Mała przeróbka konika - pomocna!

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
ahabich
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 332
Rejestracja: 01 maja 2006, 18:29
Lokalizacja: wawa

Mała przeróbka konika - pomocna!

#1

Post napisał: ahabich » 24 wrz 2015, 22:36

Od samego początku miałem problemy z konikiem w nutoolu. Na początku był trochę za wysoko o ile pamiętam, to przetoczyłem powierzchnię dolnej części konika w uchwycie 4 szczękowym (splanowałem). Tak się zapędziłem, że splanowałem o 0,65 mm za dużo. Po pierwszym splanowaniu okazało się, że konik ma tylko kilka "wysepek" które zostały splanowane. Reszta to powierzchnia która nawet by nie dolegała do właściwej, górnej częsci konika. Pomyślałem, że co to za różnica czy dam jedną podkładkę 0,1 mm czy podkładki na 0,65 mm - dużo to nie zmieni. Planowałem powierzchnię dopóki prawie cała nie była splanowana :lol:

Pomimo tej poprawki, konik ciągle miewał odchyłki po kilka setek. Sama tuleja konika była dobrze dopasowana do otworu konika - bez luzu. Po ustawieniu od czunika toczył dobrze, ale po kilku chwilach znowu wałek toczony w kłach miał kilka setek stożka... Zdecydowałem się na przeszlifowanie konika do łoża. Na łoże nakleiłem papier ścierny przy pomocy taśmy 2stronnie klejącej jak tutaj z mojej poprzedniej pracy:

Obrazek

Po kilku gradacjach aż do 240 konik suwał się po łożu świetnie. Pomimo niewielkiej masy, widać było że po popchnięciu jeszcze się przesuwa od swojego pędu, czego wcześniej nie było.


Minęło trochę czasu i cały czas było źle - przed każdym dokładniejszym toczeniem musiałem ustawiać konik od czujnika żeby nie było stożka tych paru setnych mm.


W końcu doszedłem do sedna sprawy.

Obrazek

Zdjęcie mówi samo za siebie. Obie połowy konika po ustawieniu... skręciłem dwoma śrubkami M4. Od tej pory nie ma żadnych problemów z konikiem, stozek się nie pojawia.

Sprawa jest prosta - od przestawiania, wibracji, odkręcania i dokręcania śruby dociskającej konik śrubki centrujące konik się luzowały, a wystarczyły 2-3 setki przesunięcia żeby na toczony wałku w kłach pojawiał się stożek 0,05 mm.


Jak ktoś ma podobny problem jaki ja miałem - polecam to rozwiązanie :smile:



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 25 wrz 2015, 08:40

Faktycznie ..... muszę sobie też zrobić blokady . Dobra robota :mrgreen:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

sinmartin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 09 sty 2012, 11:30
Lokalizacja: Oświęcim

#3

Post napisał: sinmartin » 24 paź 2015, 21:13

W sumie sprawa dotyczy konika to nie będę zakładał nowego tematu.Otóż w koniku zerwał mi się gwint (zdjęcie poniżej o co mi chodzi) ten mosiężny i teraz doradzcie jak to naprawić? Wykręciłem tę śrubkę zabezpieczająca i myślałem,że da się ją wybić no ale chyba to jest dane na klej i ani chu,chu nie da się.Pozostaje mi chyba to rozwiertać albo wytoczyć i tak chyba zrobię.W sumie mógłbym sobie dotoczyć taką tulejkę nową ale że jest tam gwint wewnętrzny to nie mam jak to zrobić gdyż jeszcze nie mam noża do gwintów wewnętrznych.Czy ktoś podjąłby się mi to dorobić?Obrazek


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#4

Post napisał: Adam Domański » 25 paź 2015, 13:46

Witam.
U mnie też zerwałem ten gwint, ale nie miałem problemu z wybiciem tulei.
Nóż dorobiłem ze stalki.
Powodzenia.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 25 paź 2015, 15:08

Adam Domański pisze:Nóż dorobiłem ze stalki.
dobrze się takie coś gwintuje też takimi nożami, zwłaszcza jak mamy imak szybkomocujący. Mały nożyk ze stalki mocowany prostopadłym do osi otworze w takim "drążku" (borsztanga) nie trudno samemu zrobić (mocowanie skośne do toczenia)

Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

sinmartin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 09 sty 2012, 11:30
Lokalizacja: Oświęcim

#6

Post napisał: sinmartin » 26 paź 2015, 17:58

Z bólami ale udało mi się wybić tę tulejkę.Spróbuje dorobić sobie ten element i Teraz mam pytanie do P.Adama,według moich pomiarów tam jest gwint 12x2 lewy czy dobrze pomierzyłem i taki jest czy inny? Jakby był Pan tak uprzejmy i napisał mi.Zastanawiam się jeszcze nad tym czy zrobić to z mosiądzu,miedzi czy właśnie może ze stali(poprawiłem) zawsze to było by mocniejsze.A i jeszcze jedno na LD 550 czy tym podobne Pan to dorabiał?Bo nie wiem czy na niej się da ustawić koła na taki gwint.

RomanJ4 mam imak szybkomocujący ale nie mam z czego wykonać taki nóż i tu mam problem ale spróbuje dorobić ze stalki jak P.Adam ,mam chyba 6,8 i 10mm ale tam jest dość ciasno to raczej tylko z 8mm muszę pokombinować.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2015, 20:46 przez sinmartin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 26 paź 2015, 18:15

sinmartin pisze: czy zrobić to z mosiądzu,miedzi czy właśnie może ze stalki
Powinno być wykonane z brązu, np. B101. Można ze stali (nie stalki, bo to oznacza zwykle stal HSS używaną do wykonywania noży tokarskich), ale wtedy trzeba często smarować, bo pojawią się tendencje do zacierania się.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 26 paź 2015, 19:24

sinmartin pisze:zrobić to z mosiądzu,miedzi czy właśnie może ze stalki zawsze
No nie ..miedź odpada ,brąz lub żeliwo mosiądz może się zerwać stal owszem z dobrym smarowaniem.
nóż zrobisz ze stalki np.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#9

Post napisał: Adam Domański » 26 paź 2015, 19:53

Skoku gwintu nie pamiętam dokładnie, ale chyba 2 mm.
Ja mam nutoola i na nim dorabiałem, daje radę bez większych problemów.
Tuleja gwintowana oczywiście z brązu, ja brąz wycyganiłem po sąsiedzku, gatunku nie znam.
Powodzenia.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2015, 13:29 przez Adam Domański, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#10

Post napisał: RomanJ4 » 26 paź 2015, 20:46

pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”