Od czego zacząc naukę programowania CNC ??

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
meries100
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Od czego zacząc naukę programowania CNC ??

#1

Post napisał: meries100 » 02 gru 2010, 22:19

Witam.
Jestem uczniem III klasy technikum. Chciałbym się czegoś nauczyć o programowaniu maszyn CNC. Niestety w mojej szkole nauczyciele bardzo nie przykładają wagi do nauki ucznia ;/ a szkoda... bo niektórzy po coś do tej szkoły poszli... Chodzi mi dokładnie aby ktoś dokładnie opisał mi czego od początku mam się uczyć (tzn. jakie książki, programy do nauki programowania CNC) aby w przyszłości rozpocząć pracę w tym dziale. Byłbym wdzięczny za podanie linków gdzie mogę uzyskać tych materiałów.

Pozdrawiam



Tagi:


Autor tematu
meries100
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: meries100 » 02 gru 2010, 23:05

W pierwszej klasie na praktykach to wyrabiałem sobie mięśnie piłując przez 5 godzin pilnikiem xD... W drugiej to coś robiliśmy na frezarce i tokarce. A teraz w trzeciej właśnie jestem po praktykach miesięcznych. Przez pierwsze dwa tygodnie miałem na frezarce konwencjonalnej uniwersalnej to pogłębiłem swoją wiedzę xD przez drugie dwa tygodnie to mieliśmy mieć "programowanie CNC" na symulatorze MTS-CNC. Więcej przez te dwa tygodnie dowiedziałem się o polityce niż o tym symulatorze i programowaniu xD... Jeżeli chodzi o rysunek techniczny to mam go na poziomie szkoły średniej dobrze opanowany...

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#3

Post napisał: marchru » 03 gru 2010, 21:35

Aby zostać programistą potzrebne są dwie rzeczy:
1. znajomość komputerów,
2. znajomość technologii obr. wiórowej.
Ad.1. Programowanie to zwykłe klikanie myszką. Programy do obróbki CAM to najzwyklejsze programy, których trzeba się nauczyć obsługiwać. Są bardziej rozbudowane niż Paint czy Excel ale jeśli nie jesteś melepetą to sobie poradzisz.
Ad.2. ABy programować tzreba wiedzieć jak coś wykonać. Potrzeba przynajmniej mimimum wiedzy o mechanice, wytzrymałości materiałow, techologii wykonywanie części różnych klas i z różnych materiałów. Potrzeba wiedzy jak się dany metal czy stop Al zachowa podczas obróbki. Znajomość doboru parametrów skarawania i sposobu mocowania również jest istotna.
Ja w twoim wieku będąc uczestnicząc w warsztatach nie maiłem pojęcia, że z tym zwiąrze swoją przyszłość. Dopiero specjalizacja na studiach o tym zadecydowała. Nie wiem jak teraz ale już jako absolwent technikum posiadłem sporą wiedzę techniczą, o rysunku nie wspomnę.

Moje rady to studia. Jeśli nie masz znajomości to mam małe szanse dostać się do działu technologicznego. Tak uważam z doświadczenia.
Aby szybko zaznajomić się z tajnikami obróbki zatrudnij się jako operator. Tylko bezpośrednia praca z mmetalem da ci doświadczenie, kóre zaprocentuje. Nic nie zastąpi przy maszynie, żadne studia ci tego nie zobrazują. Nawet pół roku ( minimum) grzebania w obrabiarce dużo pomoże. Oczywiście dochodzi do tego czytanie książek, zabawa z różnymi programami, nauka angielskiego.
Dużo dałoby ci także zbudowanie własnego plotera. Czytaj forum i pytaj. Jełśi na warsztatach czegoś nie rozumiesz to też pytaj. Rady doświadczonego operatora są bezcenne.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Bartek1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2010, 16:24
Lokalizacja: Kłodzko

