TSA 16 jaki uchwyt kupić oraz pytanie w temacie głowicy PTGH

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

TSA 16 jaki uchwyt kupić oraz pytanie w temacie głowicy PTGH

#1

Post napisał: januszs0 » 06 sty 2010, 22:59

Witam Kolegów

Im bliżej końca remontu mojej maszyny tym więcej pytań do Kolegów. Dzisiaj mam pytanie odnośnie uchwytu. Dotychczasowy ma szczęki o 3 różnych numerach więc nie jestem w stanie zamontować elementu bez bicia. Szlifowanie niestety nie pomaga więc zmuszony będę do zakupu nowego uchwytu Proszę o info jaki będzie lepszy 80mm czy 100mm. Na Allegro znalazłem aukcje użytkownika: metal24. Można u nich kupić uchwyty 80 i 100 trzy i czteroszczękowe. Oglądnąłem fotki i jak narazie są to uchwyty które najbardziej mi przypadły do gustu. Jeśli macie Koledzy doświadczenia z tym sprzedającym i z oferowanymi uchwytami to prosiłbym również o info. Wdzięczny będę również za informację czy lepszy będzie uchwyt czteroszczękowy czy trzyszczękowy. W tym temacie nie mam żadnego doświadczenia a jak już muszę dokupić to chciałbym dobrze wybrać. Kolejne pytanie dotyczy takiej głowicy o oznaczeniu PTGH 1. Dostałem taką głowicę razem z maszyną ale nie mam pojęcia jak wykorzystać tą głowicę. Nie wiem też czy jest ona kompletna. Jednym słowem poszukuję wszystkich informacji odnośnie takiej głowicy, zdjęć itp.

Pozdrawiam Janusz



Tagi:

Awatar użytkownika

daras
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2008, 15:34
Lokalizacja: Swarzędz

#2

Post napisał: daras » 07 sty 2010, 00:22

Kup uchwyt 125 mm bo taki wejdzie. Zaś co do szczęk to nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale szczęki zawsze mają różne numery przeważnie od 1do 3 w uchwytach 3 szczękowych bądź od 1do 4 w uchwytach 4 szczękowych. To czasami nie jest głowica do gwintowania?

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 07 sty 2010, 11:32

Koledze januszs0 chodziło zapewne o to, że te szczęki są od trzech różnych uchwytów.
A jesli chodzi o sprzedającego na allegro metal24 to mam pozytywne doświadczenie z nim. Kupowałem uchwyty dla znajomego i wszystko jest OK.
A uchwyt do tokarki TSA 16 to myślę, że jednak max. fi 100 zakładać.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: ALZ » 07 sty 2010, 12:52

Warto jeszcze rozważyć uchwyty Fuerda.Sam jestem na etapie poszukiwania uchwytu i wysłałem zapytanie do kupujących na allegro i najwięcej opinii pozytywnych miały właśnie uchwyty Fuerda.


marek żebrowski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2009, 16:51
Lokalizacja: olsztyn

#5

Post napisał: marek żebrowski » 07 sty 2010, 19:22

kiedyś używałem takiej tokarki i napewno uchwyt nie większy jak fi 100 . co do bicia szczęk ,nawet jeżeli są to szczęki nie od kompletu to można je przeszlifować lub jeśli nierówność jest duża najpierw przetoczyć i dopiero szlifować .oczywiście szczęki są wkręcone do uchwytu tokarki i operację dokonujemy na maks. obrotach . kamyk szlifierski zamocowany na przedłużce do imaka nie musi się obracać . jeżeli szlifujemy szczęki prawe musimy je zablokować tulejką na ząbkach w otworze uchwytu (coś mi dziś ciężko pisać,sorry)


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

#6

Post napisał: Grzegorz53 » 14 sty 2010, 15:46

Witam
TSA 16 to mała tokarka do toczenia małych przedmiotów. W większości była wyposażana w uchwyt 80 mm. Mniejszy uchwyt mniej obciąża panewkę i wystarczy do większości prac. Ale 100 warto mieć w zapasie.
Pozdrawiam


Raafal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2010, 20:26
Lokalizacja: Mazowsze

#7

Post napisał: Raafal » 15 sty 2010, 22:18

Witam.

Co do ilości szczęk w uchwycie to chyba bardziej uniwersalny jest 3 szczękowy. Przy toczeniu wałków okrągłych ilość szczęk w zasadzie nie ma większego znaczenia, różnica jest przy mocowaniu przedmiotów o przekrojach wieloboków. W uchwycie 3 szczękowym bez problemów zamocujemy przedmioty o 3,6,9... ilości boków w przekroju; w 4 szczękowym odpowiednio 4,8,12... Należy zastanowić się z jakiego materiału i co będzie się robiło, ale np. dorabianie wszelkiego rodzaju śrub i nakrętek z pręta sześciokątnego wymaga uchwytu 3 szczękowego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”