Imadło krzyżowe - wykorzystanie tylko "spodu"

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
kris669
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 07 lut 2011, 10:17
Lokalizacja: Kraków

Imadło krzyżowe - wykorzystanie tylko "spodu"

#1

Post napisał: kris669 » 21 lut 2011, 18:20

Witam wszystkich. W akcie desperackiego poszukiwania suportu jednoosiowego do małej tokarki, wymyśliłem żeby zastosować odciętą dolną prowadnicę imadła krzyżowego KS -100 jako posuw poprzeczny.
Obrazek
Odciąłbym je wg rysunku.
Czy zastosowanie tej części ma sens (do tego przykręvony byłby imak nożowy).
Czy można jakoś dopracować istniejące "kasowanie luzu" np. wstawiając jednostronnie "klin" z brązu dociskany śrubami (nawet większą liczbą śrub o małym skoku)?




ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 21 lut 2011, 20:14

Mam takie imadło, tylko w wersji KS-150. To o czym piszesz jest w/g mnie rozwiązane tak samo jak w małych tokarkach. Nie ma tam co poprawiać. U mnie jak to zacisnę to luzów nie ma. Jedyne luzy, których nie da się skasować to te na śrubach pociągowych. Inna sprawa, że to imadło wcale nie jest takie małe, rzekłbym że nawet spore jak na małą tokarkę (ale może twoja "mała" będzie w sam raz :)). Z pewnością było by to solidniejsze niż suport w mojej "małej" tokarce ;).


Autor tematu
kris669
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 07 lut 2011, 10:17
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: kris669 » 21 lut 2011, 21:15

Dzięki. To rozwiązanie będę stosował, a dodatkowy ciężar raczej wpłynie pozytywnie na maszynę :smile:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”