Dużo pytań z zakresu CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
zer0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 23 cze 2010, 07:24
Lokalizacja: Śląsk - Rynik

Dużo pytań z zakresu CNC

#1

Post napisał: zer0 » 23 cze 2010, 08:00

Witam !
Nie chcę zaśmiecać Waszego forum głupimi pytaniami, ale jestem głodny wiedzy, mam nadzieję że, znajdzie się ktoś chętny mi pomóc.
Od razu mówię (piszę) iż jestem naprawdę laikiem w tej dziedzinie, więc bardzo proszę o wyrozumiałość...
Jestem po technikum informatycznym, aktualnie uczę się na drugim roku programowania (głównie C++). Pracuje jako operator CNC (czytaj: podajnik).
Pracuję na tokarce Hyundai HiT-160, komputer (jeśli się nie mylę) to Fanuc OI-T Series, wcześniej pracowałem na frezarkach Heller (nie pamiętam danych tylko pamiętam datę produkcji - 1987 !). Bardzo mi przypadła ta praca do gustu, ale nie chcę być wyciągarką-wkładarką-suwmiarką. W związku z tym mam kilka pytań do szanownych prawdziwych operatorów.
Mianowicie:
1) Proszę o jakąś lekturę dla "zielonych z ambicjami".
2) Jestem na kierunku programowania, więc rozumiem (mniej więcej) poszczególne linijki programu, lecz niestety nie potrafię znaleźć listę (jeśli się nie mylę to są modulanty, lub modulatory) funkcji. Chodzi mi o np: G40 (jeśli się nie mylę to faza), R (promień), M (znam tylko M3, M4). Bardzo bym prosił o jakąś listę... lub link.
3) Główne pytanie: czy każda obrabiarka sterowna numerycznie reaguje tak samo na poszczególne instrukcje ? (Chodzi o to czy każda obrabiarka zareaguje na instrukcję na przykład M3 tak samo ?) Czy to zależy od komputera ? Czy SINUMERIK, FANUC, i MAZAK identycznie odbierają instrukcję ?
4) Znam się na AutoCAD, lecz na CAM nie (ale widzę podobieństwo). Czy taki program musi być pisany np: w AlphaCAM ? Nie może być w notatniku, skoro to i tak jest pisanie linijka po linijce ? Wygląda na łatwiejsze niż HTML (oczywiście mogę być w błędzie).
5) Chciałem się zapisać na kurs... ale czy warto ? Za 2500 zł ? W moim mieście ? Gdzie CNC, to czarna magia. Sami tokarze (manualne obrabiarki), mówią że nie potrafią na "tym czymś" pracować, a na tokarce manualnej wytoczą sześcian ? Gdzie tu logika ?

W razie jakichkolwiek wpadek z mojej strony przepraszam, nie chciałem nikogo urazić.
Prosiłbym bardzo o pomoc, w razie czego pół litra będzie ;-).
P.S. Przydałby mi się typowy "internetowy" GURU od CNC... (pozostawcie to bez komentarza... miłość przez internet istnieje, tym bardziej GURU).

Pozdrawiam. I dziękuję
Ostatnio zmieniony 29 cze 2010, 13:48 przez zer0, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


dell
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 23 maja 2007, 06:26
Lokalizacja: znikad

#2

Post napisał: dell » 23 cze 2010, 08:23

na forum jest duzo wiedzy wystarczy uzyc opcji :) instrukcje etc...
Znajdziesz tez cos na chomikuj wystarczy wcisnac w obrazek ponizej :)
Znudzila mi sie reklama
Niedlugo pojawi sie nowy chomik :D

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 23 cze 2010, 10:17

najwięcej może powiedzieć tobie sama instrukcja sterownika gdzieś mam z frezarki fanuc i HH to mogę podesłać na e-maila są w niej opisane funkcje G i M a także przykłady .... jeśli maszyna czyta kod G to większość komend jak G00 M3 są takie same różnice pojawiają się zwykle w cyklach -dla jednego sterowanie g83 może być głębokim wierceniem a dla innego czymś zupełnie innym . G40 G41 G42 to odwołanie, przyjecie korekcji promienia ostrza narzędzia prawo lub lewo

jasne że program można pisać z reki w notatniku
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Rafi.imir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2008, 21:24
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Kraków

