sterowanie maszyna

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
donalt
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 13 lip 2009, 07:33
Lokalizacja: Toruń

sterowanie maszyna

#1

Post napisał: donalt » 19 lis 2009, 07:54

witam,
z gory zaznaczam ze jestem zielony w temacie. chcialbym zapytac o rade, w jaki sposob sterowac maszyna komputerowo za pomoca labview? Pytanie jest z serii podstawowych-podstaw czyli chodzi mi o to jak to wszystko polaczyc? Dziekuje z gory za wszelkie udzielone rady.



Tagi:


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: MarK » 19 lis 2009, 20:23

witam!

do sterowania maszyną na pewno będziesz potrzebował trochę elektroniki. jeśli mają to być serwonapędy, to będziesz potrzebował kartę z licznikami do enkoderów oraz wyjściami analogowymi lub pwm do sterowania wzmacniaczami silników. jeśli mają to być silniki krokowe, to elektronika chyba się nieco uprości. national instruments ma w swojej ofercie mnóstwo odpowiedniej elektroniki (tyle, że ich ceny są mniej zachęcające :-) ) oraz moduł programowy specjalnie dedykowany sterowaniu ruchem.

na samym labview w zasadzie się nie znam, bo moją "przygodę" z NI zakończyłem jeszcze w czasach labWindows. jednak, jeśli chodzi o to, jak to wszystko połączyć, opiszę Ci jak zrobiłem serwosterowanie (chyba najprostsze na świecie :grin: ) w środowisku EMC2 (linuxcnc). czy w labview, czy w emc2 sprawa wygląda bardzo podobnie, tyle, że pod emc2 nie ma środowiska graficznego do budowania bloków i łączenia ich - trzeba to wszystko robić w pliku tekstowym.

żeby nie narażać się na duże koszty (w postaci zakupu karty "motion control") do komunikacji wykorzystuję porty drukarki. do pinów wyjściowych podłączyłem mostek H i dalej silnik. mostek steruję sygnałami PWM, jeden dla obrotów w lewo, drugi w przeciwną stronę - w sumie dwa piny. enkoder podłączony jest do pinów wejściowych portu lpt. dwa piny - po jednym dla kanałów A i B (można jeszcze dodać index). i w zasadzie, jeśli chodzi o elektronikę, to tyle. reszta odbywa się po stronie programowej.
przede wszystkim ładowany jest moduł sterowania ruchem (wszystkie wykorzystywane tu moduły pracują w trybie rzeczywistym). nie będę wnikał w jego funkcje, tutaj ważne jest, że z modułu tego pobieram wartość zadaną dla danej osi, a jako informacja zwrotna do modułu trafia sygnał położenia z licznika enkodera. sygnał wartości zadanej wchodzi dalej do modułu regulatora PID. do tego modułu wchodzi również sygnał z licznika enkodera, o którym pisałem wyżej. co się dzieje w regulatorze PID, to ogólnie wiadomo :-) . wyjście z PID podłączone jest do modułu generatora sygnału PWM (programowego!), natomiast wyjścia PWM (up i down) podłączone są już bezpośrednio do pinów portu lpt. do pełni szczęścia potrzebny jest jeszcze moduł licznika dla enkodera (tu również programowego), o którym już wspominałem. jego wejścia podłączyłem bezpośrednio do portu lpt, natomiast wyjście - patrz wyżej.
jest to bardzo proste i jeszcze bardziej tanie rozwiązanie, ale działa naprawdę zadziwiająco dobrze (tym bardziej, że zliczanie sygnałów z enkoderów i generowanie pwm jest zrealizowane programowo). na codzień układ pracuje w małej giętarce do drutu.

mam nadzieję, że przybliżyłem Ci nieco ten temat (albo jeszcze bardziej zagmatwałem :oops: ). pozdrawiam.


Autor tematu
donalt
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 13 lip 2009, 07:33
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: donalt » 20 lis 2009, 01:59

z jednej strony przyblizyles, z drugiej zagmatwales. ale wiem przynajmniej jak sie do tego odniesc i jakich informacji szukac by zrobic to co zamierzam.
wielkie dzieki ;]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”