Zestaw dla początkującego "tokarza"

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
ABKK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 288
Rejestracja: 01 lut 2012, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

Zestaw dla początkującego "tokarza"

#1

Post napisał: ABKK » 15 wrz 2017, 12:30

Witajcie!

Tokarka już wybrana padło na TOKARKA UNIWERSALNA TYTAN 520 importera Metal Technics Polska s.c.
W przyszłym tygodniu zamawiam.

I teraz co szanowne grono doświadczonych użytkowników poleci na start?
Prosiłbym dokładny model, a nawet link do sprawdzonych rzeczy :)
Z tego co się zorientowałem na szybko to:
  • 1. NOŻE - najlepiej płytkowe, bo z ostrzeniem może być naprawdę ciężko osobie, która dopiero zaczyna zabawę na tokarce.

  • 2. CZUJNIK ZEGAROWY Z UCHWYTEM - do sprawdzenia odchyłów tokarki

  • 3. WAŁEK DO POMIARU BICIA - właśnie skąd taki wałek wytrzasnąć?
  • 4. SUWMIARKA - mam elektroniczną za parę zł, ale pewnie się nie nadaje

Co jeszcze mi się przyda?



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 15 wrz 2017, 12:48

ABKK pisze:3. WAŁEK DO POMIARU BICIA - właśnie skąd taki wałek wytrzasnąć?
https://www.cnc.info.pl/topics56/trzpie ... t67873.htm
(w poście chodzi o całoszlifowane wytaczadło podobne do tego, z odpowiednim stożkiem, np Mk3, [Mk2, Mk1] - w linku jest Mk4) i najlepiej możliwie długim i grubym trzpieniem (im dłuższy- tym pomiar bicia czy odchyłki od osi łoża dokładniejszy)
http://allegro.pl/wytaczadlo-ptw1-4x25x ... 36211.html
Obrazek
stożek może być mniejszy od gniazda we wrzecienniku + tulejka redukcyjna, najlepiej skrócona(bez płetwy), np Mk3/Mk1...
1. NOŻE - najlepiej płytkowe, bo z ostrzeniem może być naprawdę ciężko osobie, która dopiero zaczyna zabawę na tokarce.
Drogi kolego, prędzej czy później i tak będziesz musiał nauczyć się ostrzenia i własnoręcznego przygotowywania sobie noży (HSS) i lutowanych (VHM), bo pomimo mnogości typów noży składanych i dedykowanych do różnych prac płytek wymiennych nadal wiele prac, zwłaszcza nietypowych, najlepiej(najprościej) wykonuje się nożami ze stali szybkotnącej lub z lutowanymi płytkami, bo zakup specjalnego składaka byłby (najczęściej) nieekonomiczny lub trudnodostępny, zwłaszcza np kształtowego. A podstawy jak i czym ostrzyć, oraz jak uzyskać podstawową prawidłową geometrię noży znajdzie kolega w temacie poniżej, oraz necie.
Tak więc radziłbym nie zaniechać tematu ostrzenia, nawet jeśli początki będą trudne, bo tokarzowi potrzebne są(lub będą) najróżniejsze noże (których nigdy za dużo :wink: )...
ABKK pisze: 4. SUWMIARKA - mam elektroniczną za parę zł, ale pewnie się nie nadaje
Jedna zasada - narzędzie pomiarowe musi powtarzalnie wskazywać prawidłowy wymiar, (oczywiście w przyjętej tolerancji pomiaru) bo w innym przypadku nie będziemy pewni swojej roboty (krótko mówiąc możemy sp.. artolić robotę/y)
Suwmiarki elektroniczne, szczególnie te tanie chińskie nie cieszą się najlepszą opinią w tym zakresie, a certyfikowane oryginalne (np Mitutoyo - uwaga na podróbki) są.. drogie. Zamiast więc niepewnej elektronicznej lepiej i pewniej używać zwykłej noniuszowej lub dobrej zegarowej (najlepiej ze podziałką skali 0,01mm
http://allegro.pl/suwmiarka-zegarowa-0- ... 16674.html
Obrazek
(mam dokładnie taką już kilka lat, i mimo tego, że jest "no name"- zapewne chińska, jeszcze się nie zawiodłem - przy właściwym traktowaniu mogę wierzyć jej wskazaniom)

