Opory skrawania miekkich materialow i prędkości posuwow

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Jachu19
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:21
Lokalizacja: Wrocław

Opory skrawania miekkich materialow i prędkości posuwow

#1

Post napisał: Jachu19 » 25 cze 2015, 19:51

Czy zna ktoś wartości oporów skrawania dla takich materiałów jak: drewno, poliwęglan, poliamid, plexi i tym podobnych które się często frezuje. Szukałem dość dużo, ale wszędzie znajduję tylko rożne metale.

I jeszcze pytanie, ale najpierw obliczenia... dla stali HB135 mam zalecana prędkość skrawania 120-200 (do obliczeń przyjmuję 120) i wychodzi mi, że (dla freza D=4mm, fz=0,1) zalecana prędkość wrzeciona jest 9,5tyś obr/min, a posuw 3800mm/min.

Czy ten posuw, który mi wyszedł to jest posuw zalecany czy maksymalny ? Czy jak zmniejszę posuw do 800mm/min to stracę tylko na wydajności ? Wiem, że generalnie dla poprawienie żywotności freza i zwiększeniu jakości powierzchni zmniejsza się posuwy, ale czy są tego jakieś granice ?

Potrzebne mi to bo zastanawiam się czy robiąc frezarkę i mając ograniczenia co do silników skupić się bardziej na dokładności ograniczając sobie prędkość do ok 1000 mm/min, czy lepiej dać większy skok śruby i mieć duże prędkości, ale mala dokładność.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 25 cze 2015, 20:20

http://www.darmowe-ebooki.com/programow ... owanie.pdf - rozdział 9 i tabele w nim zawarte (strona 42).

Na przykład strona 49 masz frezy trzpieniowe. Jak dojdziesz do strony 53 (bo to długa tabelka) to masz i grafit i termoplasty, nie mówiąc o wcześniej występujących metalach. Ja zmniejszam o ok. 30 procent prędkość obrotową (czasem jak problem z chłodzeniem i więcej), ale w posuw za bardzo nie ingeruję.


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#3

Post napisał: wackon » 25 cze 2015, 20:34

Witam
Parametry obróbki są zależne od bardzo wielu czynników... jakość maszyny( wszelkiego rodzaju luzy itp), sztywność mocowanego detalu (na przykład obrabianie klocka w imadle ma się nijak do obrabiania spawanej konstrukcji przestrzennej), ale do rzeczy...
W moim pojęciu istotny jest stosunek prędkości skrawania do posuwu i zawsze możesz redukować proporcjonalnie obydwa (jeśli masz taką możliwość)


Autor tematu
Jachu19
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:21
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: Jachu19 » 25 cze 2015, 20:45

Ok, czyli rozumiem, że mam raczej przestrzegać wartości posuwów, z tego mi wychodzi że najlepiej jednak używać troch większego fraza niż 4mm bo posuwu 4m/min raczej nie uzyskam.
Mam tylko wątpliwości co do stwierdzenia, że zmniejszasz nieraz obroty, ale w posuw nie integrujesz, a przecież posuw oblicza się m. in. z obrotów czyli ich zmniejszenie powinno zmniejszać też posuw.

Co do miękkich materiałów to za dużo tam nie ma, ale czy mogę założyć że generalnie materiały miękkie maja mniejsze prędkości skrawania i mniejsze opory, czyli jak zrobię frezarkę nadającą się do stali to będzie ona dobra tez do tych miękkich materiałów (wrzeciono i moce silników w osiach XYZ) ?

Jeszcze trzecie pytanie. Czy na wrzecionie Kress można coś sensownego wyfrezować. Jego obroty można ustawić od 5-25tyś, a mi z obliczeń wychodzi, że dla prędkości skrawania 50m/min i freza 3mm potrzebne są obroty niewiele powyżej 5tyś, a każdy większy frez to już mniejsze obroty.

[ Dodano: 2015-06-25, 20:47 ]
wackon pisze: W moim pojęciu istotny jest stosunek prędkości skrawania do posuwu i zawsze możesz redukować proporcjonalnie obydwa (jeśli masz taką możliwość)
Czyli prędkością obrotową sobie sterować, a posuw obliczać i stosować jaki wyjdzie, tak ?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 25 cze 2015, 21:03

jeśli miękki materiał nie będzie zaklejał narzędzia.


