Zderzak z regulacją.

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zderzak z regulacją.

#1

Post napisał: grawer » 03 lip 2016, 15:35

Tym razem w tym rozdziale. Posiadam taką tokarkę Nutoolpodobną.
Moim pierwszym wykonanym przyrządem na frezarko-wiertarce był zderzak do suportu mojej tokarki. Wzorowałem się na opisie w necie. Śrubę regulacji wytoczyłem i nagwintowałem narzynką M10x1. Z braku gwintownika wykorzystałem 2szt nakrętek M10x1.

ObrazekObrazek

Nakrętki wcisnąłem do moletowanego pokrętła na którym na tokarce ponacinałem podziałkę. Podziałka jest opisana co 0.2mm. Między tym jeszcze dwie kreski. Podział wykonałem naklejając taśmę przylepną na uchwyt tokarski i z kawałka blach robiąc wskaźnik. Potem poszło z górki.

Obrazek

Na frezarce wyfrezowałem potrzebne elementy. Wymiary dopasowałem do moich potrzeb.
Zmontowałem całość i przypasowałem.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Tak się to prezentuje przymocowane do łoża. A poprzednio zderzak był tak prymitywny. W załączniku PDF do wykonania takiego zderzaka na którym się wzorowałem.

ObrazekObrazek
Załączniki
Atlas Micrometer Carriage Stop_1.pdf
(421.84 KiB) Pobrany 637 razy



Tagi:


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#2

Post napisał: piromarek » 08 lip 2016, 21:48

Fajnie zrobiony.
Szkoda ze trzeba pilnowac kiedy dociera do granicy.
W nutoolu nie wyłącza się posuw pzprzy zderzaku ?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 09 lip 2016, 00:39

Musiałby mieć sprzęgło przeciążeniowe lub mechanizm rozłączający półnakrętki zamka śruby pociągowej (jak duże tokarki poniżej)

Obrazek

Możliwe jest kilka rozwiązań, od najprostszych działających bezpośrednio na dźwignię zamka śruby
[youtube][/youtube]
http://mynewlathe.blogspot.com/

to natomiast rozwiązanie z rozłączaniem zamka śruby jest dobre do toczenia oraz nacinania gwintów z pomocą zegara do gwintów jak na filmie. Brak zegara uniemożliwia nacinanie gwintu w ten sposób.
[youtube][/youtube]

inne
http://www.gadgetbuilder.com/ThreadingTools.html
http://andysmachines.weebly.com/semi-au ... -stop.html
http://www.practicalmachinist.com/vb/gu ... he-248553/

po układy elektromechaniczne
http://www.thingiverse.com/thing:14816
Obrazek Obrazek
http://www.toolsandmods.com/projects/el ... riage-stop
pozdrawiam,
Roman


buzka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 28 sty 2014, 22:12
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: buzka » 18 lip 2016, 13:51

Grawer jesteś w stanie wykonać jeszcze jeden taki zderzak, przydałby się do mojej tokareczki :) ?


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#5

Post napisał: grawer » 18 lip 2016, 16:50

Zrobić to nie problem. Problem mam z wolnym czasem. Ale coś znalazłem. Zobacz pod tym linkiem.
http://maszyny-online.pl/ogloszenie,s-z ... eiN,0.html


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#6

Post napisał: grawer » 21 sie 2016, 16:11

Nie chciałem zakładać nowego tematu z powodu takiego drobiazgu.
Nieraz zachodziła taka potrzeba by pokrętło posuwu zastąpić tzw."wajchą"
Czasem mocowałem prymitywnie klucz oczkowy i nim napędzałem suport.
Teraz postanowiłem zrobić "wajchę". Dźwignia z odzysku, z uszkodzonego elementu, do tego
parę śrubek, gałka do trzymania. Pomocne przy skrawaniu na krótkich odcinkach. Nie przeszkadza przy skrawaniu napędem z pomocą śruby pociągowej.

Obrazek


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#7

Post napisał: grawer » 05 lis 2016, 20:49

Dzisiaj miałem trochę czasu dla siebie. Wyskrobałem drugi zderzak dla suportu, mocowany z prawej strony na łożu. Podobny do poprzedniego lecz bez śruby regulacyjnej.

ObrazekObrazek

Oprócz tego wyfrezowałem rowek w wysuwanej tulei konika. W rowek wstawiłem podziałkę przesuwną wskazującą głębokość wiercenia. Podziałka ma sprężynkę by uzyskać lekki opór.
Podziałka jakiejś maszyny niewiadomego pochodzenia. Przypuszczam tokarki.

ObrazekObrazek
Obrazek


ABKK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 288
Rejestracja: 01 lut 2012, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: ABKK » 23 wrz 2017, 23:48

Powracam do tematu, grawer nie wykonałbyś takich zderzaków, bo też potrzebuję :)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: strikexp » 24 wrz 2017, 01:18

To chyba podstawowy problem każdego tokarza z małą tokarką że trzeba pilnować automatycznego posuwu.
Mnie dziś też dobijało skrawanie wałka i pilnowanie czy aby nie dojdzie zaraz do kolizji. Dwa tygodnie temu miałem taki sam problem i w międzyczasie powstał pomysł.
Co prawda nie mam szans go wykonać w najbliższym czasie ale założenie jest chyba dobre. Chciałem pozbyć się napędu śruby pociągowej z silnika głównego i zamocować na jej końcu silnik krokowy. Po dodaniu wyświetlacza numerycznego i przycisków, dałoby się kontrolować posów w prosty sposób.
Drugą ważniejszą opcją będzie umieszczenie przycisku krańcowego, który będzie ten posów wyłączał. Ewentualnie automatycznie cofał, a w przyszłości przesuwał nóż i brał drugą warstwę.
Tylko martwi mnie czy taki nieduży silnik krokowy podoła temu zadaniu. Nie miałem czasu zrobić pomiarów :sad:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#10

Post napisał: RomanJ4 » 24 wrz 2017, 12:29

strikexp pisze:Chciałem pozbyć się napędu śruby pociągowej z silnika głównego i zamocować na jej końcu silnik krokowy. Po dodaniu wyświetlacza numerycznego i przycisków, dałoby się kontrolować posów w prosty sposób.
Drugą ważniejszą opcją będzie umieszczenie przycisku krańcowego, który będzie ten posów wyłączał. Ewentualnie automatycznie cofał, a w przyszłości przesuwał nóż i brał drugą warstwę.
Tyle, że stracisz w ten sposób sprzężenie wrzeciona ze śrubą pociągową, i możliwość nacinania gwintów.
Do tego musiałbyś zastosować enkodery wrzeciona i śruby w celu ich synchronizacji (któryś z naszych kolegów na forum to spraktykował)
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”