Kupiłem tokarkę ZUCH, Co o niej myślicie?

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
mateuszmz2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2017, 08:56
Lokalizacja: Wołomin

Kupiłem tokarkę ZUCH, Co o niej myślicie?

#1

Post napisał: mateuszmz2 » 15 kwie 2017, 14:26

Witajcie

W związku z tym że planuje budowę pojazdu elektrycznego kupiłem "Okazyjnie" tokarkę ZUCH. Dałem za nią 1000 zł . Pytanie czy to dobra cena za ten stan?

Czy jest możliwość by załatwić więcej trybów do gwintów?
Od czego mogą pasować szczęki bo brakuje mi tych do łapania mniejszych elementów?
Zalicytowałem i wygrałem aukcje uchwytu fi80 gościu co sprzedaje napisał że grubość szczeki to 12mm w zuchu również 12mm czy jest prawdopodobieństwo że będą szczęki pasowały?

A poniżej dodaje zdjęcia zakupu.

[ Dodano: 2017-04-15, 14:33 ]
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A oto wygrany uchwyt:
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: 2017-04-15, 14:38 ]
Uchwyt w całości kosztuje 130 + 20 przesyłka. Czy to dobra cena?



Tagi:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: Petroholic » 15 kwie 2017, 16:20

Zuszek ładny i cena przyzwoita jak nie dojechany :)

Co do uchwytu to za 200pln chodzą Bisonowskie 125 z kompletem szczęk także chyba sporo jak za 80 z jednymi szczękami :(


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: wt » 15 kwie 2017, 20:27

Koła zębate można łatwo dostać lub dorobić nieco drożej. Jest duża możliwość, że szczęki będą pasować. Trzeba tylko doprać dla nich dobre miejsce, to znaczy kolejność w oprawie i zaznaczyć. Pozdrawiam


Autor tematu
mateuszmz2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2017, 08:56
Lokalizacja: Wołomin

Proszę dla przykładu aukcje z uchwytem 125mm

#4

Post napisał: mateuszmz2 » 16 kwie 2017, 01:01

By zamocować uchwyt bizona pasowało by zrobić adapter z fi80 na fi 125? Bo na fi80 nie będzie chyba pasować fi 125?

Proszę o przykładową aukcje gdzie mogę kupić taki większy uchwyt.

Z tego co patrzę to kpl uchwyt jest więcej wart niż cała tokarka :D

Tak by kupić PUTm 80 z lewymi i prawymi szczękami to trzeba mieć szczęście bo tego jest mało ( nie ma ) . Albo zapłacić z 500 za używkę, jeśli się trafi.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Proszę dla przykładu aukcje z uchwytem 125mm

#5

Post napisał: Andrzej 40 » 16 kwie 2017, 01:31

mateuszmz2 pisze:By zamocować uchwyt bizona pasowało by zrobić adapter z fi80 na fi 125? Bo na fi80 nie będzie chyba pasować fi 125.
Uchwyt 125 mm do ZUCHa ? Przy firmowym silniku 180W !!! I "łożu" na 2 wałkach 25mm !!!
Chyba coś nie tak. Jak już to 500mm i karuzelówkę z niego zrobić. Tzn. kręcić tokarkę wokół uchwytu :mrgreen: .
Nie pamiętam już czy uchwyt PUTm a w związku z tym i zamek tarczy zabierakowej ZUCHa maja typową dla uchwytów 80mm średnicę 56mm. Warto sprawdzić przed kupnem nowego uchwytu.
Koła zębate w tej tokarce mają moduł 0,75 i trudno takie kupić. Dorobienie kompletu kosztowało mnie 500,- zł :cry: .
Szczęki są nietypowe - 6 zębów. 80 Bisona mają 5 lub 7 zębów.
Ceny - za tokarkę, jeżeli nie ma luzów to w miarę dobra, za zardzewiały uchwyt z jednymi szczękami - kiepska.


Autor tematu
mateuszmz2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2017, 08:56
Lokalizacja: Wołomin

Czy można zamontować większy uchwyt do ZUCH

#6

Post napisał: mateuszmz2 » 16 kwie 2017, 10:03

Uchwyt zardzewiały ale od czego jest szlifierka albo druciak.
Jeśli znajdziecie taniej taki uchwyt niż 130 zł to chętnie kupie. Choć wydaje mi się że jedyną szansą by kupić taki uchwyt to mieć szczęście będąc na złomie. Sam ostatnio znalazłem:
2 kpl szczęk od uchwytu 125mm i 160mm w stanie idealnym i 26 noży tokarskich nie używanych. W sumie to nie chcę zbytnio kombinować bo po co sobie dorabiać koszty.
Bo inwestować to można i można tylko po co jak tych pieniędzy nie odzyskam.

[ Dodano: 2017-04-16, 14:19 ]
Znalazłem na allegro takie aukcje:
http://allegro.pl/uchwyt-tokarski-3szcz ... 26969.html
Czy taki montowaliście do zuch??

Oraz w przypadku montowania większych uchwytów, np: 100 mm
http://allegro.pl/uchwyt-tokarski-samoc ... 98461.html

Czy jest potrzebne przejście tego typu:

http://allegro.pl/show_item.php?item=52 ... d00be2ff62

Proszę o info. Bo jeszcze mogę zrezygnować z zardzewialca a dorzucić te 70 zł i kupić nowy uchwyt.

