Kilka pytan o sprzet

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
tangofox
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2010, 20:16
Lokalizacja: police

Kilka pytan o sprzet

#1

Post napisał: tangofox » 05 sty 2010, 20:28

Witam ,

Od jakiegos czasu mam zamiar zabrać sie za budowe amatorskiej frezarki CNC do wtkonywania obwodow drukowanych.

Przez kilka ostatnich dni rozgladam sie po roznych sklepach internetowych w poszukiwaniu elementów .

Glowne zalozenia to pole pracy 300x300mm oraz "skok"(nie wiem jak to fachowo nazwac) frezu 3-5mm (pod rozne grubosci plytek .. najgrubsza jaka widzialem miala 3 mm ale chce zostawic maly zapas). Podstawe chcialbym wykonac z plyty HDF 2CM. Do sterowania XY chcialbym uzyc silnikow krokowych 0,5Nm oraz Listwy zebatej , nie wiem tylko czy dac przekladnie na silnik(jesli tak to jaka ? zalezy mi na dokladnosci 0,1mm) . Do kazdego silnika chcialbym zrobic osobny sterownik na ATmega8 gdyz juz sterowalem nim silnikiem krokowym i wiem jak to dziala . Drugie pytanie odnosi sie kwesti podnoszenia wiertla na odpowiednia wysokosc . Myslalem rownierz nad uzyciem silnika krokowego ale nie wiem jak zablokowac go w danej pozycji wiec prosilbym o podsuniecie pomyslu . I juz ostatnie pytanie odnosnie silnika napedzajacego wiertlo . Myslalem nad zastosowaniem silnika z mini wiertarki . Kupilem taka za 30 zl i spokojnie daje rade wiercic PCB ale nie wiem jak to bedzie z frezowaniem bo mysle ze opor bedzie znacznie wiekszy .

Ostatnia kwestia to cena gdyz caly projekt mialby sie zmiescic w ok 250 zl.

Prosze was o pomoc :)



Tagi:


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

Re: Kilka pytan o sprzet

#2

Post napisał: piwkot » 06 sty 2010, 07:45

tangofox pisze:Witam ,
...
Ostatnia kwestia to cena gdyz caly projekt mialby sie zmiescic w ok 250 zl.

Prosze was o pomoc :)
Duzo za malo :mrgreen:

Na konstrukcji mdf i listwach zebatych nie uzyskasz raczej dokladnosci 0.1 mm.
Ten twoj skok lepiej rozwiazac osia Z po prostu - na srubie rapezowej lub pasku zebatym.
A ta wiertarka to juz wogole porazka przy tej dokladnosci jaka chcesz uzyskac. Sprawdz jakie ma bicie na uchwycie bedziesz wiedzial dlaczego :mrgreen: juz najtanszy dremel lepszy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”