Zbiornik sprężonego powietrza

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
MichałM12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 30 lis 2010, 17:27
Lokalizacja: wrocław

Zbiornik sprężonego powietrza

#1

Post napisał: MichałM12 » 14 maja 2017, 17:53

Witam,
Panowie udało mi sie załatwić zabiornik o pojemnosci 450L, jest on wykonany z tworzywa i nie jestem pewien czy mogę zastosować go jako zbiornik sprężonego powietrza.(niby jest naklejka że max 10bar, ale ma już swoje lata,)
Mam pewne obawy, wiem że najlepszy by był stalowy, ale póki co na taki nie mam funduszy.

Bedę pompował max. 8bar.

https://naforum.zapodaj.net/d7952f03e0b9.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/c062f2593821.jpg.html

Obrazek


Obrazek



Tagi:


atlc
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: atlc » 15 maja 2017, 00:52

Jak chcesz być pewny, a zbiornik nie ma żadnych wizualnych uszkodzeń, to zrób próbę wodną.
Zalewasz zbiornik praktycznie do pełna wodą, tak, żeby zostało raptem kilka litrów wolnej przestrzeni, następnie napompuj powietrzem do 10bar.
Jak wszystko będzie ok, to kupuj zawór bezpieczeństwa na 8bar i wkręć w zbiornik.
Jeśli zbiornik nie wytrzyma próby, to chociaż nie zrobi Ci krzywdy, bo energia zmagazynowana w tych kilku-kilkunastu litrach sprężonego powietrza nie jest za duża, co innego te 450 litrów..

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Yarec » 26 maja 2017, 06:28

Mała sugestia po wpisie atlc dodatkowo można zbiornik (ma swoje lata) umieścić w klatce bezpieczeństwa (jakby pękł to kawałki daleko nie polecą i oby to się nie stało) - ale lepiej dmuchać niż się "cerować" w szpitalu.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#4

Post napisał: Petroholic » 26 maja 2017, 09:23

Obie powyższe uwagi jak najbardziej OK.

Ode mnie dodam tylko, że tak jak kolega Yarec radzi wsadź to obowiązkowo w klatkę. Owszem jest to zbiornik kompozytowy z podwójną skorupą ale jest DEDYKOWANY DO PŁYNÓW nie gazów. Świadczy o tym próba zbiornika - ciśnienie robocze 10bar, a testowe TYLKO 11bar.

Osobiście owszem użyłbym go do sprężonego powietrza bez problemu ale:
- max 8bar
- dobry zawór bezpieczeństwa z dużym przelotem
- obowiązkowo w klatce

Jeżeli kompresor daje ponad 8bar to dodatkowym zabezpieczeniem może być reduktor pomiędzy kompresorem, a zbiornikiem ustawiony na powiedzmy 8,5bar. Trochę wolniej nabije dużą butlę z mniejszej ale bezpieczniej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”