Seibu WEDM problem z pozycjonowaniem

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Khaled.dj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:04
Lokalizacja: FA

Seibu WEDM problem z pozycjonowaniem

#1

Post napisał: Khaled.dj » 05 paź 2012, 19:39

Witam.
Pracuje na wycinarce CNC marki Seibu ze sterowaniem Fanuc.
Maszyna generalnie sprawuje sie calkiem niezle. Przegladajac posty innych uzytkownikow obrabiarek WEDM, predkosci pracy wypadaja calkiem niezle. Problem zaczyna sie, gdy chce ustawic przedmiot obrabiany w maszynie. Pracownik, ktory mnie przyucza ustawia sie za pomoca czujnika pomiarowego, co jest dosc czasochlonne szczegolnie jesli ustawia sie przedmiot za pomoca dwoch otworow bazujacych.
Maszyna sama potrafi znalezc srodek otworu. Mam nawet mozliwosc porownania wspolrzednych dwoch otworow, baa moge nawet policzyc kat o jaki wychylona jest os x. Schody zaczynaja sie tutaj. Nie wiem jak zadzialac dalej, zeby obrocic osie ukladu roboczego o ten wlasnie kat. Wyeliminowaloby to korzystanie z czujnika i korzystnie wplynelo na dokladnosc i czas obrobki.
Chcialbym sie dowiedziec jak to wyglada w innych obrabiarkach. W jaki sposob inni operatorzy bazuja sie w maszynie.
Jestem swiezym pracownikiem ale mam duzy zapal :)
Przepraszam za brak pl czcionki, komputer nie obsluguje.
Pozdrawiam i dziekuje za wszelaka pomoc.



Tagi:


wladca-swiata
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 349
Rejestracja: 08 lut 2007, 15:07
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: wladca-swiata » 05 paź 2012, 21:43

Najczęściej sterowania mają odpowiednie cykle, dzięki którym na podstawie dwóch punktów określa się skręcenie układu współrzędnych. Czasem (w bardzo leciwych maszynkach) trzeba było kąt policzyć ręcznie i go wpisać do sterowania. Ogólnie jest to coś normalnego i raczej nie spotyka się innego sposobu ustawiania roboty na WEDM. Poza tym nowe AGIE Charmilles (te najwyższe modele, czyli CUT 1000/2000) mają możliwość pochylania płaszczyzny obróbki na podstawie 3 punktów (jak w pięcioosowej frezarce), czyli detal nie musi leżeć płasko do stołu. Żeby uzyskać pionowe ścianki maszyna sama przelicza i odpowiednio przesuwa osie UV.


dombi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2006, 08:38
Lokalizacja: All

#3

Post napisał: dombi » 10 paź 2012, 23:56

Witam, kolegów małe sprostowanie nie tylko najwyższe modele Cut 1000 etc. posiadają możliwość pomiaru pochylenia płaszczyzny nasza Classic V2 też posiada taką funkcję (sonda setup 3D) i z tego co wiem tylko Agie ma takie rozwiązanie pomiar trwa dosłownie chwilkę.


FROST1978
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 121
Rejestracja: 25 lip 2008, 22:47
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: FROST1978 » 19 lut 2013, 16:31

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale chcesz powiedzieć ,że maszyna automatycznie ustawia/pionuje drut do detalu ?
Na jakiej niby to zasadzie ? oczywiście jeśli nie używane są żadne sondy .

Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim nawet w najnowszych maszynach prod. japońskiej .
Niby w jaki sposób miała by to robić ?

Jest przykładowo funkcja szukania krawędzi detalu i potem miałaby ustawić idealną płaszczyznę do detalu?
Po to są te przyrządy do ustawiania pionowości drutu .
Też się zastanawiałem ,że fanie by było gdyby to maszyny miały ale jest to raczej nie realne,
jedyny sposób to ręczne ustawianie na małą iskrę ale niszczy się wtedy detal .
NARZĘDZIOWNIA
Precyzyjne szlifierstwo , elektrodrążenie na WEDM i EDM.


dombi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2006, 08:38
Lokalizacja: All

#5

Post napisał: dombi » 28 mar 2013, 11:55

Tak dokładnie.

Cykl polega na wysunięciu się z osi Z sondy która mierzy w 3 punktach detal (mowa tu o płycie przeszlifowanej). Po złapaniu pochyłości A i B automatycznie ustawia osie U V względem zamocowanego detalu. Następnie pozostaje złpanie skręcenia i pozostałych cykli.


FROST1978
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 121
Rejestracja: 25 lip 2008, 22:47
Lokalizacja: Śląsk

#6

Post napisał: FROST1978 » 28 mar 2013, 14:55

Aha no to rozumiem ,że za pomocą sondy bo samym drutem to raczej nie możliwe .
NARZĘDZIOWNIA
Precyzyjne szlifierstwo , elektrodrążenie na WEDM i EDM.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”