Jak obliczyć potrzebny moment silnika?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
sto volt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 31 maja 2008, 21:52
Lokalizacja: Krk

Jak obliczyć potrzebny moment silnika?

#1

Post napisał: sto volt » 16 lut 2009, 10:58

Witam! :smile:

Kiedyś obił mi się o oczy sposób wyznaczania potrzebnego momentu, jaki jest potrzebny aby obrócić śrubę napędową(np. osi X czy Y frezarki). Z tego co pamiętam chodziło o to, aby do osi przyczepić kółko o jakimś tam promieniu, na kółku owinąć sznurek a na końcu sznurka powiesić ciężarek. Jakoś chyba tak.... I szukałem opisu tego sposobu ale za cholerę nie mogę znaleźć :neutral:
Może Wy wiecie jak to się robi :?:



Tagi:


kubuuss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 167
Rejestracja: 14 cze 2007, 08:06
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: kubuuss » 16 lut 2009, 13:44

[ Dodano: 2009-02-16, 16:11 ]
kubuuss pisze:Żeby obliczyć trzeba mieć dane do liczenia. Można też wyznaczyć moment doświadczalnie.
Np. na pokrętło jednej osi założyć klucz dynamometryczny i zmierzyć jaki jest potrzebny moment do przesuwania stołu frezarki. W ten sposób zmierzymy moment/opory ruchu napedu stołu. Jeśli założymy max. fi freza z jakim może dana frezarka pracować i do tego freza dobierzemy maksymalną głębokość frezowania i zaczniemy frezować stal to moment jaki odczytamy na kluczu dynamometrycznym bedzie momentem silnika. Ten moment możemy powiększyć np. o 10% lub więcej jako bezpieczną nadwyżkę. Moment silnika możemy dobrać mniejszy jeśli będziemy używali mniejszych frezów i mnejsze głębokości skrawania.
Zamiast klucza dynamometrycznego możemy użyć np. ramienia o długości 1m i wagi ręcznej sprężynowej lub na tym ramieniu wieszać ciężarki aż stół zacznie się przesuwać i frezować detal. Jeśli na ramieniu o długości 1 metra powiesimy ciężarek o wadze np. 0,5 kg to potrzebny będzie moment 5Nm, jeśli powiesimy ciężarek o wadze 1,5 kg to potrzebny będzie moment 15Nm itd. Oczywiście stół frezarki powinien się przy tym ciężarze przesunąć i frez ma obrabiać materiał /.
Jeśli zamierzasz obrabić inne materiały to próby wyznaczania momentu wykonujesz na tych materiałach. Z tym ze jeśli silniki dobierzesz do frezowania plastku czy alumuminium to będą problemy z frezowaniem stali.
[/quote]


Autor tematu
sto volt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 31 maja 2008, 21:52
Lokalizacja: Krk

#3

Post napisał: sto volt » 16 lut 2009, 20:38

Wielkie dzięki :grin: Właśnie o to mi chodziło. Zbudowałem mechanikę frezarki, teraz tylko zamocować silniki i w ten właśnie sposób chcę wyznaczyć ich potrzebny moment. Pewnie teraz pomogłeś nie tylko mi, na pewno innym też się przyda :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”