XMD

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
urwis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2013, 20:03
Lokalizacja: kraków

XMD

#1

Post napisał: urwis » 06 lis 2013, 20:12

Witam serdecznie Forowiczów.
Może od początku: postanowiłem się zając (cel zarobkowy) robieniem płaskorzeźb itp. Na ploterze frezująco-grawerującym XMD. Kupiłem parę książek ale niestety dotyczą frezarek CNC. I nie za bardzo wiem jak „ugryźć” temat. I tu prośba, prosiłbym osoby które się tym zajmują o podpowiedź od czego zacząć. Brzmi to może komicznie ale postanowiłem spróbować bo mam dużo wolnego czasu i chociaż nie mam wykształcenia to mam ciągotki do tych rzeczy. Pracowałem wcześniej w firmie która robiła śrubki i drobnice i ponoć głupi nie byłem :mrgreen:
Będę naprawdę wdzięczny za porady!! P>S> jeżeli wybrałem złe forum to proszę o skasowanie posta przez admina.



Tagi:


DominikMarcin
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 08 gru 2012, 10:19
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: DominikMarcin » 08 lis 2013, 10:19

witam, jako forowicz a jakże coś napisze na początek
w tym zamyśle chodzi o to aby maszyna zrobiła 3 wymiarową powierzchnie z płaskiego materiału. całość opiera się na współrzędnych w przestrzeni.
to tak jakby frez którego nazwiemy na początek ołówkiem wybierał (usuwał) zbędny materiał a zostawiał to co się jeszcze może przydać. ołówek jeździ po liniach. to tak jakbyś płaskorzeźbę pokroił w poziomie. i każdą warstwę przełożył na kartkę papieru. i rysował całość od górnej kartki. i stopniowo schodził do następnej. Jak jest duzo do zebrania materiału uzywa się grubego ołówka a jak chce się dopieścić rysunek to uzywa sie małego ołówka.
tak to działa obrazkowo. Nie wiem czy tego oczekiwałeś ale napisałem jako forowicz.
pozdrawiam i powodzenia w dalszym poznawaniu tajników
Jeden nie wie wszystkiego, ważne aby wyciągać wnioski


Techmarg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 09 paź 2013, 09:37
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Techmarg » 08 lis 2013, 10:39

Mamy rozumieć, że masz stały dostęp do plotera i możesz na nim pewne rzeczy ćwiczyć, tak?

DominikMarcin trafnie ujął istotę frezowania-faktycznie, to trochę jak rysowanie tyle, że w trzech wymiarach.

Napisz nam na początek czy masz dostęp do jakiegokolwiek oprogramowania CAM'owskiego.
O ile się nie mylę Megaplot (producent XMD) dodaje do swoich maszyn oprogramowanie sterujące, na którym też można coś podziałać, czyli MegaCut 2D i 3D. Szczerze powiedziawszy na początek dobrze byłoby gdyby właśnie w oparciu o te programy stworzył pierwsze proste projekty np. kwadrat, obróbka wzdłuż wektora etc. Wszystko to w przyjemnym w obróbce materiale z bardzo rozsądnymi posuwami i obrotami no i najlepiej jakimś w miarę sztywnym frezem np. o średnicy 3 mm. Bo zakładam, że mocowanie detalu obrabianego na stole i ustawianie X0, Y0, Z0 masz opanowane?

Pozdrawiam,
Dawid
TECHMARG
Kursy na przemysłowe centra obróbcze CNC

www.techmargcnc.pl

Programowanie ISO (G-kody) oraz układy sterowania Sinumerik i Heidenhain


Autor tematu
urwis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2013, 20:03
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: urwis » 08 lis 2013, 22:13

hmmm... głupio zabrzmi ale jestem zielony :oops: w moim poście bardziej chodziło mi o materiały szkoleniowe, skrypty itp dotyczące tego zagadnienia. oszczędności mam na zakup plotera ale wpierw chciałbym przyswoić sobie pewne informacje i zbadać czy za czasem pomysł mnie nie przerasta. Mam dużo wolnego czasu tak wiec kto wie... forumowicz damianmarcin :mrgreen: bardzo ładnie to zobrazował(to już wiedziałem) ale ja poszukuje na początek prostych w obsłudze programów do cad/cam , symulatora i materiałów które by dopomogły. Jeżeli możecie to pomóżcie :mrgreen:

[ Dodano: 2013-11-08, 22:34 ]
Oczywiście w polskiej wersji językowej :wink:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 08 lis 2013, 23:13

@urwis

Proponuję zainteresować się oprogramowaniem "Artcam" (najlepiej w wersji PRO) .
Jest to Cad+Cam+symulacja w jednym z bardzo dużą ilością obsługiwanych postprocesorów i w dodatku po polsku.
Program służy przede wszystkim do tworzenia płaskorzeźb.

Materiały szkoleniowe (niektóre nawet po polsku) są na YouTube.
Poza tym, są dostępne instrukcje i przewodniki po polsku, a firma Delcam (producent Artcama) organizuje od czasu do czasu kursy szkoleniowe.

Natomiast jeśli liczysz na to, że ktoś poświęci swój czas żeby Cię szkolić i przekazywać wiedzę zdobywaną latami za darmo, to raczej takiej osoby nie znajdziesz.

Oczywiście nie napisałem tego żeby zniechęcić, ale żeby sytuacja była jasna.


Autor tematu
urwis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2013, 20:03
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: urwis » 09 lis 2013, 19:31

Witam,
stokrotne dzięki bo mam teraz punkt zaczepienie!! oczywiście zdaje sobie sprawę z tego że nikt nikogo niańczyć za darmo nie będzie :mrgreen: ale pewnie nie raz za witam na forum w celach... odkrywczych :mrgreen: jeszcze raz dzięki Panowie


gnacik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 12 lip 2013, 13:06
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

#7

Post napisał: gnacik » 04 gru 2013, 03:12

Hej, i jak Ci idzie ? Możesz pokazać jakieś swoje prace ? Ja tez niedawno kupiłem ploter (w sumie nie sprecyzowałeś, ale sugeruję się nazwa tematu) MegaPlotu, XMD32. Póki co to dopiero początki, ale ploter do stawiania pierwszych kroków wydaje się rozsądnym wyborem w stosunku cena-jakość.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#8

Post napisał: KAJOS » 04 gru 2013, 12:41

Płaskorzeźby to kilkugodzinne dłubanie jednej sztuki i najlepiej mieć ploterek z mimum dwoma wrzecionami albo kilka ploterków chyba że jednostkowe zlecenia sie robi to jeszcze jakoś będzie.Ja również raczkuje w tej materii :wink: :wink: mam dwa plotery i w następnym roku buduje (jak fundusze pozwolą) dwa kolejne jeden specjalnie do listew i wąskich elementów a drugi z 4 osiami obrotowymi do nóg i itp.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


doman
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 01 mar 2012, 20:04
Lokalizacja: inąd

#9

Post napisał: doman » 04 gru 2013, 13:26

Ze tak sie zapytam dlubiecie "dziobakiem" (nie pamietam jak sie to profesjonalnie nazywalo) czy "normalnie" wrzeciono + odpowienie narzedzie?

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#10

Post napisał: KAJOS » 05 gru 2013, 13:40

He he ... dziobakiem :) niestety przykręcenie dziecioła do do Z-etki jest mało wydajne i tylko do kory i balsy dobre ... Tylko wrzecionko z frezami gł. kulowymi.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”