a nie z podziałką 0,02mm,
Obrazek

z prostego powodu - bo gdyby nawet ta z podziałką 0,01 zawyżała dwa razy, to i tak mniej niż będzie zawyżała ta z podziałką 0,02 (a większość noniuszowych ma podziałkę 0,05mm)...
Tylko obchodzić się z nią należy delikatnie, nie rzucać broń boże, i dbać o czystość listwy zębatej..
Czy nasza suwmiarka "trzyma wymiar" możemy sprawdzić mierząc kilkakrotnie (w trakcie użytkowania również dla sprawdzenia co jakiś czas, zwłaszcza po upadku) np średnicę łożyska kulkowego - mają one tolerancje wykonania zazwyczaj poniżej mikrona, czyli dużo mniej niż może pokazać nasza suwmiarka(powinna wskazywać wymiar pełny - "X,00"), albo na innym znanym wymiarze, np płytkach pomiarowych, zmierzonym mikrometrem wymiarze/średnicy jakiegoś detalu, itp...
Rozrzut wskazań suwmiarki (elektronicznej) na tym samym elemencie powyżej ~1-3 setek (z utrzymaną możliwie stałą siłą docisku szczęk) praktycznie dyskryminuje ją do większości prac tokarskich..
ABKK pisze:2. CZUJNIK ZEGAROWY Z UCHWYTEM - do sprawdzenia odchyłów tokarki
typowy czujnik zębaty z podziałką 0,01mm i skoku roboczym od 8-10 do 30mm

Obrazek

na magnetycznym statywie przegubowym - poręczniejsze w użyciu, (choć niektórzy koledzy mają, moim zdaniem, często trochę wyolbrzymione zastrzeżenia co do ich sztywności), np
http://allegro.pl/czujnik-zegarowy-0-10 ... 44508.html
Obrazek

lub klasycznym prętowym,
http://allegro.pl/zestaw-czujnik-zegaro ... 87652.html
Obrazek

Często dużo poręczniejszy w ustawianiu do pomiarów jest czujnik dźwigienkowy, tzw "diatest",
https://www.google.pl/search?client=fir ... CH63NyrKck
http://allegro.pl/czujnik-uchylny-diate ... 71831.html
którym dużo łatwiej dokonywać pomiarów, zwłaszcza bicia małych otworów i cienkich wałków (nie trzeba aż tak dokładnie ustawiać czujnika promieniowo do osi), ale trzeba zdawać sobie sprawę, że mają one dużo mniejsze zakresy pomiarowe (skok- zazwyczaj 0,8mm)
Obrazek

a tak naprawdę to najlepiej mieć oba rodzaje, zarówno czujników jak i statywów..

A czujniki i diatesty elektroniczne cyfrowe?

Obrazek Obrazek

Choć wygodne w odczycie statycznym (tu podobnie jak w suwmiarkach skłania się temat podróbek i powtarzalności odczytów), to jednak kiedy przychodzi mierzyć bicie np obracającego się cyklicznie wałka czy otworu ("na obrotach" w tokarce) odczyt ze względu na interwał odświeżania wskazań na wyświetlaczu (oraz próbkowania pomiaru) może być zmienny, bardzo trudny do interpretacji (podobnie jak np wskazania zmieniającego się przypadkowo napięcia na multimetrze). Tu lepszy jest pomiar czujnikiem analogowym wskazówkowym, gdyż oko szybciej dostrzega zmianę kąta i kierunek ruchu wskazówki, niż mózg zanalizuje zmieniające się liczby (dlatego "analogi" zawsze będą w użyciu, np prędkościomierze wskazówkowe w samochodzie :wink: )..

Polecałbym też koledze przeczytać ten temat
http://pfmrc.eu/index.php?/topic/60403- ... y-romanj4/
z uzupełnieniem (rozdziały nie przeniesione do powyższego
http://pfmrc.eu/index.php?/topic/58564- ... alu/page-7
napisany dla tych kolegów którzy mają (poza dużym zapałem) niewielkie lub zgoła żadne doświadczenie w obróbce skrawaniem. Są tam zawarte w mniemam przystępnej pigułce podstawowe informacje na ten temat, niezbędne jak mi się wydaje każdemu adeptowi wiórotwórstwa.
Przeczytaj sobie cały, i nie przejmuj się proszę, że (temat dość obszerny) nie wszystko z początku załapiesz i spamiętasz (każdy tak miał), ale w miarę jak będziesz zdobywał doświadczenie zaczniesz pojmować te mechanizmy i będą one coraz mniej czarną magią...
pozdrawiam,
Roman


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: Andrzej 40 » 15 wrz 2017, 16:11

