Pierwsze podejście do CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
mari
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:35
Lokalizacja: Poznań

Pierwsze podejście do CNC

#1

Post napisał: mari » 08 sty 2013, 16:05

Witam,

Wraz z kolegą chcielibyśmy zbudować frezarkę CNC, której celem byłoby wykonywanie PCB.
Urządzenie to oprócz frezowania miałoby wiercić otwory pod nóżki.
W temacie jesteśmy "zieloni", jesteśmy w 3 klasie technikum na profilu elektronicznym, więc wykonanie sterowników to nie byłby problem.
Problemem jest jednak:
1. Dobór silników krokowych - jakie to mają być silniki, jakie parametry
2. Dobór sterowników do sterowania silnikami które miałyby być zastosowane
3. Połączenie sterowników z komputerem
4. Oprogramowanie
5. napęd frezu/wiertła
Z naszych wstępnych przemyśleń wynika, że (patrząc od przodu) ruchy przód-tył byłyby za pomocą platformy, a ruchy lewo-prawo i góra-dół ruch na stojaku.
Oczywiście wszelkie pomysły są jak najbardziej mile widziane.



Tagi:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: noel20 » 08 sty 2013, 20:39

Witam, gratuluję pomysł i postanowienia. Przed wami dużo pracy :P

Pierwsza sprawa, to elektronikę i sterowanie zostawcie sobie na koniec. To akurat jest proste. Tydzień popołudniami i będą silniki i sterowanie. Wsiadasz na allegro i licytujesz silniki. Śmiem też twierdzić, że sterowniki można obecnie teraz w tylu sklepach kupić i tyle jest do wyboru, że opłacalność własnej budowy jest niewielka. Chyba, że się chcecie czegoś nauczyć. Ja tak zrobiłem i się nauczyłem, ale mój sterownik miał takie osiągi, że do niczego się nie nadawał.

Wasze przemyślenia odnośnie budowy wg mnie są dobre. Jednak na początku musicie sobie ustalić pewne sprawy. Czyli obszar roboczy, na jakie materiały do budowy się decydujecie, jaki jest budżet, czy tylko będziecie robić pcb czy coś jeszcze itd. Czyli założenia.

Moja maszynka była głównie pod frezowanie pcb budowana i pcb obrabia. Jestem w stanie zrobić płytkę pod obudowę so8. A jest sprzęt z płyty osb, na prowadnicach od szuflad (tandem-to ważne), napęd na śrubach metrycznych.
Sztywność do frezowania pcb jest wystarczająca, ale tak budujcie sprzęt to tak, żeby nigdzie nie miał luzów, bo to się na was zemści. U mnie najpierw były śruby metryczne M5 i nakrętki przedłużane i po tygodniu miało to taki luz, że do przewlekanego montażu było ciężko coś zrobić.
Teraz zmieniłem na M6 i dorobiłem nakrętki z poliamidu.
Jeżeli będziecie stosować śruby trapezowe to myślę że też będziecie mieli luzy jak maszynka trochę popracuje. Albo zrobicie kasowanie luzu, albo nakrętki dorabiane z poliamidu, albo śruby kulowe.

Z wrzecionem wydawałoby się, że sprawa prosta, bo obróbka bardzo lekka, ale niestety tak nie jest. Po pierwsze uchwyt nie może mieć bicia. Ja na początku stosowałem "dremel", a teraz mam proxxona i jest o niebo lepiej, ale 5 razy drożej. Dodatkowo pracuje to znacznie ciszej i pobiera mniej prądu. Trochę lipa wstawiać kresa z silnikiem 1kw, który żre prądu co nie miara i wyje w niebogłosy, żeby przeciąć 35um miedzi :P
Kolejna sprawa to brak luzu osiowego na silniku i przyzwoite obroty. Ja myśle, że 10k rpm to minimum.

I pamiętajcie, że konstrukcja musi być przede wszystkim sztywna, więc jeżeli będziecie skręcać z profili aluminiowych (co polecam, bo wyjdzie łatwiej, szybciej i niewiele drożej) to konstrukcja musi być przemyślana. Ale na forum przykładów porządnych maszyn jest nie mało.

Jak byście mieli dalej pytania, a na pewno będziecie mieli to śmiało pytajcie :)

pozdrawiam

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#3

Post napisał: MarcinxD » 08 sty 2013, 21:16

Witam,
fajnie by było wiedzieć jaki posiadacie budżet będzie można coś więcej powiedzieć ;-)

Co do wrzeciona to na forum jest fajny projekt wykonania takiego na bazie silnika modelarskiego i tulejki z chin :wink: Więc może w tą stronę iść?
Pozdrawiam Marcin


Autor tematu
mari
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:35
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: mari » 10 sty 2013, 15:33

Dziękujemy za tak rozbudowaną i wiele wyjaśniającą odpowiedź.
Przy konstrukcji będzie pomagał nam nauczyciel, ale nie tyle od strony projektowej, a od samej mechaniki i elektroniki.
Mamy możliwość zorganizowania przynajmniej jednej drukarki igłowej, czy można coś z takiej drukarki wykorzystać ?
Jeżeli chodzi o obszar roboczy, to wydaje nam się że nie przekroczymy 15cm x 15cm.
Pytanie nasze jest takie, możemy wykorzystać do budowy plexę ?
Czy można wykorzystać prowadnice kartridży ze starej drukarki atramentowej ?

EDIT:
Oglądałem filmy na youtube i znalazłem różne projekty w drewnie, gdzie napędem wrzeciona był silnik podobny do modelarskiego, akurat mam model samochodu w skali 1:10 i od niego silnik klasy 540, gdyby można byłoby go wykorzystać to byłby dużo niższy koszt budowy przez uniknięcie kupna nowego dużego wrzeciona.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: noel20 » 25 lut 2013, 22:25

Czy można wykorzystać prowadnice kartridży ze starej drukarki atramentowej ?
Jeżeli nie mają luzów to czemu nie. Sprawdźcie też pod kątem sztywności. Czyli ile się na środku ugina pod przewidywanym obciążeniem (wrzeciono) gdy jest podparta na końcach.
Widziałem maszynki tak zrobione i coś tam robią, wiec chyba to działa.

Zastosowanie silnika modelarskiego to dobry pomysł i dobry kierunek działań. Ale trzeba coś wykombinować do trzymania freza, a nie przesadzę jeśli powiem, że max bicie do grawerki pcb to 0,005mm.

Aha i odnośnie plexi. Plexi to... bardzo zły pomysł. Osobiście nie mam doświadczeń, ale wszyscy na forum piszą, że okrutnie ten materiał zmienia wymiary pod wpływem temperatury.

p.s. sorry , że nie odpisywałem, ale zapomniałem ostatnio zaznaczyć powiadomienia gdy ktoś odpowie


Emanuel77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2013, 10:53
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Emanuel77 » 02 kwie 2013, 10:59

Witam, szukam plotera na którym mam zamiar przygotowywać fornir do intarsji, nie ukrywam będą to moje pierwsze kroki z ploterami. Wszelkie podpowiedzi z uwagą przeczytam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”