Na jakiej zasadzie działa czujnik 3D do ustawiania detali?

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
Siwakus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2008, 17:53
Lokalizacja: Sieroszewice

Na jakiej zasadzie działa czujnik 3D do ustawiania detali?

#1

Post napisał: Siwakus » 15 maja 2008, 18:01

Witam.
Wie ktoś może na jakiej zasadzie działa czujnik 3D do ustawiania detali na maszynie? Nie chodzi mi o to jak się z niego korzysta tylko jaki ma mechanizm w środku. Pytam się bo jak ustawiam sztuki na maszynie to w kierunku +X ostatnio zawsze mam błąd przynajmniej 0,08mm. Jak ustawiam na otworze albo na czopie to zwykle jestem w 0,02mm, ale ewentualny błąd powstaje właśnie w osi X. Miał już ktoś taki przypadek? Czujnik był kompensowany.
Pozdrawiam.



Tagi:


GreasBraken
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 07 kwie 2007, 17:49
Lokalizacja: Z Lublina

#2

Post napisał: GreasBraken » 15 maja 2008, 18:32

Nie wiem jaka jest budowa twojego czujnika, ale mój zakładany jest na wrzeciono i można go obracać. Wiec wystarczy obrócić czujnik o 90 stopni i powinien bład być na osi Y... jeśli to wina czujnika...

Ale jakoś nie bardzo mi sie wydaje zeby to była wina czujnika 3D, właśnie z powodu tego, że czujnik jest obrotowy na wrzecionie, wiec nie moze przenosić tylko na oś X błędu...

A nie masz jakiegoś ofsetu ustawionego dla zera? a w jaki sposób stwierdzasz, błąd czujnika?

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#3

Post napisał: kwarc » 15 maja 2008, 20:42

w podstawowej wersji jest to kilka stykow elektrycznych np.3 rozstawionych na okregu.
jedne zamocowane sa w podstawie (obudowie) drugie w czesci ruchomej.niewielki
nacisk na czesc ruchoma powoduje rozwarcie styku a sterownik maszyny odpowiednio to interpretuje.taki czujnik sam niczego nie mierzy daje tylko sygnal przy minimalnym przemieszczeniu jego czesci ruchomej.zamiast stykow w nowszych wersjach stosuje sie elementy fotooptyczne.

Awatar użytkownika

mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

#4

Post napisał: mashto » 15 maja 2008, 20:50

Jeśli mowa o dotykowym czujniku detalu to w Twoim przypadku najprawdopodobniej masz bicie na stylusie (trzpieniu) sondy. Jednym słowem musisz go wycentrować, a raczej jego końcówkę rubinową - czujnkiem (najlepiej dźwigienkowym z dokładnością skali do 0,001). Dokonuje się tego za pomocą śrub wkręconych w korpus, z tym że część z nich używasz do centrowania a innych do blokowania. W instrukcji jeśli dobrze pamiętam jest to opisane.

P.S. Sonda taka działa dzięki umieszczonych w korpusie mikrostykach. To tak a propos wyjaśnienia zasady działania.
Widze, że kolega kwarc mnie ubiegł.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2008, 20:52 przez mashto, łącznie zmieniany 1 raz.
Ten typ tak ma


Autor tematu
Siwakus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2008, 17:53
Lokalizacja: Sieroszewice

#5

Post napisał: Siwakus » 15 maja 2008, 20:51

Nie mam offsetu. Błąd stwierdzam mierząc wykonaną sztukę. Obserwuję to już od kilku miesięcy. Jak zaczynałem pracę na DMC ten sam czujnik działał poprawnie. Tam gdzie chciałem ustawiałem bazę i zawsze było dobrze. Z czasem zaczął pojawiać się błąd. Do tej pory bazy łapałem zawsze w ten sam sposób, tą samą stroną. Spróbuje go obrócić tak jak sugerujesz i zobaczyć czy coś to zmieni. Najwięcej zostałem oszukany o 0,25mm. Ale rzadko to się zdarzało. Jak łapałem bazę w kierunku "-X" to błąd był minimalny. Nie wiem czy to możliwe dla tego typu narzędzi pomiarowych ale czujnik zachowuje się tak jakby z jednej strony był wyeksploatowany. Chociaż wydaje mi się to dziwne. Przeszło mi przez myśl wytarcie się kulki z tej strony, ale 0,08mm byłoby widoczne. Niestety. Maszyna w tym miesiącu ma rok, więc winy bym na nią nie zwalał. Przynajmniej nie od razu.

