Frezarka cnc z ebay, pomocy!

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
daria_mic
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2017, 18:29
Lokalizacja: Glasgow

Frezarka cnc z ebay, pomocy!

#1

Post napisał: daria_mic » 24 lut 2017, 19:01

Czesc!

Mam na imie Daria, jestem nowa i nie do konca obyta w temacie. Wiec prosze o wyrozumialosc oraz jesli ktos mialby ochote doradzic i wypowiedziec sie w temacie zapraszam do komentowania :)
Od jakiegos czasu hobbystycznie zajmuje sie wyrobem paskow, portfeli, bizuterii ze skory.
Potrzebuje maszynke, ktora wycinalaby mi poszczegolne elementy ze skory, moglaby grawerowac w niej oraz swietnie jakby dodatkowo potrafila wycinac i grawerowac w mosiadzu czy nierdzewce(a moze i nawet wiecej jak tylko wpadna nowe pomysly).
Pomyslalam o kupieniu niedrogiego laseru, cos tego typu:

http://www.ebay.co.uk/itm/40W-CO2-USB-L ... Swo4pYGs7c

Przejrzalam rozne filmy na YT, ale byloby kilka problemow z takim sprzetem- slaba moc, ustawianie soczewek, wielkosc sprzetu, zapach i niestety nie mozna wg. opisu sprzedawcy nic zdzialac z mosiadzem i nierdzewka.

Posiadam maszyne do recznego grawerowania foredom flex shaft:



Na ebay znalazlam takie mini cuda:
http://www.ebay.co.uk/itm/322032307276
http://www.ebay.co.uk/itm/262334218507

W pierwszym linku mozecie zauwazyc ze zamiast stalego napedu wiertla jest dodawany silniczek dzialajacy na podobnej zasadzie co moj foredom( choc pewnie gorszej jakosci i slabszy).

I teraz pytanie, co lepsze byloby to mojego typu zabaw w skorze i nierdzewce:
A. Pierwsza opcja z wbudowanym silniekiem
B. Ta tansza i zastapic ja moim foredom
C. Calkowiecie inna maszyna, do ktorej mogalbym przyczepic frezerke
D. Lub zapomniec o mojej frezarce i znalezc inne rozwiazanie

Jeszcze jedna sprawa: jaki frez bylby odpowiedni do ciecia skory- sztywnej garbowanej?

Dzieki za uwage i milego dnia :)



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Frezarka cnc z ebay, pomocy!

#2

Post napisał: lajosz » 24 lut 2017, 20:53

Witamy nową koleżankę na forum.

Teraz do rzeczy:
daria_mic pisze: I teraz pytanie, co lepsze byloby to mojego typu zabaw w skorze i nierdzewce:
A. Pierwsza opcja z wbudowanym silniekiem
B. Ta tansza i zastapic ja moim foredom
C. Calkowiecie inna maszyna, do ktorej mogalbym przyczepic frezerke
D. Lub zapomniec o mojej frezarce i znalezc inne rozwiazanie

Jeszcze jedna sprawa: jaki frez bylby odpowiedni do ciecia skory- sztywnej garbowanej?
A. Nie
B. Nie
C. Nie

D. Tak.

Skórę, najczęściej obrabia się nie frezami, a bigownikiem.
Oczywiście są maszyny CNC z głowicą bigującą, ale NA PEWNO są ZNACZNIE droższe i niż wszystko co pokazałaś, a pokazałaś (sorry za szczerość) po prostu zabawki.

Natomiast obróbka nierdzewki (o kwasówce nie wspominając) polegająca na frezowaniu w taki sposób żeby wycinać z niej części, to jeszcze większe pieniądze niż maszyna z bigownikiem.
No chyba, że masz na myśli TYLKO grawerowanie powierzchni tak skóry jak i nierdzewki, to wtedy laser spokojnie wystarczy.

Temat jest bardzo szeroki, więc na razie bardzo ogólnikowo, bo po prostu nie chce mi się klepać w klawiaturę.


januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

Re: Frezarka cnc z ebay, pomocy!

