Wyrzynarka do sklejki

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Wyrzynarka do sklejki

#1

Post napisał: dasza77 » 11 mar 2007, 10:43

Przymierzam się do wykonania wyrzynarki do sklejki.
Moim celem jest wykonywanie wykrojników poligraficznych.
Budowa takiego wykrojnika jest następująca:
-linie tnące (noże o wysokości ok. 24mm i grubości 0,71mm) osadzone są w sklejce,
-sklejka ma grubośc 18 - 20 mm,
-w sklejkę trzeba ponacinać szczeliny szer. ok. 0,75mm i osadzić w nich

odpowiednio wygięte noże,
-aby wewnętrzna elementy konturu nie wypadły z całego arkusza sklejki co jakiś

czas należy pozostawiś w sklejce odcinki (ok. 10 mm ) nieprzeciętego materiału

tzw. "mostki" ,
-w miejscu "mostków" noże będą miały wyciętą szczelinę - też mostek (ok. 10mm)
jeszcze jedna ważna sprawa:
-aby rozpocząć wyrzynanie w zadanym miejscu w arkuszu sklejki należy wcześniej

wywiercić tam otwór fi 4mm (szerokość brzeszczotu)
-przed rozpoczęciem wyrzynania należy wykonac całą serię takich otworów,


Moje zamierzenia są następujące:
-arkusz sklejki planuję umieścić w ramce , która poruszałaby się w osiach

poziomych X i Y
- pod stołem umieszczona jest wiertarka z wiertłem 4mm i możliwością ruchu w osi

Z ze skokiem wystarczającym na przewiercenie na wylot arkusza sklejki,
-w znanej odległości (x,y) od wiertarki nad i pod stołem znajdują się uchwyty do

brzeszczotu , które są mechanicznie ze sobą sprzężone i poruszają się

oscylacyjnie w górę i w dół,

Tak sobie wyobrażam tę wyrzynarkę, oczekuję na sugestie :
Wiem , że :
-brzeszczot musi być obracany w kierunku stycznym do wyrzynanej szczeliny - jaki

program sterujący to obsługuje ?
-jak mechanicznie wykonać takie mocowanie brzeszczotu - może są gotowe ?
-ktoś może zna program CAD/CAM do projektowania opakowań (pudełek)?

Mam wiele innych zapytań , jeżeli temat chwyci to będę kontynuował

Pozdr. - Darek



Tagi:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: qqaz » 11 mar 2007, 13:55

Pomysł chybiony w samych założeniach wykonania szczeliny trzymającej taśmę. Wyrzynarką trudno lub wręcz wcale nie można wykonać tak cienkiego rzazu a ponadto będzie miał zmienną szerokość zależnie od promienia wykonywanej krzywizny ( to przy wyrzynarce ze sztywnym brzeszczotem). Natomiast "drutówka " do drewna ( laubzega??) z przewlekanym brzeszczotem - może, ale strasznie uciążliwa obsługa. Jeśli nie laser to wykonanie jako składanka osobno wykonywanego otworu i jego wypełnienia z właściwym luzem - czyli klasyczny ploter frezujący.
ad1 obrót realizuje 4oś - tylko Gkod odpowiedni ( albo 3 przy 2,5D)
ad2 gotowca to chyba nie kupisz - raczej będzie to kinematyka dwóch maszyn do szycia - układ podciągacza gdzie jeden ( wyciągający) wyposażysz w napinacz sprężynowy
Ostatnio zmieniony 11 mar 2007, 15:54 przez qqaz, łącznie zmieniany 1 raz.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 11 mar 2007, 14:41

witam !! pomysł raczej nie jest chybiony , w taki sposób robi sie wykrojniki do sztancowania tektury . wiem bo robiłem takie wykrojniki w pracy . zrobiłem też wycinarkę a brzeszczoty robiliśmy sami ( takie to były chore czasy ) . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


qqaz
Posty w temacie: 1

#4

Post napisał: qqaz » 11 mar 2007, 15:09

pukury pisze: a brzeszczoty robiliśmy sami ( takie to były chore czasy )
Były ale obecnie coraz większa ilość wykonujacych laserem - szybkość,dokładność i CENA!!! za usługę raczej eliminuje rozwiązania zastepcze, Nawet jeśli mają być stosowane na własne potrzeby ( a raczej na potrzeby obsługiwanego klienta) Procedura - projekt, internet, DHL - w krótkim czasie wygra ze stałymi nakładami koniecznymi do ponoszenia przy ty rozwiązaniu. A przecież "Moim celem jest wykonywanie wykrojników poligraficznych." więc zagadnienie nie jest typu sportowego