[ Dodano: 2008-05-15, 21:03 ]
Jest to czujnik dotykowy, ale z wychylającą się wskazówką. Podobno wewnątrz jest zastosowany mechanizm z przekładnią planetarną, ale coś nie chce mi się w to wierzyć bo przekładnie planetarne działają na nieco innej zasadzie. Chyba, że jestem słabo doinformowany. Panowie Kwarc i Mashto mówimy o tym samym czujniku?

Awatar użytkownika

mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: mashto » 15 maja 2008, 21:14

@Siwakus
Ja oczywiście mam na myśli programowalną sondę detalu, uruchamianą z poziomu sterowania maszyny, więc chyba to inna niz ta o której Ty piszesz. Chyba, że pisząc "wskazówka" chodzi Ci o trzpień sondy.
Dokładnie mam coś takiego na myśli http://www.renishaw.com.pl/client/produ ... -141.shtml Zdjęcie po prawej stronie ekranu.

Edit. Domyśliłem się, że masz czujnik zegarowy, czyli coś takiego http://pl.hoffmann-gmbh.de/scripts/mgrqispi.dll? link coś nie działa, zamieszczam więc zdjęcie
Załączniki
B359100_K35.jpg
Czujnik 3D
B359100_K35.jpg (25.37 KiB) Przejrzano 6280 razy
Ostatnio zmieniony 15 maja 2008, 22:01 przez mashto, łącznie zmieniany 3 razy.
Ten typ tak ma


Autor tematu
Siwakus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2008, 17:53
Lokalizacja: Sieroszewice

#7

Post napisał: Siwakus » 15 maja 2008, 21:48

Oj nie. Ja takiej nie mam. Mój czujnik wkładany jest we wrzeciono, ale zamocowany jest do jakiejś specjalnej oprawki. Ja mam mechaniczny czujnik. Wyobraź sobie, że ta sonda, która jak widzę na zdjęciu jest z rubinu, zrobiona jest z twardego metalu i zamiast tej grubej części przetwarzającej sygnał jest wielka śliwa ze wskazówką. Pomiar moim czujnikiem polega na zetknięciu się krawędzi detalu z kulką i takim przesunięciu wrzeciona, żeby wskazówka pokazała 0. Wówczas wiem, że punkt na kulce, który styka się z detalem jest w osi wrzeciona. I tak na dobrą sprawę to teraz nie jest ponieważ oszukuje. Spróbuje zrobić zdjęcie mojemu czujnikowi i tu jakoś zamieścić albo znaleźć stronę producenta. Ten czujnik ze zdjęcia działa na zupełnie innej zasadzie.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#8

Post napisał: kwarc » 15 maja 2008, 22:08

ha, a ja myslalem o czyms innym. wiec w tym przypadku niewiem jak dziala taki czujnik 3D z mechanicznym wskazaniem uchylu.ale to delikatne urzadzenia wiec 1 rok to wystarczajacy okres by cos mu sie stalo. wystarczy ze jakis kolega troche nieuwarzal.


Autor tematu
Siwakus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2008, 17:53
Lokalizacja: Sieroszewice

#9

Post napisał: Siwakus » 16 maja 2008, 17:17

O właśnie takie coś jak jest na zdjęciu posiadam na maszynie. Teraz ustawiając detal tak jak się patrzy na zdjęcie błąd w osi X wynosi zawsze 0,08. Wie ktoś jak to działa? Może faktycznie czas na nowy, ale żeby przekonać moich przełożonych muszę się czymś podeprzeć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”