Na początek skorzystaj z porad kol. Romana.
Z moich praktyk - jako wałki do sprawdzania uchwytu mogą się przydać przeróżne szlifowane elementy pojazdów, np. części wtrysków, trzpienie popychaczy zaworów i co tylko wpadnie z tego asortymentu do motorowerów, motocykli i samochodów. Ważne żeby było szlifowane i nie wytarte.
Suwmiarka - tu opinie są różne. Ja też m.in. używam taniej elektronicznej. I przydaje się, z tym, że w razie wątpliwości powtarzam pomiar parę razy. Nie do przyjęcia w produkcji, ale w domowym warsztacie może być.
Do tego trzeba z czasem dołączyć mikromierz(e). Bywają na Allegro polskie leżaki. Przy okazji dorobisz się wzorca do sprawdzania suwmiarki :wink:
Noże składane - poczytaj o parametrach płytek i spróbuj trzonek zrobić sam. Na początek kup pojedyncze płytki np. trójkątne i zrób trzonek ze zwykłego noża. Dlaczego trójkątne? Bo najłatwiej dorobić do nich trzonek i są w miarę uniwersalne. Można toczyć w prawo i w lewo.
Ja mam również trzonki chińskie. Kupiłem (dawno temu) komplet noży (drogo, na eBayu, teraz bym kupił z Chin) i zmieniłem płytki na firmowe. Trzonki są O.K. Zobacz co oferuje alibaba, może coś znajdziesz. Przy okazji możesz zobaczyć jakie wymiary płytek są stosowane do noży Twojej tokarki.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#4

Post napisał: Petroholic » 15 wrz 2017, 17:25

Tytan 520 ma imak na 12tki czy 16tki wejdą?

U chińczyków aktualnie spore promocje są :)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestaw dla początkującego "tokarza"

#5

Post napisał: strikexp » 15 wrz 2017, 20:06

A ja od siebie dodam pytanie, czy wałek liniowy nadaje się do pomiarów w tokarce? Czytałem opinie że daleko mu do symetrii...
ABKK pisze: 3. WAŁEK DO POMIARU BICIA
Od siebie dodam że to jest zbędny bajer na samym początku, chyba że kupisz go tanio. Zwykłe przetoczenie wałka daje dość dobry obraz skalibrowania tokarki.
Nowa tokarka jest raczej skalibrowana. Co prawda do tej co podałeś mam wątpliwości ale ZX7016 była skalibrowana więc tokarka pewnie będzie. Inna sprawa jak łatwo skalibrować Zośkę w porównaniu do tokarki...

Wiekszość wyposażenia opłaca sie kupować na aliexpress.com. Jedynie te ciężkie elementy są konkurencyjne w Polsce, no chyba że ktoś kupuje na firmę i jest VATowcem.
Na pewno musisz sobie skombinować pręty i krażki. Ja osobiście zacząłem pracowac na tokarce dopiero gdy kupiłem przecinarkę taśmową. Można co prawda ciąć kątówką ale to już jest przegrzana stal. A piłowanie ręczne zajmuje dosłownie godziny i łamie się sporo brzeszczotów.
Ciężko jest ustawić zardzewiały pręt w osi, więc na początek polecam aluminium do nauki.

Ja kupiłem tokarkę pół roku temu, to mogę napisać co kupiłem:
1. odrdzewiacz fosol - rdza morduje noże a pręty sprzedają zardzewiałe
2. płytki do noży składanych - podczas nauki szybko się je niszczą a w Chinach kosztują dużo mniej
3. kilka stalek na noże np 12x12mm - jak było wspomniane czasami trzeba konkretny kształt
4. tania szlifierka - polecam dołożyć i kupić taką z taśmą
5. kieł obrotowy do konika jeśli nie ma :!:
6. uchwyt wiertarski do konika, jak najkrótszy
7. emulgol 1L + woda destylowana - trza chłodzić żeby ładnie i szybko toczyć :wink:
8. olej/WD40/smar - do smarowania i ochrony przed rdzą
9. okulary i to kilka sztuk, przy złych parametrach strzela po ryju wiórami ostrymi jak żyletka :!:
10. nakiełki
11. lampa jak nie masz, lub 2 mocne żarówy na ścianie

Więcej nie pamiętam a nie mogę sprawdzić, ale na pewno było tego więcej. Pełny osprzęt do takiej tokarki kosztuje przynajmniej kilka tysięcy.


Autor tematu
ABKK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 288
Rejestracja: 01 lut 2012, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: ABKK » 15 wrz 2017, 20:35

RomanJ4 bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.

