Mrozik pisze:Witam, dzisiaj uruchomiłem maszynkę po raz pierwszy i mam kilka pytań związanych z ustawianiem materiału:.....
Witam
Jak byłem początkujący , też miałem z tym problem.
Odpowiedź masz na forum :arrow: https://www.cnc.info.pl/topics90/haas-i ... htm#170884

Wgraj i BEZPIECZNIE uruchom taki program ( po wcześniejszym ustawieniu G54 i zmierzeniu narzędzia) ;
%
O6
G17
G40
G80
G90
G54
T2 M6
G43 H2
G00 X0 Y0
Z25.
G01 Z2. F300
M30
%

Po zatrzymaniu programu kliknij klawisz MDI> HAND JOG> POSIT .
Tabelka na ekranie w dolnej części , po środku zmieni barwę na białą ( tak jest u mnie przynajmniej....) - tam będziesz miał współrzędne ; OPERATOR > G54 > MASZYNOWE i porównaj ich wartości .

Napisz jaki masz soft.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#4

Post napisał: Mrozik » 12 lut 2011, 13:56

Trochę już pofrezowałem i otrzaskałem się z maszynką.

Mam następujące dwa pytania:

1. Korekcja długości narzędzia do obrabianej części. W tej chwili gdy używam kilku narzędzi to ustawiam narzędzia na 0 materiału i wprowadzam korekcję (offset>tool offset measure) dla wszystkich narzędzi. Jednakże jest to nieco upierdliwe. W jaki sposób zrobić to niejako z automatu dla wszystkich narzędzi?

2. Zrobiłem listę narzędzi i przyrządów które wypadało by zakupić (narazie mam trochę oprawek i frezów które były niezbędne do frezowania na już, także frezów nie wpisywałem.)
Co wg waszej praktyki jeszcze by się przydało. Dodam że produkcja raczej poniżej 0,05mm dokładności schodzić nie będzie.

NR NAZWA
1 Czujnik krawędzi (kulkowy, LED)
2 Czujnik wysokości narzędzia zegarowy
3 Zestaw łap mocujących M14
4 Statyw magnetyczny
5 Czujnik zegarowy 0-10 wychyłowy
6 Gratownik ręczny
7 Imadło precyzyjne 150
8 Gwintownik M5 spiralny
9 Gwintownik M6 spiralny
10 Gwintownik M8 spiralny
11 Gwintownik M10 spiralny
12 Gwintownik M12 spiralny
13 "Wiertła HSS TiN 2-12mm,
6.8mm,8.5mm,10.2mm"
14 Zestaw podkładek równoległych szlifowanych
15 zestaw kluczy imbusowych i płaskich
16 młotek montazowy miękki
17 suwmiarka 0-300
18 suwmiarka elektr. 0-150


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: CFA » 12 lut 2011, 14:09

Mrozik pisze: Korekcja długości narzędzia do obrabianej części. W tej chwili gdy używam kilku narzędzi to ustawiam narzędzia na 0 materiału i wprowadzam korekcję (offset>tool offset measure) dla wszystkich narzędzi. Jednakże jest to nieco upierdliwe. W jaki sposób zrobić to niejako z automatu dla wszystkich narzędzi?
Ustaw sobie długość narzędzia do jakiegoś punktu odniesienia (np na płytkę, czujnik, brzeg imadła). Potem tylko mierz detal - do tego punktu -i uwzględniaj to jako zero w bazie. Chcesz powiedzieć, że do każdej roboty mierzysz po kolei narzędzia do danego detalu?


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6

Post napisał: Mrozik » 12 lut 2011, 14:53

W instrukcji pisze żeby nie wprowadzać wartości do Z w g54 tylko robić to poprzez offset narzędzia i dla każdego narzędzia z osobna tak robić. . Jak narazie frezował trochę przedmiotów i nie stanowiło to problemu ale wiadomo że to idiotyczny sposób postępowania.

Rozumiem że mam zrobić tak:

1. Pomierzyć narzędzia względem stołu przy użyciu czujnika (powiedzmy że ma 100mm wysokości). (jednorazowo)
2. Zmierzyć wysokość zera materiału względem stołu (powiedzmy 175), odjąć 100mm i w g54 wprowadzić przesunięcie Z równe 75mm? (przy każdej zmianie materiału/programu)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7973
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 12 lut 2011, 15:14

Mrozik pisze:W instrukcji pisze żeby nie wprowadzać wartości do Z w g54 tylko robić to poprzez offset narzędzia i dla każdego narzędzia z osobna tak robić. . Jak narazie frezował trochę przedmiotów i nie stanowiło to problemu ale wiadomo że to idiotyczny sposób postępowania.

