maszyna do sublimacji tkaniny

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
wojtek102
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 20 lis 2006, 22:09
Lokalizacja: Zawiercie

maszyna do sublimacji tkaniny

#1

Post napisał: wojtek102 » 20 lis 2006, 22:27

Witam, na tym forum jestem pierwszy raz. Od kilku tygodni składam maszynę do sublimacji tkaniny.

Obecnie mam kilka problemów może ktoś mi pomoże

poniżej szkic:



nie wiem jak powinny być ułożone rolki naciągające i które ruchome by uzyskać duży ale płynny naciąd.
jak mogę to zautomatyzować by np po naciśnięciu przycisku przewijała się dokładnie taka sama ilość tkaniny

jeżeli ktoś jest chętny coś doradzić będę wdzięczny



Tagi:


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#2

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 20 lis 2006, 23:32

na czym dokladniej polega sublimacja tkaniny?
POZDRAWIAM


Autor tematu
wojtek102
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 20 lis 2006, 22:09
Lokalizacja: Zawiercie

#3

Post napisał: wojtek102 » 20 lis 2006, 23:40

sublimacja to jednym zdaniem przekazaniekoloru pod wpływem temperatury ze specjalnego papieru na tkaninę.

mi tu chodzi o sprawy mechaniczne kwestia ułożenia wałków by uzyskać dość duży naciąg, płynną pracę i zautomatyzowanie by przy pomocy silnika krokowego można to było automatycznie przewijać o taką samą ilość cyklicznie.

nie napisałem jeszcze że wszystkie wałki mam na łożyskach


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#4

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 20 lis 2006, 23:55

bardziej od krokowki chyba nadalo by sie serwo do tego celu.
dlaczego na schemacie rolki sa ponizej stolu tak ze material trze po kancie stolu?
POZDRAWIAM


Autor tematu
wojtek102
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 20 lis 2006, 22:09
Lokalizacja: Zawiercie

#5

Post napisał: wojtek102 » 21 lis 2006, 00:01

schemat jest niezbyt dokładny, rolik faktycznie są trochę poniżej stołu, ale nie trą o jego rant na wałkach są rowki prowadzące na strle jest płyta, która również na skraju ma rowki prowadzące.

[ Dodano: 2006-11-21, 00:05 ]
możesz bardziej rozwinąć zagadnienie
serwo

jestem laikiem więc nie wiem o co chodzi


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#6

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 21 lis 2006, 00:38

serwo, najczesciej jest to silnik pradu stalego szczotkowy z enkoderem. moga byc zastosowane inne typy silnikow, ale driver do silnika dc szczotkowego jest jak narazie tanszy w porownaniu do innych typow. driver do silnika krokowego jest jak narazie najtanszy (przynajmniej cos niezbyt zaawansowanego).

jaka sila ma byc naciagniety material (moze podasz w jakis jednostkach)? z jakimi predkosciami chcesz przesuwac material? jak duzo wazy cala rolka materialu?
od tego bedzie zalezala wielkosc i rodzaj silnika.
POZDRAWIAM


Autor tematu
wojtek102
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 20 lis 2006, 22:09
Lokalizacja: Zawiercie

#7

Post napisał: wojtek102 » 21 lis 2006, 00:54

rolka tkaniny to około 10 kg, prędkość raczej niewielka powiedzmy około 1m=10 sekund, krok to dokładnie 96cm.
Siła, ciężko mi powiedzieć to tkanina, powinna być dobrze naprężona


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#8

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 21 lis 2006, 01:13

same rolki nie naciagna materialu, malterial musi byc gdzies trzymany. naciaganie materialu poprzez przesuwanie go po wypolerowanym, nieruchomym walku to raczej nie najlepszy pomysl, walek bedzie sie napewmo grzal. moze para walkow jeden metalowy drugi ogumowany (hamowanie walkow lub jednego walka powodowaloby naciag materialu) taka sama para rolek do napedu (podobnie jak naped tasmy w magnetofonie) . srednica walka metalowego bylaby znana i niezmienna ziezaleznie od docisku, tak wiec latwo by bylo kontrolowac ilosc przewinietego materialu.

pytanie, czym chcialbys to sterowac? czy miec jakis generator impulsow?. czy moze za pomoca komputera? jesli komputera to mozna zautomatyzowac maszyne nieco bardziej jesli jest taka potrzeba. czy material ma sie przemieszczac tylko w jedna strone czy obydwie i jaka jest szerokosc materialu?

czy jesli krok ma byc zawsze 96 cm to moze nie ma sensu kombinowac ze serwami, krokowkami tyko zalozyc zwykly silnik, tarcze na przekladni np. slimakowej ze zedrzakiem lub zderzakami i przelacznik krancowy?
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#9

Post napisał: kostner » 21 lis 2006, 13:50

Moim zdaniem mozna zastosowac dwa sposoby napinania tej tkaniny.

1. Rolki blizej stolu wyposazyc w napinacze sprezynowe - cos takiego jak w rolkach napinajacych paski w silniku samochodowym

2. Na stole dwie pary rolek na koncach - para rolek to rolka stalowa wolnobiezna i nad nia napedzana rolka gumowa lub dwie rolki gumowe - zalezy co sie lepiej sprawdzi. Pomiedzy rolkami material. I teraz obie rolki gumowe (gorne) napedzaja material z ta sama predkoscia. Nastepuje zatrzymanie napedu materialu i jedna z rolek gumowych robi jeszcze ulamek obrotu aby napiac material a druga w tym czasie stoi na hamulcu - najlepiej by to bylo zrwalizowac dwoma silnikami korkowymi.

To takie moje rozwazania. Zycze powodzenia :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#10

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 21 lis 2006, 18:28

kostner pisze:1. Rolki blizej stolu wyposazyc w napinacze sprezynowe - cos takiego jak w rolkach napinajacych paski w silniku samochodowym
tyle ze pasek w samochodzie ma obwod zamkniety, a tutaj obydwa konce sa swobodne.
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”