co to znaczy ze tokarka ma 2,5 osi

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
pablo_zio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 02 lut 2006, 18:21
Lokalizacja: Libiąż

co to znaczy ze tokarka ma 2,5 osi

#1

Post napisał: pablo_zio » 02 lut 2006, 18:27

potrzebuje sie dowiedziec na egzamin wiec jesli moglbym prosic, moze kiedys sie odwdziecze, znaczy jak przestane byc studentem i po kolejnych latach pracy bede cos umial:)



Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#2

Post napisał: DZIKUS » 02 lut 2006, 19:01

nie spotkalem sie z czyms takim, moze chodzi o centra obrobkowe tokarskie ktore maja trzecia os sluzaca do frezowania?
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#3

Post napisał: triera » 02 lut 2006, 20:14

może chodzi o oś obrotową między suportem a imakiem narzędziowym, możliwa regulacja kąta przystawienia noża tokarskiego przed pracą, dlatego te dodatkowe 0,5 osi ??


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#4

Post napisał: Piracik » 02 lut 2006, 20:33

oj widze ze kolezdzy fachowcy a tak dzikus probuje mi udowodnic ze cienki jestem (buahaha)...
tokarka dwuosiowa: posiada os X i Z.
tokarka 5-osiowa:
X-pionowa,
Z-wzdluzna,
ZB lub Z3 - ruch wzdluzny przeciwwrzeciona,
C - polozenie katowe wrzeciona lub ruch obrotowy narzedzi napedzanych,
B - uchyl glowicy (suportu) narzedziowej
w zaleznosci od producenta ilosc i kombinacja osi moze sie zmieniac jak i mozna by jeszcze kilka dodac jak np X-ZB (ruch boczny przeciwwrzeciona) i wiele innych...
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: skoti » 02 lut 2006, 21:59

Wg mnie chodzi o tokarke z trzecia osia np C czyli z nozliwoscia ustawienia kata polozenia wrzeciona ale ze sterowaniem umozliwiajacym ruwnoczesne poruszanie tylko dwoch osi. Analogicznie jak w frezarkach 2,5 osiowych.
Koledzy DZIKUS, i Piracik, nie sadze zeby to forum bylo dobrym miejscem na przeprowadzanie waszej wojny o to kto z was dwoch jest wiekszym fachowcem.
No i jeszcze kolego DZIKUS, piszac o naciskaniu guzikow w odpowiedniej kolejnosci obrazasz wiele osob bo z twojej wypowiedzi wynika ze kazdy kto ustawia maszyne cnc jest
DZIKUS pisze:"guzikowymi" lub "podajnikami"
bo wlasnie na naciskaniu guzikow to polega. Nie wiem gdzie pracujesz moze w jakiejs wielkiej firmie i tam owszen tak jest ze operator dostaje juz gotowy program i tylko go uruchamia. Ale w malych firmach np gdzie ja pracuje to operator robi wszystko tzn dostaje do reki rys detalu i ma go zrobic a jak to juz jego problem:) I zareczam ci ze nieco trza sie znac rzeby nie robic na okraglo bubli. Specjalnie nie pisze ze trza byc fachowcem bo wg ciebie guzikowy nim nie moze byc.
Amen


Tomasz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 30 lip 2005, 16:06
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Tomasz » 03 lut 2006, 16:05

Szkoda iż na forum procz ciekawych dyskusji i informacji coraz częściej dochodzi do "wycieczek " na tematy osobiste . A fe Panowie !


seton
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2005, 14:12
Lokalizacja: Tychy

Re: co to znaczy ze tokarka ma 2,5 osi

#7

Post napisał: seton » 03 lut 2006, 18:39

pablo_zio pisze:potrzebuje sie dowiedziec na egzamin wiec jesli moglbym prosic, moze kiedys sie odwdziecze, znaczy jak przestane byc studentem i po kolejnych latach pracy bede cos umial:)
O ile dobrze pamietam z wykładów to 0,5 osi oznacza to iż ruch w tej osi nie może być interpolowany w powiązaniu z pozostałymi osiami.
Czyli np.
Na frezarce 2,5 osiowej da sie sterować (interpolacja) osiami X Y tak by wyfrezować np okrąg, natomiast nie da się wyfrezować okręgu sterując osiami X Z lub Y Z.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: skoti » 03 lut 2006, 18:51

seton, czesciowo masz racje . Na frezarce 2,5 osiowej jednoczesnie moga sie poruszac dwie osie (interpolacja) a trzecia musi stac. Ale nie ma znaczenia czy to bedzie XY - Z czy XZ - Y albo YZ - X
napewno niema znaczenie ?? ja na specjalizacji zrozumiałem że właśnie nieda sie tak zrobić żeby była interpolacja w osi Z ... bo mój goścu (Pan Michał) mówił ze jak frezował forme na butelke to niemógł zrobić łuku w osi Z i mósiał odcinek ten podzielić na bardzo małe fragmenty i wten sposób wykonał łuk

Moze zbytnio uogulnilem bo na pewno zalezy to od sterowania moze w starszych maszynach tak jest jak piszesz AdamFX
Ostatnio zmieniony 03 lut 2006, 23:20 przez skoti, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: adam Fx » 03 lut 2006, 21:54

napewno niema znaczenie ?? ja na specjalizacji zrozumiałem że właśnie nieda sie tak zrobić żeby była interpolacja w osi Z ... bo mój goścu (Pan Michał) mówił ze jak frezował forme na butelke to niemógł zrobić łuku w osi Z i mósiał odcinek ten podzielić na bardzo małe fragmenty i wten sposób wykonał łuk
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
pablo_zio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 02 lut 2006, 18:21
Lokalizacja: Libiąż

#10

Post napisał: pablo_zio » 04 lut 2006, 08:21

wielkie dzieki tym co chcieli pomoc, jade teraz na egzamin to sie mam nadzieje dowiedziec,

co do sporow to na kazdym forum sie zdarzaja, tylko nie potrzebny syf robia, brudy trzeba prac na pw

jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”