#3

Post napisał: januszd » 24 lut 2017, 22:13

Takie elementy na początek zlecaj komuś, naucz się programowania w wektorach i z materiałem i wektorami udaj się do firmy co ma maszyny odpowiednie, sztywną skórę to na pewno da się wodą wyciąć po wcześniejszym przytwierdzeniu takiej skóry na sztywną płytę choćby z płyty pilsniowej. , masz wtedy wycięcie idealnie jak sobie narysujesz.



kupowanie frezarki do mosiądzu i praca na tym to nie jest takie hop siup :)
Rzemieślnik Artysta


Autor tematu
daria_mic
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2017, 18:29
Lokalizacja: Glasgow

#4

Post napisał: daria_mic » 25 lut 2017, 00:04

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Drogi Lajoszu :wink: czy mógłbyś uargumentować swoją odpowiedź do punktu B?

Chciałabym sprecyzować:
- maszyna ma służyć głównie do cięcia skóry oraz grawerowania w mosiądzu i miękkiej stali nierdzewnej
- nie zależy mi na dokładności co do 0,00......01 milimetra, nie robię mechanizmów do szwajcarskich zegarków :razz:
- mają być to produkty spersonalizowane, więc indywidualne składanie zamówień na water jety, lasery itd. odpada z względu na koszty

Do cięcia skóry znalazłam coś takiego:

Po angielsku drag knife, nie znam polskiego odpowiednika i pytanie czy można by zamontować takie ostrze do modelu podanego powyżej.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Yarec » 25 lut 2017, 10:44

daria_mic - do maszynki za 488 £ można się pokusić o dołożenie (zamiennie) obrotowej głowicy do cięcia (podobnej jak z ostatniego linku YT, tym bardziej że laser będzie opalał okolicę cięcia (estetyka?) a water-jet ją (skórę) namoczy (chyba że Będziesz używać spirytusu
Isopropylowego (+ możliwość kształtowania przestrzennego).


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 25 lut 2017, 11:24

daria_mic pisze:czy mógłbyś uargumentować swoją odpowiedź do punktu B?
Ależ ..... ja już ją uargumentowałem w swoim pierwszym poście, tym bardzież, że:
daria_mic pisze:- maszyna ma służyć głównie do cięcia skóry oraz grawerowania w mosiądzu i miękkiej stali nierdzewnej
Nie ma czegoś takiego jak miękka stal nierdzewna, a frezowanie w mosiądzu wcale nie jest łatwiejsze tylko dlatego, że to miękki metal, a moim skromnym zdaniem, jest nawet trudniej niż w zwykłej stali.
daria_mic pisze:- nie zależy mi na dokładności co do 0,00......01 milimetra, nie robię mechanizmów do szwajcarskich zegarków
tu nie chodzi o w/w dokładność, bo tej na tych zabawkach i tak nie uzyskasz.
Tu chodzi o w ogóle możliwość pracy w materiałach o których piszesz.
Oczywiście można to wykonać nawet takimi zabawkami, ale ilość "motogodzin" poświęconych tak przygotowaniu jak i przede wszystkim wykonaniu, skutecznie zabije chęć dalszych prac, a jeszcze szybciej wykończy maszynkę, że o bezsensownie wydanych pieniądzach nie wpsomnę.
daria_mic pisze:- mają być to produkty spersonalizowane, więc indywidualne składanie zamówień na water jety, lasery itd. odpada z względu na koszty
Już Ci tu ktoś odpowiedział, więc tylko powtórzę, że ZNACZNIE taniej będzie zlecić to komuś kto ma odpowiednie maszyny i dobrze zna technologię pracy z nimi, niż kupowanie własnej maszyny, tym bardziej, że to nie mają być wielkie serie.
Po prostu, Ty masz pomysł, ktoś inny maszyny.
Ktoś, kto ma maszyny i zarabia na ich, najczęściej nie ma pomysłu (czy weny jak zwał, tak zwał), więc pomysłu na produkt Ci nie zabierze, a nawet jeśli, to tylko raz.
Jednak większość ludzi posiadających odpowiednie maszyny CNC i zarabiających na zleceniach dla innych, w ogóle ma w ....pie to co obrabiają, bo ich interesuje tylko sama obróbka + zarobek za jej wykonanie.
daria_mic pisze:Do cięcia skóry znalazłam coś takiego:

Po angielsku drag knife, nie znam polskiego odpowiednika i pytanie czy można by zamontować takie ostrze do modelu podanego powyżej.
No ... to już przynajmniej jest jakieś rozwiązanie, ale chociaż ostrze (po polsku nóż wleczony) można zamontować do KAŻDEJ maszyny CNC, to nie wystarczy tylko zamontować.
Trzeba jeszcze mieć odpowiednie oprogramowanie, a także konstrukcja maszyny (chodzi głównie o wrzeciono) musi mieć możliwość pracy z drag knife.
Poza tym, ten sposób wycinania skóry (drag knife) czy innych materiałów, sprawdzi się tylko przy cieńszych i raczej miękkich materiałach.
Do czegoś grubszego i twardego, trzeba niestety głowicy bigującej, albo ... waterjet-a.
Laser do wycinania, podkreślam, wycinania, a nie grawerowania, nadaje się tak sobie, a to z uwagi na fakt, że zwyczajnie przypala krawędzie.
Jeśli jednak przypalone krawędzie nie są przeszkodą, to zdecydowanie polecam laser, bo możesz nim wycinać i grawerować z dużą (że się tak wyrażę) rozdzielczością.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Yarec » 25 lut 2017, 15:12

lajosz - :..sprawdzi się tylko przy cieńszych i raczej miękkich.." - dla grubej skóry jest rozwiązanie: zagłębienie noża > posuw XY > zagłębienie noża . . . . [kwestia doboru ustawienia konta noża i "częstości funkcji "zagłębiania" [G-Code] (wycofanie w osi Z pominąłem).


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 25 lut 2017, 15:48

Yarec pisze:dla grubej skóry jest rozwiązanie: zagłębienie noża > posuw XY > zagłębienie noża . . . . [kwestia doboru ustawienia konta noża i "częstości funkcji "zagłębiania" [G-Code] (wycofanie w osi Z pominąłem).
Pewnie dlatego napisałem (sorry za autocytat) :
"Oczywiście można to wykonać nawet takimi zabawkami, ale ilość "motogodzin" poświęconych tak przygotowaniu jak i przede wszystkim wykonaniu, skutecznie zabije chęć dalszych prac, a jeszcze szybciej wykończy maszynkę, że o bezsensownie wydanych pieniądzach nie wspomnę. "

Poza tym, jeśli wycinasz coś nożem wleczonym, to raczej na raz, bo ponowne trafienie nożem w miejsce startu, tnąc materiał który może się wyginać i odkształcać, raczej jest bardzo mało prawdopodobne, czyli nawet jeśli przetniesz coś w/w metodą (czyli na kilka razy), to i tak nie będzie to wycięte jak należy.

Nie zmienia to faktu, że dać się da, ale jakość, szybkość i ogólnie pisząc, opłacalność takiej zabawy jest (oczywiście moim zdaniem) mocno dyskusyjna.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#9

Post napisał: triera » 25 lut 2017, 15:58

drag knife - po polsku "nóż wleczony"
sprawdzi się przy większych elementach.

Przy drobnicy wymagana jest głowica
z aktywnie sterowanym obrotem (tangencjalna),
zależnie od materiału z oscylacją lub bez.
(ang. Oscillating tangential cutting module )

Często w ploterach (cutterach) głowica bigująca
(do wygniatania linii ozdobnych, gięcia)
stanowi zespół z głowicą tangencjalną.
Ew. jest to kolejne narzędzie do zamontowania
w głowicy tangencjalnej.

głowica aktywna to koszt ~1300 euro za mechanikę
+ ploter z odpowiednim oprogramowaniem ;)

"...ponowne trafienie nożem w miejsce startu..."
- kwestia odpowiedniego stołu z podsysem,
algorytmu wejścia w materiał, wprawy...
(często tnę na wiele przejazdów materiały
zbyt grube jak na teoretyczne możliwości noża ;) )

na zdjęciu miniaturowa głowica tangencjalna (~150x40x40mm)
mojej konstrukcji (można zamontować w zasadzie dowolne ostrze
czy to łamane czy konwencjonalny nóż ploterowy
do głowicy aktywnej) z elementami wyciętymi z pcv 1mm
Obrazek

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Yarec » 25 lut 2017, 16:21

Do jednostkowych wykonań polecam: nożyczki f-my OLFA Japan
(z jedną krawędzią ryflowaną).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”