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#6

Post napisał: wackon » 25 cze 2015, 21:14

Miałem na myśli, że jeśli z obliczeń wyszło 10000 RPM i 4000mm/min to możesz zastosować 5000RPM i 2000 mm/min i warunki skrawania się nie zmienią, stracisz na wydajności, ale zyskasz na trwałości narzędzia no i kwestia konstrukcyjna maszyny. Możesz jeszcze redukować posuw przez stosowanie narzędzi o mniejszej ilości ostrzy (dwa zamiast czterech zmniejszy posuw o połowę przy tych samych obrotach)
To sposoby na redukcję posuwu o którą jak rozumiem Ci chodzi, same parametry są względne jak wcześniej napisałem


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 26 cze 2015, 13:48

jeszcze raz powtarzam, jeśli miękki materiał nie będzie zaklejał narzędzia. Dlatego ważny jest posuw na ząb, żeby wiór miał taką sztywność, żeby wyślizgiwał się z rowków freza. Jeśli będzie zbyt wiotki - pozorny paradoks, zamiast wyjść, po prostu zapcha rowek wiórowy, emulsja nie będzie mogła dojść i frez się urwie. Dlatego właśnie trzeba uważać ze zmniejszaniem posuwu, czasem zamiast poprawić (głównie w alu, ale też w niektórych tworzywach sztucznych) można pogorszyć sprawę jeśli posuw się zmniejszy.


Autor tematu
Jachu19
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:21
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: Jachu19 » 28 cze 2015, 20:05

wackon pisze:Miałem na myśli, że jeśli z obliczeń wyszło 10000 RPM i 4000mm/min to możesz zastosować 5000RPM i 2000 mm/min i warunki skrawania się nie zmienią
jasiu... pisze: Dlatego ważny jest posuw na ząb, żeby wiór miał taką sztywność, żeby wyślizgiwał się z rowków freza.
[...]
Dlatego właśnie trzeba uważać ze zmniejszaniem posuwu, czasem zamiast poprawić (głównie w alu, ale też w niektórych tworzywach sztucznych) można pogorszyć sprawę jeśli posuw się zmniejszy.
Ok czyli jak dobrze rozumiem to:
1. Licząc n mam brać pod uwagę Vc z katalogu, ale jako max czyli jego zmniejszenie nie pogorszy parametrów, a jedynie wydajność. Tu od razu pytanie czy jest jakaś granica tego zmniejszana. Np. jak zmniejszę obroty 10 razy to coś wyfrezuję czy poszarpie materiał ?
2.Licząc Vf mam podstawić do wzoru obliczone powyżej n i fz z katalogu bez żadnego zmieniania.
3. To co napisałem w pkt. 2 tyczy się szczególnie dla materiałów miękkich. Dla stali można już próbować ten posuw trochę zmniejszyć (?)
4. Po przejrzeniu katalogu zauważyłem, że nie można określić Vc dla danego materiału, a jedynie dla danego materiału przy konkretnym narzędziu. Na forum ktoś pisał, że dla aluminium Vc wynosi 350-700, a w katalogu mam od 180 (str. 103) do 500 (str. 137). Czyli jakiej frezarki bym nie zrobił to zawsze znajdę narzędzie, które pracuje przy parametrach które chce uzyskać. Kwestia wydajności.

Jeszcze mam pytanie odnośnie wytrzymałości frezów. Producenci liczą frezy na 15 min. Czy w praktyce rzeczywiście ten frez po 15 min. pracy jest do wyrzucenia ? Przecież jakby w 1h tępiły się 4 frezy za dajmy na to 60zł to firma obrabiając musiała by brać z 300zl za godzinę pracy obrabiarki, a wiadomo że nikt tyle nie bierze i nikt by tyle nie zapłacił.
I kolejne pytanie o wytrzymałość podaną w powyższym katalogu. Czy jest to to samo co kc 1.1 ? Bo jednostka ta sama, ale wartości o połowę mniejsze niz w katalogu sandvik.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#9

Post napisał: jasiu... » 28 cze 2015, 20:18

http://www.ktmia.ath.bielsko.pl/zkww/skraw/lab_9.pdf - no i chodzi o to, żeby narostu nie było. Może być prędkość szybsza niż graniczna tworzenia się narostu, albo wolniejsza od dolnej granicy, tyle że to nie ma za bardzo sensu. Jak jest narost, powierzchnia jest poszarpana (ostrze wyrywa, a nie ścina materiał).


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#10

Post napisał: wackon » 28 cze 2015, 21:47

z moich obserwacji wynika, że zmniejszanie Vc zwiększa kapitalnie trwałość ostrza (choć głównie obrabiam stale, ale aluminium też jest różne dla różnych stopów widziałem Vc od 180 do 1000), ale.... jak zwalniamy obroty pojawiają się uszkodzenia udarowe w tym też na skutek "mielenia" słabo odrzuconych wiórów
, ale wióry możemy wypłukiwać silnym strumieniem powietrza, albo chłodziwa, chłodziwo eliminuje też efekt narostu i zaklejana (co zresztą potwierdzone w tekście z linku), musisz szukać złotego środka między zużyciem, a wydajnością ...
co do Vf wyjściowo przyjmujesz oczywiście faktycznie zastosowane obroty n ,(nie wiem czy dobrze zrozumiałem pkt2)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”