Jak i od czego zacząć?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
olo16
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2008, 07:39
Lokalizacja: warszawa

Jak i od czego zacząć?

#1

Post napisał: olo16 » 24 paź 2008, 07:50

Chciałbym zrobić frezarkę CNC, ale jestem całkowicie zielony w tych sprawach. Znam się średnio na elektronice, ale w ogóle nie wiem nic o mechanice tych maszyn. Nie wiem też, jakiego programu użyć do sterowania, przy czym zależy mi, aby oprogramowanie było darmowe.



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 24 paź 2008, 13:40

Przede wszystkim chęć posiadania wiedzy przełożyć na konkretne czyny w celu jej zdobycia a mówiąc ściślej prześledzenie wątków forum. Czytać czytać czytać.
Na pytania które jako początkujący jesteś wstanie sformułować padły już odpowiedzi.

Zalecam cierpliwą lekturę a gdy poznasz już ogólnie tajniki i będziesz wstanie sprecyzować jakie masz wymaganie co będziesz obrabiał i z drugiej strony poznasz różne techniki (napędu, sterowania, posuwu liniowego, ramy itd.) a co za tym idzie koszta zapraszam do konkretnych pytań.


domino-mch
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2007, 22:53
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: domino-mch » 25 paź 2008, 19:54

Jeżeli dopiero rozpoczynasz poznawać tematykę CNC to najpierw poświęć trochę czasu na poznanie podstaw i tak jak wspomniał kolega poczytaj to forum. Znajdziesz tu naprawdę wszystko. Oszczędzi to Tobie sporo problemów gdy już zabierzesz się za faktyczne wykonanie maszyny.


Autor tematu
olo16
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2008, 07:39
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: olo16 » 27 paź 2008, 18:19

domino-mch pisze:poświęć trochę czasu na poznanie podstaw
A gdzie konkretnie są te podstawy? W każdym takim temacie piszecie "czytaj forum". Forum jest ogromne, mam je całe przeczytać? Poza tym to co jest dla was oczywiste, dla mnie i innych nowicjuszy to czarna magia. Jak mam się nauczyć czegoś z forum, skoro jest całe zapisane fachowym żargonem tylko dla wtajemniczonych?


snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: snow » 27 paź 2008, 18:38

Ja mimo że mam mały staż to może podpowiem że najpierw należy sobie założyć do czego się będzie używało tej maszyny. To przede wszystkim narzuca dalsze działania. Czy stal, czy może drewno albo plexa. Na początek na pewno najtaniej konstrukcja drewniana. Łatwo na niej eliminować błędy na etapie nauki składania maszyny.


Autor tematu
olo16
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2008, 07:39
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: olo16 » 27 paź 2008, 20:25

snow, Dzięki za radę. Ja chciałbym zacząć od najprostrzej i najtańszej konstrukcji, czyli drewnianej. Natomiast jest też drugi problem: nie mam w czym frezować.

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: namemartin » 27 paź 2008, 20:44

olo16 pisze:nie mam w czym frezować
Może na początek do nauki: styropian, płyta pilśniowa, parafina - można przetapiać do bólu i znowu frezować. Ogólnie materiały bardzo łatwe w obróbce.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


domino-mch
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2007, 22:53
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: domino-mch » 27 paź 2008, 20:46

Poszukaj informacji o poszczególnych elementach z których składają się takie urządzenia. Już nie raz to pisałem w tego typu tematach ale zwróć uwagę na opisy komponentów ze strony www.akcesoria.cnc.info.pl
Forum jest podzielone na poszczególne działy gdzie informacje na ten temat są poszerzone. Od razu nie zbudujesz maszyny.


newcomer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2008, 01:17
Lokalizacja:

#9

Post napisał: newcomer » 10 lis 2008, 22:56

olo16 pisze:A gdzie konkretnie są te podstawy? W każdym takim temacie piszecie "czytaj forum". Forum jest ogromne, mam je całe przeczytać? Poza tym to co jest dla was oczywiste, dla mnie i innych nowicjuszy to czarna magia. Jak mam się nauczyć czegoś z forum, skoro jest całe zapisane fachowym żargonem tylko dla wtajemniczonych?
Nie można się nie zgodzić z tym co olo 16 napisał.Po tym dziale można było się spodziewać czegoś więcej jednak jest trochę inaczej i nie całkiem pasuje do jego nazwy.Jednak z drugiej strony jest tak jak koledzy radzą czytać czytać....a najlepiej od "deski do deski" i jak popadnie.Sam czytam od kilku tygodni to forum i muszę szczerze powiedzieć że nie miałem "zielonego pojęcia" jak taka frezarka CNC działa i jak jest zbudowana (jak ją wykonać)Wiele postów i tematów przeczytałem bez zrozumienia , ale jak można coś zrozumieć jeżeli nie miało się wcześniej żadnego kontaktu z omawiana frezarką ,nigdy w życiu nie widziałem na "żywo" jak ona działa ,nie ma się znajomych , którzy by się z tym "problemem spotkali nie zna się fachowej terminologii itp.Jednak z czasem wszystko się rozjaśnia i zaczynasz jarzyć , nawet tematy które wcześniej były czarną magią zaczynają być zrozumiałe.Dużo daje obserwacja i analiza zdjęć i szkiców tak ze zaczynam myśleć że i ja dam sobie radę z budową .Czasami jednak mam wrażenie że niektórzy userzy próbują zniechęcić "nowych" pisząc ile to wymaga wysiłku wiedzy ,a przede wszystkim kasy.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 11 lis 2008, 09:08

nie wiem gdzie wy ta czarną magie widzicie, dosłownie kazda maszyna ma osie liniowe napedzane, a oś to prowadnica i napęd.
najprostszy przykład - tokarka ?
prowadnica to łoże obrobione na jaskółczy ogon a a nim porusza się suport czyli masa przemieszczana, napęd to śruba trapezowa o okreslonym skokusprzęzona z napędem głównym poprzez zespół przekladni itd.
w cnc wywala sie nadmiar przekąłdni i zamiast sprzężenia z napędem głównym dajemy na koncu osi napęd sterowany z układu cnc, np silnik krokowy czy serwonapęd.
ploter frezujący - trzy osie - dwie na krzyż, jedna pionowa, ploter termiczny - dwie osie prostopadłe do siebie, tokarka konwencjonalna - dwie osie na krzyż plus oś obrotowa

a wszystko reszta to rozwiązania konstrukcyjne - najlatwiej to objąc poprzez obserwację zdjęc i szkicow i próbe zrozumienia jak to działa
i na poczatku najlepiej przekopac albumy forum zamiast czytac coś co jest niezrozumiałe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”