#4

Post napisał: Rafi.imir » 23 cze 2010, 11:33

1) Na poczatek polecam Obsługa i programowanie obrabiarek CNC. Podręcznik operatora W.Habrata
2) hmm taka pełną liste tylko nie na tym kompie, podaj maila to ci podeśle
3)Tak jak kolega wczesniej powiedział problem pojawia się w cyklach zazwyczaj, choc z kodem ISO powinna być zgodna.
4)hmm niby to łate, nauczyc sie funkji i ognień :d ale jeszcze znajomość rysunku technicznego, parametry obróbki itd Pisać możesz w czym chcesz, problem pojawią się kiedy trzeba zaprogramowac np płyną obróbkę 5 osiową :d Mózg tego nie ogarnia i trzeba wspierać się Cam-em.
5)hehe szescian:D na studiach czasem na zaliczeniach pojawiało sie pytanie czy da sie na tokarce zrobić kostkę :D W siebie zawsze warto inwestować. Moze na początku spróbuj liznąć temat własnymi siłami i zobaczysz co i jak.

Pozdrawiam Rafał


omm
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 96
Rejestracja: 03 mar 2009, 13:39
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: omm » 23 cze 2010, 15:41

"Nie jest wstydem nie wiedzieć wstydem jest udawać że się wie!!!" Brawo za ambicje i chęci do nauki ja też tak zaczynałem małymi kroczkami jak coś do podaj maila mam trochę tych podręczników z chęcią się podzielę pozdrawiam


Autor tematu
zer0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 23 cze 2010, 07:24
Lokalizacja: Śląsk - Rynik

#6

Post napisał: zer0 » 23 cze 2010, 22:37

Dziękuję za pomoc !
Gratuluje porządku na forum i fachowych opinii (trochę grzebałem:-)).
Znalazłem istotne dla mnie informacje, ale "umieć" czytać to jedno a "umieć" to zastosować w codzienności to zupełnie co innego.
Jestem wdzięczny za wszelką pomoc, na 100% wykorzystam polecaną dokumentację (czytać - nie grzech). W razie czego to po angielsku też potrafię czytać, więc dokumentacja w języku rodem z Sherlock Holmes-a jest również mile widziana (oczywiście jestem za naszym ojczystym językiem).
Mój mail to [email protected].

Dziękuję. Pozdrawiam.

P.S. To jak z tym pół litra ? Dla kogoś konkretnego, czy polać każdemu ? ;-)

Awatar użytkownika

luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#7

Post napisał: luk_asz01 » 23 cze 2010, 23:21

polecam synulatory : https://www.cnc.info.pl/topics40/cnc-tr ... t18599.htm tu masz na HH lub ewentualnie ten https://www.cnc.info.pl/topics40/cnc-sy ... -vt319.htm

wybierz na poczatek miedzy frezarka a tokarka
poszukaj moich lekcji : wpisuj w wyszukiwarke lekcja nr.1 i tak do 6tej :) sa tam przyklady programow napisanych na tokarke Fanuc 21i pisanych w cnc simulator , jesli potrzebujesz na cnc.train to poszukam programow napisanych na frezarke HH

pozaty wazne bys poswiecal temu czas :) 30 min dziennie wystarczy, nie kupuij ksiazki gdzie opisany jest Sinumeric , wybierzy HH lub Fanuc dla nauki

ja po 2ch latach od podstaw, znalazlem sie w firmie ktora robi implanty i inne pierdolki , jestem jak narazie guzikowym :)(ustawiam roboty - ale nie ufa mi jeszcze nikt :) ) , ale przez 2 lata , skonczylem kurs, 7mio miesieczny, odbylem praktyki, sleczalem nad ksiazkami, do tego nauka programow cad/cam no i spedzanie godzin nad symulatorem

pamietaj spiesz sie powoli
Ostatnio zmieniony 23 cze 2010, 23:25 przez luk_asz01, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
zer0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 23 cze 2010, 07:24
Lokalizacja: Śląsk - Rynik

#8

Post napisał: zer0 » 23 cze 2010, 23:21

Rafi.imir:

(...) 4)hmm niby to łate, nauczyc sie funkji i ognień :d ale jeszcze znajomość rysunku technicznego, parametry obróbki itd Pisać możesz w czym chcesz, problem pojawią się kiedy trzeba zaprogramowac np płyną obróbkę 5 osiową :d Mózg tego nie ogarnia i trzeba wspierać się Cam-em.
Rysunek to nie problem. 5 osi to jeszcze nie dla mnie... Zaczynam małymi krokami, czyli od osi X i Z :-).
Czy programista pisząc program musi brać pod uwagę parametry obrabiarki ? Czy pisząc program, pisze go pod ustalony nóż - pod poszczególne narzędzie ? Czy musi brać pod uwagę rodzaj płytki i jej promień ?