#4

Post napisał: Bartek1234 » 11 gru 2010, 18:51

Meries widze, że wspomniałeś o symulatorze MTS CNC mam książke tego wydawnictwa fodstawy obrobki cnc (jest w niej duzo ciekawych rzeczy) właśnie myśle nad zakupem symulatora i ksiązki podstawy programowania z tego wydawnictwa może ktoś się wypowiedzieć na temat tego symulatora, a moze ktoś poleci inną literature. Tak na marginesie jestem operatorem obrabiarki CNC ale zakres moich obowiązków to ładowanie i rozładowanie maszyny :cry: chciał bym ugryź temat od strony programowania ale nie mam pojecia jak więc chętnie przyłącze do tematu ucze się czegoś sam ale strasznie błądze

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 11 gru 2010, 19:16

Bartek1234 pisze:... Tak na marginesie jestem operatorem obrabiarki CNC ale zakres moich obowiązków to ładowanie i rozładowanie maszyny :cry: chciał bym ugryź temat od strony programowania ale nie mam pojecia jak więc chętnie przyłącze do tematu ucze się czegoś sam ale strasznie błądze
O jakiej obrabiarce jest mowa.
Interesuje Ciebie pisanie programów z G- kodów , czy też jakiś Cam chodzi Tobie po głowie?
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Bartek1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2010, 16:24
Lokalizacja: Kłodzko

#6

Post napisał: Bartek1234 » 11 gru 2010, 21:52

Kurcze za wiele to ja w tym temacie nie wiem jak pisałem jestem zielony jest napewno frezarka model to SW BA400 część jest sterowaniem Fanca, a cześć z Simensem co do seri nie wiem musze to sprawdzić w pracy moje obowiązki to zapakować maszyne surówkami i wcisnąć guzik, a do komputera nie mam po co się zblirzać od tego jest ustawiacz wiele razy juz slyszalem, a po co się tego beziesz uczył w Angli (gdzie pracuje) zarobisz na takiej pracy więcej niż w Polsce operator ustawiacz, a ja poprostu nie chce tak pracować bo mnie ta monotonia zabija.

Może pisanie programów to duzo powiedziane poprostu chciał bym pracować jako operator ustawiacz czyli wprowadzać jakieś korekty do programu jak mi pomiry się nie zgadzają zmieniać narzędzia umieć wyłączyć alarm jak się maszyna zatrzyma i ją puscić od nowa. Z tego co tak wyczytałem to G kody są łatwiejsze, a może kiedyś wezme się za ten cały Cam ale jak by ktoś był by tak miły i wogule by mi wyjaśnił różnice pomiędzy G kodami a Camem było by fajnie

a co do programu to dostałem program od mojego ustawiacza i to właśnie chyba są G kody wpisze tu kawałek a jak by ktoś był tak miły i napisał to ludzkim językiem też by było miło wydaje mi się, że to jest momęt jak maszyna pobiera nowe narzędzie:

N5T5M17(R/H PART ONLY 10MM FIN ENDMILL)
G0G9G54G94X25Y-52B270S2865M3M8
M62
G10G90L12P5R4.97
100=5
M98P185
G43Z-0.5H5
G1G41X15Y-38.5F573D5
X-17
G0X-30
Y-24.5
X-20
G1X14
G0G40Z20
X-145Y-52
Z-0.5
G1G41X-155Y-38.5D5
X-185
G0X-200
Y-24.5
X-190
G1X-155
G0G40X-130Y-10
Z200
555=555+1

i w tym miejscu wydaje mi się, że znowu jest zmiana narzędzia

Nie chcem nikomu uprzykszać życia ale jak ale jak ktoś by mi wyjaśnił co to jest polecił jakaś literature był bym wdzięczny. Ewentualnie co myślicie jeślicie na temat jakiegoś kursu operatora bo raczej na szkołe to nie dysponuje czasem.


