3 pytania od zielonego

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
levis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2013, 10:02
Lokalizacja: Warszawa

3 pytania od zielonego

#1

Post napisał: levis » 02 cze 2015, 16:16

Witam.

Jaka maszyna (koszt nowej lub używanej, ewentualnie montaż samodzielny z części) jest w stanie zrobić coś podobnego do tego:

Obrazek

Część ma wymiar jakieś 30x15x8 cm.

Drugie pytanie - ile czasu trzeba poświęcić, aby móc napisać program do wyfrezowania podobnego cuda - zakładając, że jestem informatykiem, ale nie grafikiem :(

Ostatnie pytanie:

jeżeli ten element ma wymiary jak powyżej, to jaki zapas cm ze wszystkich osi musi być zachowany, aby można go było wyciąć i ile może kosztować taki kawałek aluminium (chyba lotniczego, bo musi to być wytrzymały element)

Z góry dzięki




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 02 cze 2015, 16:40

Frezarka. Na narzędziowej bez sterowania fachowiec zrobi, ale 3 osiowa ze sterowaniem poradzi sobie szybciej. Ceny różne, dolicz ceny narzędzi.

Informatykiem? No to zależy jak chcesz pracować. To można z "ręki" przy maszynie wpisać, bo nic w tym kształcie trudnego. No i teraz pytanie, jak długo informatyk (czemu nie kucharz?) uczy się programowania maszyny. Z tym kucharzem to nie ściema, informatyk ma podobne jak kucharz pojęcie o obrabianiu metali, parametrach i oboje jednakowo musieliby się nauczyć. To nie zależy od wcześniej wykonywanego zawodu. Bystry napisze w kilkadziesiąt minut. (tego z jednego zamocowania nie zrobisz).

Bo ja wiem, dodaje się do 5 mm na stronę. No i trzeba za coś złapać. Koszt duraluminium możesz sobie sprawdzić w hurtowniach, bo to zależy od gatunku.


sisidor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2015, 17:54
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#3

Post napisał: sisidor » 02 cze 2015, 22:34

jasiu... pisze:Frezarka. Na narzędziowej bez sterowania fachowiec zrobi, ale 3 osiowa ze sterowaniem poradzi sobie szybciej. Ceny różne, dolicz ceny narzędzi.
Z ciekawości zapytam, jak wykonać ten wystający okrąg/pierścień na samym środku detalu za pomocą narzędziowej bez sterowania? Nie potrzeba komputerowego frezowania okręgów? Czy dostaniesz taki konkretnie frez pod ten kształt?


devgru
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 83
Rejestracja: 07 paź 2014, 23:48
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: devgru » 02 cze 2015, 22:55

Wytaczadłem:

Obrazek

(musisz otworzyć fotkę w nowym oknie)

Obrazek

+ nóż z płytką kształtową

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: skoti » 02 cze 2015, 23:36

Z ciekawości zapytam, jak wykonać ten wystający okrąg/pierścień na samym środku detalu za pomocą narzędziowej bez sterowania? Nie potrzeba komputerowego frezowania okręgów? Czy dostaniesz taki konkretnie frez pod ten kształt?
Tak jak kolega wyżej napisał ale można tez na podzielnicy lub stole obrotowym . Wystarczy frez z erem i falownik .


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#6

Post napisał: upanie » 03 cze 2015, 06:56

Z tym kucharzem to nie ściema, informatyk ma podobne jak kucharz pojęcie o obrabianiu metali, parametrach i oboje jednakowo musieliby się nauczyć.
I tak i nie. O samej obróbce metalu mają takie samo pojęcie ale już o pisaniu jakiegoś tam skrytu g-code'owego to chyba nie. Informatyk nie będzie miał najmniejszego problemu żeby być tym "bystrym" a kucharz nie koniecznie. Poza tym informatyk to jednak inżynier ;)
czilałt...


