Ploter rysujący

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
mmmm
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 31 paź 2016, 19:07
Lokalizacja: Wrocław

Ploter rysujący

#1

Post napisał: mmmm » 31 paź 2016, 19:30

Cześć! Od dłuższego czasu poszukuję w internecie informacji na temat budowy ploterów oraz zasad ich działania. Mam zamiar zabrać się za projekt podobnej maszyny, której zadaniem byłoby rysowanie na kartce papieru odpowiednich danych. Programowanie i cała elektronika nie sprawi mi żadnych problemów, ale w mojej głowie pojawiło się bardzo dużo pytań i wątpliwości dotyczących spraw technicznych. Traktuję ten ploter jako ważną lekcję i chcę poprzez jego budowę czegoś się nauczyć :lol: . Do tej pory ustaliłem, że wykorzystam dwa silniki krokowe: jeden ciągnący "głowicę" zmontowaną z serwa sterującego długopisem(nacisk na kartkę papieru lub uniesienie) oraz drugi ciągnący całą oś Z.
Chciałbym użyć prowadnic (tzw. "wałków" ok 12mm śr.) oraz pasków zębatych przyczepionych w odp. miejscach. Czy ktoś z was zbudował już podobną maszynę? Kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać od strony technicznej. Jakich silników najlepiej użyć? Starałem się szukać silników z momentem trzym. min. 1N*m, jednak chyba przesadziłem. Znalazłem podobny projekt: http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... psiok.html autor tej pracy użył starych cz. i silników, które są o wiele mniejsze. Czy moglibyście mi coś doradzić oraz napisać, gdzie najlepiej szukać informacji lub gotowych projektów, aby "łyknąć" temat? Ucieszą mnie również wszelkie rady, doświadczonych osób :) Jestem b. młodym amatorem, przepraszam za błędy rzeczowe, jeśli takie wystąpiły.



Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 31 paź 2016, 19:41

Bardzo często w punktach recyklingu możesz znaleźć plotery tablicowe ( popularne Rollandy X Y ) Są też i inne , z napędami linkowymi itd , Sam kiedyś kupiłem trzy różne, poszły na części .


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 01 lis 2016, 11:33

Witam

Oprócz tego co kolega wyżej napisał proponuje poszukać wszelkich starych drukarek atramentowym w celu demontażu i prowadnic i silników a co najważniejsze tulejek ślizgowych. Popatrz na alegro i olx. Mozesz również popatrzeć na budowe drukarek 3d. Tak jak w przypadku drukarki 3d to Twój ploter zbyt ciężko dziwgał nie będzie. Do napędu możesz użyć także i pasków zębatych a przypięcie i łączenie możesz podejrzeć w drukarkach 3d. W przypadku takiego plotera większość częsci powinna być lekka. Dlatego prowadnice róznież możesz poszukać w drukarakch igłowych np. w oki. Są i to drukarki dosyć szybkie a co za tym idzie bardzo wytrzymałe - w końcu służyły do drukowanie faktur w stacjach paliw.

robert


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#4

Post napisał: ajt » 01 lis 2016, 12:23

Jeśli już mowa o starym sprzęcie, polecam również elektryczne maszyny do pisania. W niektórych modelach trafiają się nawet wałki 12mm długie na około 40cm, no i wspomniane tulejki ślizgowe. Napęd w nowszych to zwykle pasek zębaty, a w starszych stalowa linka. No i są jeszcze stare skanery...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”