Oprócz tego przypomniało mi się może niezbyt ważne, lecz irytujące mnie pytanie. Mianowicie chodzi o gwintowanie zewnętrzne (mowa o tokarce oczywiście):
Skąd komputer (tokarka) wie kiedy i w którym momencie kiedy zacząć gwintowanie ?
U mnie na tokarce, program jest tak napisany że gwintuje po kilka razy (za każdym razem głębiej - oś X), ale zawsze wie w którym momencie ma zacząć i gdzie. Zawsze trafia na tą samą "ścieżkę" gwintu ?!?!

Na mój "informatyczny łeb", wygląda to następująco:
- Aby mógł gwintować musi brać pod uwagę następujące parametry:
1) Obroty (jeśli się nie mylę to jest S);
2) Średnicę obrabianego materiału (sztuka surowa + średnica po samym "optoczeniu");
3) Siłę nacisku szczęk. Chodzi mi o owale - "jajo" się nie zagwintuję
4) Piwo na rozruch ;-).

Pozdrowienia Panowie !
P.S. Czy płytka do gwintowania też ma promień ?

*poszczególne fragmenty niniejszego posta mogą być niezrozumiałe dla fachowców, bo niestety nie wszyscy są tak dobrzy jak TY - pamiętaj o tym !

Awatar użytkownika

luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#9

Post napisał: luk_asz01 » 23 cze 2010, 23:31

poczytaj sobie pierw o cyklach :) jest tego duzo na forum, zainterseuj sie cyklami, przetlumacz je sobie na jezyk zrozumialy dla ciebie
pozniej zadawaj pytania

i widze ze wybrales tokarke , wiec obadaj moje lekcje :) nie ma tam gwintowania, ale naucz sie pisania prostych profili. z uzyciem cykli planowania, obrobki zgrubnej i wykanczajacej profilu, gwintowania, wytaczania, jak to zalapiesz to na 100% zatrybisz gwintowanie :)

kazda plytka ma swoja geometrie,
sciagnij sobie jakikolwiek katalog narzedzi , pocztaj o narzeczdziach i plytkach
jak obadasz moje lekcje to zobaczysz , ze ja uczylem sie oprocz programowania, jak dobierac narzedzia, tzn. dobierac plytki do narzedzia

naprawde polecam ci swoje lekcje


Autor tematu
zer0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 23 cze 2010, 07:24
Lokalizacja: Śląsk - Rynik

#10

Post napisał: zer0 » 23 cze 2010, 23:41

luk_asz01:
(...) pamietaj spiesz sie powoli
Moje motto życiowe. Oprócz tego uważam że: "wzór Cię nie nauczy dopóki go nie zrozumiesz".
Prawa autorskie mojej szanownej nauczycielki z matematyki, pani E.Kąsek. :-)

[ Dodano: 2010-06-23, 23:53 ]
luk_asz01:
poczytaj sobie pierw o cyklach :) jest tego duzo na forum, zainterseuj sie cyklami, przetlumacz je sobie na jezyk zrozumialy dla ciebie
pozniej zadawaj pytania

i widze ze wybrales tokarke , wiec obadaj moje lekcje :) nie ma tam gwintowania, ale naucz sie pisania prostych profili. z uzyciem cykli planowania, obrobki zgrubnej i wykanczajacej profilu, gwintowania, wytaczania, jak to zalapiesz to na 100% zatrybisz gwintowanie :)

kazda plytka ma swoja geometrie,
sciagnij sobie jakikolwiek katalog narzedzi , pocztaj o narzeczdziach i plytkach
jak obadasz moje lekcje to zobaczysz , ze ja uczylem sie oprocz programowania, jak dobierac narzedzia, tzn. dobierac plytki do narzedzia

naprawde polecam ci swoje lekcje
Dziękuję za wypowiedź... !
Nie jestem typowym "wanna-be", jestem "i-will-be"; znaczy, nie jestem: "ja chcę być", ale "ja będę". Ja czytać potrafię. Dajcie panowie tylko wskazówki, a ja resztę załatwię.
Umiem pisać, umiem czytać. Nie szukam "gotowca", szukam wskazówek; a gotowca zrobię sam :-).

[ Dodano: 2010-06-24, 00:16 ]
Z tego co czytałem FANUC to dla mnie idealny początek. Jeżeli ktoś ma ochotę mi pomóc to niech bierzę po uwagę ten komputer (jestem tego prawię pewien: tokarka CNC = sama tokarka [część mechaniczna] + komputer [FANUC, SINUMERIK, MAZAK, NEXUS]). Mam pytania dotyczące tokarki !!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”