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: 3 pytania od zielonego

#7

Post napisał: kubus838 » 03 cze 2015, 10:08

levis pisze: Jaka maszyna (koszt nowej lub używanej, ewentualnie montaż samodzielny z części) jest w stanie zrobić coś podobnego do tego:
Frezarka cnc 3-osiowa. Kosztów gotowych frezarek nie znam. Ale wiem, że niektórzy forumowicze takie obrabiarki budują sami i frezuja metale.

levis pisze:Drugie pytanie - ile czasu trzeba poświęcić, aby móc napisać program do wyfrezowania podobnego cuda - zakładając, że jestem informatykiem, ale nie grafikiem :(
Jeżeli chcesz to robić z pulpitu maszyny to zajmie Ci to bardzo dużo czasu - jest to bryła 3d i dodatkowo o owalnych kształtach. Jeżeli robisz to przy pomocy oprogramowania CAD/CAM zajmie Ci to niewiele czasu, ten element ma płaską podstawe o można go zrobić z jednego założenia. Czyli mocujesz materiał i zdejmujesz gotowy produkt. W oprogramowaniu CAD musisz "narysować" tę bryłe czyli to coś ze zdjęcia. W CAM-ie ustalasz rodzaj i proces obróbki. Narysowanie zajmie Ci troche czasu ale mam tu na myśli kilka godzin. Ustawienie obróbki zajmie kilka minut. Tylko musisz znać zasady obróbki skrawaniem dla danego materiału i narzedzia.
levis pisze:Ostatnie pytanie:

jeżeli ten element ma wymiary jak powyżej, to jaki zapas cm ze wszystkich osi musi być zachowany, aby można go było wyciąć i ile może kosztować taki kawałek aluminium (chyba lotniczego, bo musi to być wytrzymały element)
Ceny materiałów musisz poszukać w sieci. Zapas jest potrzebny taki aby można było go zamontować w stole maszyny. Czyli trzeba znać system mocowania na stole maszyny aby powiedzieć ile potrzeba zapasu - inaczej się nie da.


Jest to dosyć prosty element więc z wykonaniem przez cnc 3-osiowe nie będzie problemy. Na konwencjonalnej frezarce moim zdaniem jest nie wykonalne z powodu kształtów i łuków zawartych wenątrz tej bryły.

robert


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: 3 pytania od zielonego

#8

Post napisał: jasiu... » 03 cze 2015, 17:06

kubus838 pisze:Na konwencjonalnej frezarce moim zdaniem jest nie wykonalne z powodu kształtów i łuków zawartych wenątrz tej bryły.

robert
Przcowałem na porządnej frezarce narzędziowej kilkanaście pierwszych lat swojej zawodowej kariery, robiłem zdecydowanie trudniejsze elementy i nie miałbym absolutnie żadnych problemów z wykonaniem tego detalu na dobrze wyposażonej frezarce. Mogłaby mieć stół krzyżowy (ale nie musi, przestawię), za to musi mieć stół obrotowy i wskazany system pomiarowy (cyfrowy, ewentualnie optyczny). Ważne - u narzędziowca geometria anelityczna powinna być "w jednym palcu".

Po prostu frezer narzędziowy nie jesteś, dlatego tak piszesz. Oczywiście przejścia po promieniach (właśnie przy tym wystającym kółku na przykład) muszą być robione za pomocą freza z określonym promykiem, albo nożem, na którym też jest promyk.

Wpisanie tego kształtu w Haasa zajęłoby mi około 70-80 minut, z przeliczeniami wszystkich zawieszeń za pomocą zwykłego kalkutatora (oczywiście z funkcjami). W HH myślę, że chyba nie dłużej.

Mam bardzo duży szacunek do kucharzy. Oni naprawdę muszą pamiętać wiele rzeczy i umieć najlepiej wykorzystać wszystkie surowce. To z reguły naprawdę mądrzy ludzie, często mądrzejsi, niż przypadkowy inżynier, bo wybrali zawód, w którym rzeczywiście trzeba się wykazać. Właśnie dlatego myślę, że nie trudniej byłoby pewne rzeczy przyswoić kucharzowi, niż niejednemu inżynierowi, specjaliście od rysowania w GIMPie i robienia arkuszy w EXCELu (takich też niestety znam).


szuler666
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 310
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:20
Lokalizacja: szczecin/essen
Kontakt:

#9

Post napisał: szuler666 » 03 cze 2015, 17:19

kubus838 pisze:Na konwencjonalnej frezarce moim zdaniem jest nie wykonalne z powodu kształtów i łuków zawartych wenątrz tej bryły.

