DOBÓR SZCZĘK

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
cuberos16
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2015, 18:57
Lokalizacja: Wrocław

DOBÓR SZCZĘK

#1

Post napisał: cuberos16 » 20 mar 2015, 19:01

Witam . Od pół roku pracuje na tokarce Okuma. Jak dobierac szczeki ? kiedy twarde ? a jeśli miekkie to istnieje jakas zaleznosc od ilosci trzymania w szczekach do dlugosci materialu > czy wszystko zalezy od doswiadczenia ? czy jest jakis sprawdzony sposób ?


qber

Tagi:


sisidor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2015, 17:54
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#2

Post napisał: sisidor » 27 mar 2015, 13:25

Miękkie szczęki używa się jeśli nie możemy w ogóle zarysować danej powierzchni elementu z którą stykają się szczęki.

Twarde szczęki zawsze pozostawiają w zależności od twardości obrabianego metalu większe lub mniejsze ślady, czasami nawet niezauważalne.

Spotkałem się z używaniem miedzianych nakładek na imadło we frezarkach kiedy się obrabiało miękkie metale typu aluminium aby uniknąć zbytnich deformacji.

Może ktoś bardziej doświadczony wypowie się na temat "ilości trzymania w szczękach materiału" czy jest jakaś zależność którą się oblicza. Natomiast ja spotkałem się ze stwierdzeniem: na tyle żeby nie wyrwało elementu podczas obróbki oraz żeby można było wytworzyć dany detal z jak najmniejsza ilością zamocowań.


andrzey520
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 19:41
Lokalizacja: wp

#3

Post napisał: andrzey520 » 31 mar 2015, 23:16

Twarde szczęki generalnie zawsze używam do początkowej obróbki skorówy detal surowy lepsze trzymanie po obrobieniu 1 strony zakładam "miękkie szczeki" co zapewnia osiowość detalu ( o ile są dobrze przetoczone ) miękki szczęki powinny być dopasowane pod średnice detalu żeby dobrze trzymały . A co do "ilości trzymania w szczękach materiału" to generalnie najlepiej jak najwięcej aby nie wyrwało tak jak kolega wyżej pisał . Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”