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 11 mar 2007, 15:46

cd - przepraszam, był obiadek -
pukury pisze:wiem bo robiłem takie wykrojniki w pracy
nie pisałem że włosówką się nie zrobi tylko że to żmudna praca a Dasza77 przymierza się do powtórzenia mojego błędu - zrobić coś na chwilę, na początek, bo wstępnie wystarczy. Zmitręży czas, trochę pieniedzy, wyczerpie dużo zapału - i pozostanie z urządzeniem typu snopowiązałka - też działa ale czy o to chodziło?. Stanie się niewolnikiem wolnego i niewydajnego urządzenia - na krok się nie ruszy bo ciagle będzie musiał coś poprawiać, przewlekać, cofać program, odkurzać - fioła dostanie po 3 godzinach!!!


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 11 mar 2007, 16:09

witam !! mam nadzieję że obiadek był smaczny :lol: . co do wykrojników , oczywiście że masz poniekąd rację - ale jak ktoś ma że tak powiem pod nosem usługi cięcia laserem to oczywiście . a jak ktoś mieszka w miejscu skąd musi - po pierwsze przesłać pocztą lub kurierem , następnie poczekać ( trudno zakładać że tam czekają aż przyjdzie mój projekt ) , poczekać aż wykrojnik wróci . ile to zajmie czasu ? . tymczasem prosty wykrojnik można zrobić za powiedzmy 2 godziny . klient potrzebuje sztancować dziś i co wtedy ? . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: qqaz » 11 mar 2007, 16:20

Jest to wyłacznie kwestią oszacowania co się bardziej opłaca czy siedzieć przy maszynie i wykrojnik zrobić w oparciu o jedną formatke sklejki czy stosując ploter zapuścić kształt otworu i wypełnienia a późniejszy montaż wykonać na wcisk - koszty wiekszego zużycia sklejki w zamian za swobodę czasową - tylko tyle.
Natomiast aspekt techniczny rozwiązania to wybór między trwałością ( jak zawsze) a nakładami - generalnie rzecz nie jest trudna a z racji pewnej odrębności warta wspomagania "złotymi radami"- tak naprawdę piszę się do pomocy. Tylko Dasza 77 - sam rozważ ekonomię!


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 11 mar 2007, 16:54

witam !! muszę powiedzieć że mnie przekonałeś :lol: . co do stosowania plotera do sklejki , co do cięcia laserem to mniej . z całą pewnością dokładność przy takiej metodzie ( ploter) jest bez porównania lepsza . a wartość sklejki przy cenie wykrojnika jest niewielka , poza tym przecież resztę można wykorzystać na jakiś mniejszy wykrojnik . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#9

Post napisał: lenherd » 11 mar 2007, 19:30

Spotkałem kiedyś dość zabytkową chyba amerykańską wyrzynarkę do wykrojników w której brzeszczot mocowany był tylko od góry tak jak w normalnej ..................a zresztą zobaczcie sami http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... D%26sa%3DG .Brzeszczot w niej jest wleczony i to by się mogło sprawdzić w cnc tak jak nóż wleczony do cięcia folii.
Widzę że jeszcze są w sprzedaży brzeszczoty do niej dostępne w Polsce.
32 2 pt 0,65 mm x 3,17 mm
33 3 pt 0,89 mm x 3,17 mm
34 4 pt 0,89 mm x 3,17 mm
42 2 pt 0,65 mm x 4,76 mm
43 3 pt 0,89 mm x 4,76 mm
44 4 pt 0,89 mm x 4,76 mm

http://facweb.furman.edu/~rbryson/drama ... nuals.html troszke więcej info na jej temat
a tu można ją jeszcze dostać http://images.google.com/imgres?imgurl= ... n%26sa%3DN
Tania nie jest no ale to raczej unikat.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: qqaz » 11 mar 2007, 20:41

pukury pisze:co do cięcia laserem to mniej . z całą pewnością dokładność przy takiej metodzie ( ploter) jest bez porównania lepsza
- ta dkładność to pewnie w odniesieniu do wyrzynarki bo przecież nie do lasera co do którego brak przekonania powodowany może być chyba tylko ceną. Sklejka po laserze ma boczną powierzchnię przyciemnioną ale świecącą i twardą - to coś mówi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”