Rozumiem że mam zrobić tak:

1. Pomierzyć narzędzia względem stołu przy użyciu czujnika (powiedzmy że ma 100mm wysokości). (jednorazowo)
2. Zmierzyć wysokość zera materiału względem stołu (powiedzmy 175), odjąć 100mm i w g54 wprowadzić przesunięcie Z równe 75mm? (przy każdej zmianie materiału/programu)
Tu jest wszystko opisane; :arrow: https://www.cnc.info.pl/topics90/haas-i ... htm#170884

Nie wiem z jakiej instrukcji obsługi korzystasz , tu możesz pobrać sobie najnowszą;
:arrow: http://chomikuj.pl/VF-5

p.s.
Wyposażcie obrabiarkę w sondy - życie będzie trochę łatwiejsze.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: CFA » 12 lut 2011, 17:44

Mrozik pisze:Rozumiem że mam zrobić tak:
1. Pomierzyć narzędzia względem stołu przy użyciu czujnika (powiedzmy że ma 100mm wysokości). (jednorazowo)
2. Zmierzyć wysokość zera materiału względem stołu (powiedzmy 175), odjąć 100mm i w g54 wprowadzić przesunięcie Z równe 75mm? (przy każdej zmianie materiału/programu)
Ja tak robię, tyle że mam czujnik 3D do ustalania zer detalu.
WZÓR pisze: Wyposażcie obrabiarkę w sondy - życie będzie trochę łatwiejsze.
Jak decydowało się wyposażenie obrabiarki, to nie byłem w stanie ocenić przydatności tego rozwiązania. Teraz zresztą też, żeby spełniało to moje oczekiwania musiałoby być całkowicie automatyczne, czy bezstykowe - a i tak chyba musiałbym (?) każdorazowo pisać jakieś fragmenty programu, żeby to obsłużyć w sensie pomiaru mocowanej sztuki. (dziennie mam kilkanaście różnych części w obróbce na tej maszynie)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7973
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 12 lut 2011, 19:27

CFA pisze:...Jak decydowało się wyposażenie obrabiarki, to nie byłem w stanie ocenić przydatności tego rozwiązania. Teraz zresztą też, żeby spełniało to moje oczekiwania musiałoby być całkowicie automatyczne, czy bezstykowe - a i tak chyba musiałbym (?) każdorazowo pisać jakieś fragmenty programu, żeby to obsłużyć w sensie pomiaru mocowanej sztuki. (dziennie mam kilkanaście różnych części w obróbce na tej maszynie)
System oferowany przez firmę Haas może realizować znacznie więcej zadań niż tylko zadanie ustawiania narzędzia i przedmiotu.
Wykorzystując makroinstrukcje (dołączone) oraz zaawansowane metody programowania można realizować kontrolę narzędzi i przedmiotów podczas procesu produkcyjnego, wykonywać pomiary pierwszego przedmiotu w serii , dokonywać automatycznej kompensacji zmian cieplnych , a nawet kontrolować narzędzia pod względem występowania zużycia lub uszkodzeń.

źródło; materiały reklamowe Haas

Obrazek
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: CFA » 12 lut 2011, 22:09

WZÓR pisze:System oferowany przez firmę Haas może realizować znacznie więcej zadań niż tylko zadanie ustawiania narzędzia i przedmiotu.
Wykorzystując makroinstrukcje (dołączone) oraz zaawansowane metody programowania można realizować kontrolę narzędzi i przedmiotów podczas procesu produkcyjnego, wykonywać pomiary pierwszego przedmiotu w serii , dokonywać automatycznej kompensacji zmian cieplnych , a nawet kontrolować narzędzia pod względem występowania zużycia lub uszkodzeń.
Ja to wszystko wiem. Tylko zaawansowane metody programowania są do serii.
U mnie ogromna seria to jest już 3 albo 5 szt i nie dałbym rady oprogramować tego sensownie
pod względem ekonomicznym.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”