No bez przesady tak jak Jasiu pisze da to rade spokojnie zrobić a ze troche zabawy to fakt
szuler


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: 3 pytania od zielonego

#10

Post napisał: kubus838 » 03 cze 2015, 18:42

jasiu... pisze: Przcowałem na porządnej frezarce narzędziowej kilkanaście pierwszych lat swojej zawodowej kariery, robiłem zdecydowanie trudniejsze elementy i nie miałbym absolutnie żadnych problemów z wykonaniem tego detalu na dobrze wyposażonej frezarce. Mogłaby mieć stół krzyżowy (ale nie musi, przestawię), za to musi mieć stół obrotowy i wskazany system pomiarowy (cyfrowy, ewentualnie optyczny). Ważne - u narzędziowca geometria anelityczna powinna być "w jednym palcu".

Po prostu frezer narzędziowy nie jesteś, dlatego tak piszesz. Oczywiście przejścia po promieniach (właśnie przy tym wystającym kółku na przykład) muszą być robione za pomocą freza z określonym promykiem, albo nożem, na którym też jest promyk.

Wpisanie tego kształtu w Haasa zajęłoby mi około 70-80 minut, z przeliczeniami wszystkich zawieszeń za pomocą zwykłego kalkutatora (oczywiście z funkcjami). W HH myślę, że chyba nie dłużej.

Mam bardzo duży szacunek do kucharzy. Oni naprawdę muszą pamiętać wiele rzeczy i umieć najlepiej wykorzystać wszystkie surowce. To z reguły naprawdę mądrzy ludzie, często mądrzejsi, niż przypadkowy inżynier, bo wybrali zawód, w którym rzeczywiście trzeba się wykazać. Właśnie dlatego myślę, że nie trudniej byłoby pewne rzeczy przyswoić kucharzowi, niż niejednemu inżynierowi, specjaliście od rysowania w GIMPie i robienia arkuszy w EXCELu (takich też niestety znam).

Kolego nie jestem ślusarzem narzędziowym i raczej już nim nie będę. Ale jeszcze jestem świadom, że ludzka ręka nigdy nie będzie dokładniejsza od najprostszego silnika krokowego sterowanego procesorem. Nie mów mi, że ustawienie pokrętła posuwu w przypadku otworu wklęsłego zrobisz lepiej czyli dokładniej od komputera. Każda delikatna pomyłka na pokrętłe które ustawia frezer/operator to pomyłka w wymiarze. Ja wcale nie mówie, że jesteś bez wiedzy czy doświadczenia. Ja cały czas twierdze, że człowiek jest mniej dokładny od procesora. A w każdej frezarce manualnej i tak pokrętło ustawia człowiek pomimo elekromagnesów, stperów i blokad. Możesz mieć idelane przyżądy pomiarowe/optyczne ale jest duża szansa, że źle spojrzysz na skale i będzie błąd pomiaru.

Równiez nie tłumacz mi, że program do obróbki tej bryły napiszesz z ręki w ciagu 70-80 minut, bo to jest fizycznie niemozliwe. Mój CAM do małego kółka zębatego tworzy plik z 16000 linni. Powiedz mi że 10 000 tysięcy linni Ty napiszesz w ciągu godziny. Powiem tak jest to niemożliwe pod wzgledem czasowym. I tu już nie wspomne o obliczaniu kalkulatorem.

Ja jestem wyrozumiały dla osób które twierdzą, że mogą zrobić wszystko. Tylko te osoby nie są w stanie określić czy da się to zrobić czy nie. Twierdzą, że są w stanie pokonać wszelkie bariery nawet te niemożliwe. A najgorsze jest to, że rzeczywistość "prostuje" wszelkie mniemania o swoich możliwościach w pokonaniu barier nie do pokonania.

Po to ktoś wymyślił sterowanie komputerowe do frezarek aby obróbka była dokładniejsza a nie po to aby była szybsza.


robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”