Laserowy skaner 3D w formie głowicy do maszyn CNC

Dyskusje dotyczące skanowania i skanerów 3D

Autor tematu
ogar_w
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 27 maja 2007, 08:57
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Laserowy skaner 3D w formie głowicy do maszyn CNC

#1

Post napisał: ogar_w » 01 mar 2011, 00:05

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na tym forum, mimo że od kilku lat czytam go regularnie. Skoro wszyscy chwalą się swoimi pracami to ja również pokaże kilka moich nowości. Dwa lata temu opracowałem skaner laserowy 3D w pierwsze wersji sterowanej przez komputer PC złącze usb, ale jakość transmisji i komunikacji nie byłą zachwycająca, druga wersja powstała jako przystawka sterująca do maszyn cnc, która przejmowała kontrolę nad maszyną i zapisywała dane do chmury punktów na karcie SD. Urządzenie skanowało z rozdzielczością 0.07mm i przyzwoitą prędkością. Ale był problem z montażem na niektórych maszynach. Obecnie kończę prace nad laserową głowią skanującą 3D, która będzie w dwóch wersjach. Pierwszej wymagającej podłączenia sygnałów dir i step osi w której będzie skanowań. Drugiej inicjowanej z krańcówki optycznej. Program skanowania odpalamy na sterowniku maszyny a głowica jedynie czyta punkty podczas testów 1000/s, ale można znacznie szybciej. Do skanera będzie udostępnione oprogramowanie do analizy chmury punktów o bardzo szerokiej gamie możliwości czyszczenia wycinania, skalowania itp., a w przyszłości również generowania programów cnc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

Re: Laserowy skaner 3D w formie głowicy do maszyn CNC

#2

Post napisał: Piotrjub » 01 mar 2011, 00:15

ogar_w pisze:Obecnie kończę prace nad laserową głowią skanującą 3D, która będzie w dwóch wersjach. Pierwszej wymagającej podłączenia sygnałów dir i step osi w której będzie skanowań. Drugiej inicjowanej z krańcówki optycznej.
Gratulacje
kiedy zakończenie prac ?


Autor tematu
ogar_w
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 27 maja 2007, 08:57
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

#3

Post napisał: ogar_w » 01 mar 2011, 00:52

Głowica jest ukończona pozostała kosmetyka w programie do analizy i trochę testów maksymalnie 2 tygodnie.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 mar 2011, 07:42

Od kilku miesięcy śledzę postępy, jakie zrobiłeś kolego tym urządzeniem i jestem pod wrażeniem. Czy zdradzisz, co jest elementem skanującym?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
ogar_w
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 27 maja 2007, 08:57
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

#5

Post napisał: ogar_w » 01 mar 2011, 08:37

Elementem skanującym jest precyzyjny czujnik triangulacynjy modyfikowany według mojego pomysłu. Dane z czujnika są poddane na 12 bitowy szybki przetwornik ADC i poddane obróbce a następnie zapisane do pliku binarnego na karcie SD. Dzięki temu że wykorzystuję sterowanie maszyny głowica ma sporo czasu na obróbkę danych co daje znaczną szybkość skanowania i dużą korektę błędów.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#6

Post napisał: wood carver » 01 mar 2011, 09:27

Super.


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#7

Post napisał: barola » 01 mar 2011, 09:51

a w przyszłości również generowania programów cnc a moze panowie by polaczyli sily i program bedzie gotowy juz dzis (wspolpraca ludzi wzbogaca) im szybciej tym lepiej bo konkurencja nie spi.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#8

Post napisał: Piotrjub » 01 mar 2011, 10:57

Piotr Rakowski pisze:Czy zdradzisz, co jest elementem skanującym?
Koledze chyba chodziło o bardziej taką informację - Można to przeczytać na stronie www gdzie kolega oferuje swoje urządzenie.

Urządzenie jest sterowane przez niezależne mikrokontrolery i nie wymaga używania komputera PC. Dzięki zastosowaniu precyzyjnego czujnika triangulacyjnego Firmy BALLUFF skanowanie odbywa się bezdotykowo z wykorzystaniem promienia lasera. Do przystawki WAPP01 Firma CNC-WAP udostępnia oprogramowanie wapp 3D do analizy i obróbki chmury punktów oraz eksportu do formatów STL, BMP.

PARAMETRY SKANOWANIA
- Minimalna rozdzielczość skanowania w osi X i Y -0.1mm maksymalna -5mm.
- Rozdzielczość w osi Z zależy od wybranego czujnika Firmy BALLUFF i jest <0.1mm dla czujnika o zakresie pomiarowym 70mm lub <0.2mm dla czujnika o zakresie pomiarowym 220mm. Więcej informacji w dołączonej dokumentacji firmy BALLUFF lub na stronie www.balluff.com.



a dalej możemy na stronie balluff poszukać -
Czujniki optoelektroniczne Do detekcji obecności, kształtu lub koloru, pomiaru odległości i grubości
i znajdzie kolega odpowiedni czujnik. Dla ułatwienia mogę napisać symbol BOD 26K-LB07-S92-C i BOD 26K-LB06-S92-C .Ten czujnik nie ma odpowiedniej nazwijmy to rozdzielczości ale jest względnie tani. Jeśli potrzeba dokładniejszy możną poszukać w wobicie. Jak pamiętam ten czujnik balluff-a czyta max 800 punktów na sekundę (sprawdziłem jednak 1000).
Jak kolega pisze
Urządzenie skanowało z rozdzielczością 0.07mm i przyzwoitą prędkością. Program skanowania odpalamy na sterowniku maszyny a głowica jedynie czyta punkty podczas testów 1000/s, ale można znacznie szybciej.

to znaczy że musiał zastosować podobny czujnik z wobitu bo inaczej nie uzyskał by takich parametrów chyba ze parametr 0,07mm dotyczy osi Z a w pozostałych rozdzielczość mamy gorszą.
Bardzo lubię analizować podane dane :mrgreen:
i na to stwierdzenie trochę się uśmiechnąłem "modyfikowany według mojego pomysłu"
kolega modyfikuje sam czujnik? eeeeeeeeee :wink:


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: pltmaxnc » 01 mar 2011, 15:09

ogar_w napisał
Obecnie kończę prace nad laserową głowią skanującą 3D, która będzie w dwóch wersjach. Pierwszej wymagającej podłączenia sygnałów dir i step osi w której będzie skanowań. Drugiej inicjowanej z krańcówki optycznej.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to ta druga wersja umożliwi skanowanie bez ingerencji w maszynę prowadzącą laser i skanowanie może być przeprowadzone na właściwie każdej maszynie.
Konieczny będzie tylko przejazd maszyny po określonej ścieżce skanowania.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 mar 2011, 15:51

Jeśli stosowanym czujnikiem, jest np. taki o oznaczeniu BOD 26K, to niestety spora jest cena takiego czujnika - ponad 700 Euro netto. Obawiam się, że niewielu będzie klientów chętnych do zakupu tego rozwiązania, ale może więcej na usługi samego skanowania.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Skanery 3D”