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#7

Post napisał: Endrju76 » 12 gru 2010, 21:26

Na tych stronach są dobre materiały dla początkujących, warto z nich skorzystać
http://www.zasada.ps.pl/dydaktyk.html
http://omega-e.pl/download.html
Endrju
Zaznacz "POMÓGŁ" - to nie boli


mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#8

Post napisał: mateu5 » 19 gru 2010, 14:24

meries100 : Sam jestem tego rocznym absolwentem technikum, Sam nauczyłem się wszystkiego co wiem na temat CNC, wiadomo w szkole bywa tak że w klasie jest jedna maszyna, 20 uczniów, nauczyciel uczy więcej teoria niż praktyką do tego znajdą się zawsze koledzy których to nie interesuje więc i innym nie dadzą się nic nauczyć. Przynajmniej tak to wyglądało w mojej szkole. Więc z myślą, że coś trzeba robić postanowiłem sam się wszystkiego dowiedzieć. Dziś pracuję na centrum tokarskim, do moich zadań należy: Napisać program, dobrać narzędzia, mocowanie, parametry skrawania, ustawić maszynę, i dokonać pomiaru (o ile jest to możliwe za pomocą standardowych narzędzi pomiarowych).

Tak więc na pewno zacznij od poznania zasad działania obrabiarki CNC.
- jakie punkty posiadają te maszyny,
- po co dokonuje się pomiarów narzędzi, oraz jakie są sposoby dokonywania tego, uwzględniając przy tym resztę parametrów tych narzędzi, kwadrant pracy, promień płytki, ilu ostrzowe jest narzędzie.

Aby zacząć programowanie Musisz mieć dobry i funkcjonalny symulator polecam Nanjing Swansoft CNC Simulator, zasymiluje ci dokładnie wybrane przez ciebie sterowanie i to w nim będziesz się poruszać, zatwierdzać narzędzia, łapać punkt bazowy itd aż do pisania programu i zasymilowania go.

Aby poznać strukturę programu wszystkie tzw G-kody, to podaj emaila i podeślę ci PDF'a w którym jest krok po kroczku wyjaśnione jak tworzyć program na sterowaniu Sinumeric 840D, a wszystko co tam jest opisane będziesz mógł przetestować na symulatorze.

Później zostanie ci jeszcze zdobycia wiedzy na temat parametrów, bo na temat skrawania to już coś wiesz, skoro masz jakieś umiejętności zdobyte z obrabiarkami manualnymi.

Co do symulatora MTS to bardzo dobry symulator, jednak też bardzo drogi, a w internecie go nie znajdziesz, żeby sobie poćwiczyć (wersja demo nie pozwala na pisanie programów)


Bartek1234: W G-kod to jest to co bezpośrednio czyta maszyna, i ten fragment programu który zamieściłeś jest właśnie takiego rodzaju. Warto wiedzieć co te kody oznaczają zanim się przystąpi do obsługi Cam'a który tworzy ścieżki na podstawie bryły 3D stworzonej przez oprogramowanie CAD, lub też rysunku 2D stworzonego przez AutoCad. Na końcu oprogramowanie CAM , na podstawie ścieżek generuję G-kod, który czyta maszyna.


Bartek1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2010, 16:24
Lokalizacja: Kłodzko

#9

Post napisał: Bartek1234 » 20 gru 2010, 08:28

witam dzieki za wasze odpowiedzi dzieki wam wiem coraz to wiecej na temat cnc i zaczyna to wszystko nabierac kolorow jesli mogl bym prosic o tego PDF-a do Sinumeric 840D, czytalem na temat tego symulatora MTS fajnie to wszystko wyglada ale koszt to jakies 16000zl. Wyczytalem tez ze MTS organizuje szkolenia w Szczecinie jak myslisz warto wziasc udzial w takim szkoleniu czy nie. Chcial bym zobaczyc jak w rzeczywistosci wyglada ten symulator i ewentualnie pomyslec nad jego zakupem bo itak szybko by mi sie zwrocil


A tak apropo tego symulatora, ktory Ty tutaj polecasz orientujesz sie jaki jest koszt zakupu bo tez wyglada mi na dosyc fajny no i przede wszystkim gdzie go moge kupic

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 20 gru 2010, 11:13

Bartek1234 pisze:...A tak apropo tego symulatora, ktory Ty tutaj polecasz orientujesz sie jaki jest koszt zakupu bo tez wyglada mi na dosyc fajny no i przede wszystkim gdzie go moge kupic
:arrow: http://www.cncsimulator.com/
:arrow: http://www.cimco.com/
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”