W takim razie zamawiam to na początek:
CZUJNIK ZEGAROWY 0-10mm + STATYW 60kg - SUPER CENA
http://allegro.pl/czujnik-zegarowy-0-10 ... 89508.html
SUWMIARKA ZEGAROWA - 0,01mm- SHOCK PROF- 150mm
http://allegro.pl/suwmiarka-zegarowa-0- ... 16674.html

Myślę, że będzie OK?
Petroholic pisze:Tytan 520 ma imak na 12tki czy 16tki wejdą?
Jeszcze nie wiem, ale możesz podrzucić link do takich i takich... :)
Tokarkę będę miał pod koniec przyszłego tygodnia.
Andrzej 40 pisze:Ja mam również trzonki chińskie. Kupiłem (dawno temu) komplet noży (drogo, na eBayu, teraz bym kupił z Chin) i zmieniłem płytki na firmowe. Trzonki są O.K. Zobacz co oferuje alibaba, może coś znajdziesz. Przy okazji możesz zobaczyć jakie wymiary płytek są stosowane do noży Twojej tokarki.
Mógłbyś podrzucić jakiś link, ja naprawdę się na tym nie znam, wolę podpytać fachowców :)
strikexp pisze:2. płytki do noży składanych - podczas nauki szybko się je niszczą a w Chinach kosztują dużo mniej
Jak wyżej możesz podać konkretną aukcję?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 15 wrz 2017, 20:37

strikexp pisze:Nowa tokarka jest raczej skalibrowana.
Pamiętacie koledzy reklamę "Prawie jak..."?
Z tą kalibracją bywa podobnie, jak porównać sobie dołączone(o ile w ogóle są) do tych samych maszynek różnych dystrybutorów karty inspekcyjne
(przykładowo fragment mojej)
Obrazek
to okazuje się, że są identyczne, nawet podpisy, czyli.... skopiowane.. :evil:
dlatego warto sprawdzić by potem nie główkować dlaczego dzieją się cuda z wymiarami. Poza tym jak mamy trzpień pomiarowy ze stożkiem pasującym również do konika (stożek konika Mk2 w Tytanie 520) to możemy za jego pomocą sprawdzić również osiowość konika do osi toczenia, co zapobiegnie łamaniu wierteł i rozwiertaków oraz rozbijaniu otworów i toczeniu w kłach stożków zamiast walców

poniżej dywagacje na temat..
https://www.cnc.info.pl/topics89/posuw- ... t61079.htm
pozdrawiam,
Roman


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: strikexp » 15 wrz 2017, 21:10

ABKK pisze: Jak wyżej możesz podać konkretną aukcję?
Niezbyt ponieważ mam mniejszą tokarkę i skasowali sklep z którego kupowałem :mrgreen:
Ale jak wpiszesz Carbide inserts na aliexpress.com to znajdziesz ogromny wybór, tylko trzeba sprawdzić jakie pasują Ci do noża.
Noże też są w dobrych cenach https://www.aliexpress.com/item/10pcs-D ... 10940069c2
Można też kupić nieco drożej na https://www.banggood.com/ ale za to opcja wysyłki z europy.

Kupiłem też czujnik, chociaż pewnie nie jest zbyt dokładny:
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 0.0.HrWDwK
Nakiełki (dużo lepsze byłyby tytanowe czyli złote):
https://www.aliexpress.com/item/6pcs-se ... 0.0.u14B4X
Małe wiertła tytanowe:
https://www.aliexpress.com/item/50Pcs-T ... 0.0.u14B4X


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#9

Post napisał: Adam Domański » 15 wrz 2017, 21:25

Ja kupuję tu https://www.banggood.com/Wholesale-Turn ... -4289.html
Bo przesyłki docierają troszkę szybciej.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#10

Post napisał: RomanJ4 » 15 wrz 2017, 22:07

strikexp pisze:Kupiłem też czujnik, chociaż pewnie nie jest zbyt dokładny:
https://www.aliexpress.co...2311.0.0.HrWDwK
Nowa "firmówka" za 9,81$... hmmm.. :shock: (ciekawe czy Japońce wiedzą jak tanio się sprzedają... :mrgreen: )
Zreszta nawet się nie kryją..
Numer modelu: zhuanchanpinsiquanjia
ale mierzyć mniej lub bardziej dokładnie będzie, a że głównie używa się do korygowania bicia, to nawet ze skalą w milach się nada, byle wskazówka ruch pokazywała (bo albo bije, albo nie bije. A ile nie bije - to już mniej ważne... :wink: :razz: )
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”