I Jaka jest różnica między 3 szczękami a 4 szczękami??

Z góry dziękuje za pomoc.


CX MANIAK
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 09 lut 2008, 15:49
Lokalizacja: Suwałki

#7

Post napisał: CX MANIAK » 16 kwie 2017, 20:26

Mam Zucha z uchwytem Bisona 100mm, przy silniku 1,1 kW 3f daje rade, ale niestety sama tokarka za mało sztywna na te moce. Zadbaj o solidną podstawę do niej. Dwuteownik, albo dwa ceowniki o słusznym przekroju. Toczyłem na swojej elementy stalowe o srednicy nawet ok 130mm. Dzieki silnikowi dawała jakoś radę. Niestety łoże mam juz nie pierwszej świeżości, i potrafią pojawić się drgania, co oczywiście prawie natychmiast niszczy noże... Ale powolutku składam swoją TSA 16, będzie lepiej:-) A cena 1000zł jaką kolega zapłacił, jak na mój gust sporo. Chyba że w dobrym stanie i kompletna.
Ale generalnie tokareczka bardzo pomocna, i nie zliczę ile to razy ratowała mi tyłek, gdy trzeba było coś wytoczyć "na już". Choć ma swoje niedoskonałości. Nie założysz na przykład podtrzymki, a czasem się przydaje. No i brak nawrotnicy na śrubie.
Co do uchwytów, to ostatnio sprzedał się na Alledrogo fabrycznie nowy fi 110 z kompletem szczęk, produkcji byłego DDR. Za jedyne 152 zeta plus przesyłka... szukajcie a znajdziecie. Powodzenia.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy można zamontować większy uchwyt do ZUCH

#8

Post napisał: Andrzej 40 » 16 kwie 2017, 20:55

mateuszmz2 pisze:Uchwyt zardzewiały ale od czego jest szlifierka albo druciak.
Proszę o info. Bo jeszcze mogę zrezygnować z zardzewialca a dorzucić te 70 zł i kupić nowy uchwyt.
I Jaka jest różnica między 3 szczękami a 4 szczękami??
Różnica: 3 szczęki - 4 szczęki = -1 szczęka :mrgreen:
Sorry, diabełek mnie podkusił żeby pokazać, że umiem liczyć do 4 :wink: .
Teraz poważnie, kilka razy było to omawiane na Forum. 3 szczękowy jest bardziej uniwersalny i częściej używany, łapie dobrze wałki o przekroju okrągłym, trójkątnym, sześciokątnym. A przy 4 szczękach wałki o przekroju okrągłym, kwadratowym, ośmiokątnym.
Nie dotyczy uchwytów ze szczękami regulowanymi niezależnie.

Szlifierka i druciak usuną rdzę, ale nie usuną luzów powstałych w wyniku ubytków. Część powierzchni elementów uchwytu jest szlifowana i bardzo dokładnie pasowana. Szlifowanie i drapanie nie wyjdzie uchwytowi na zdrowie. Jak już to odrdzewiane elektrolityczne. Tylko prawdopodobieństwo że rdza nie uszkodziła istotnych powierzchni jest małe. Wg mnie lepiej będzie dołożyć trochę i kupić nowy.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy można zamontować większy uchwyt do ZUCH

#9

Post napisał: strikexp » 16 kwie 2017, 21:29

Andrzej 40 pisze: Szlifierka i druciak usuną rdzę, ale nie usuną luzów powstałych w wyniku ubytków. Część powierzchni elementów uchwytu jest szlifowana i bardzo dokładnie pasowana. Szlifowanie i drapanie nie wyjdzie uchwytowi na zdrowie. Jak już to odrdzewiane elektrolityczne. Tylko prawdopodobieństwo że rdza nie uszkodziła istotnych powierzchni jest małe. Wg mnie lepiej będzie dołożyć trochę i kupić nowy.
Popieram w 100%. Na zardzewiały regulowany niezależnie uchwyt to bym się może skusił. Ale nie ma mowy aby kupić samocentrujący. Przecież to jest precyzyjna mechanika, a nawet małe uszkodzenie sprawi że uchwyt przestanie się centrować. Bynajmniej jak wsadzisz wałek o długości kilku centymetrów.
Nie wiem czy autor tematu ma świadomość. Że ja na swojej nowej tokarce muszę poprawiać mocowanie w uchwycie samocentrującym. Bo jakbym liczył na sam uchwyt z podparciem kłem, to miałbym bicie 0,5mm na długości 20cm :mrgreen:
Wystarczy pomyśleć co będzie jak taki uchwyt będzie miał uszkodzone centrowanie.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy można zamontować większy uchwyt do ZUCH

#10

Post napisał: Blady » 16 kwie 2017, 22:31

mateuszmz2 pisze: 2 kpl szczęk od uchwytu 125mm i 160mm w stanie idealnym
Jeżeli możesz to podeślij foto na PW szukam lewych szczęk do bison 125 może akurat takie Ci się trafiły ;)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”