Giętarka beztrzpieniowa do rur

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Przecinak84
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2010, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa

Giętarka beztrzpieniowa do rur

#1

Post napisał: Przecinak84 » 25 paź 2010, 20:12

Witam Wszystkich,
Jestem w trakcie budowy giętarki do rur ("beztrzpienowej"). Wstępne wyniki pokazane na zdjęciach. Giętarka ma służyć głównie do wyginania rur o średnicy 38mm i grubości ścianki 1,5mm (lub po wymianie na odpowiednią formę do innych rur). Maszyna ma wykorzystywać napęd elektryczny (jako główny napęd obracający formę), a dokładnie motoreduktor sterowany przemiennikiem częstotliwości. Promień obracającej się formy jest około 10cm. Przeglądając w internecie giętarki beztrzpieniowe różnych firm oraz ich parametry elektryczne i mechaniczne (czyli napięcie zasilania silnika (jednofazowe lub trójfazowe), prędkość gięcia rur, czasami podawana moc silnika)np. http://www.eci.com.pl/images/page/430_060.pdf . Mam problem z doborem odpowiedniego motoreduktora (tzn. odpowiednia moc silnika), tak żeby od strony mechanicznej napęd dałby radę wygiąć rurkę fi38mmx1,5mm, nie przeciążając przekładni oraz silnika elektrycznego (lub uszkodzić napęd). Nie wiem jaka siła [N] jest co najmniej potrzebna do wygięcia rurki. Myślałem nad zastosowaniem motoreduktora kołnierzowego pokazanego na zdjęciu: o mocy 0,75 kW z obrotami na głównym wyjściu wału 12obr/mim (średnica wała głównego 30mm), co dawało by moment obrotowy na wyjściu M=9,55*750/12= 600[Nm], a siłę F=600[Nm]/0,1[m]=6000[N] (jeśli dobrze to obliczyłem). I nie jestem pewny czy zastosowany motoreduktor zasilany falownikiem dałyby radę. Giętarki beztrzpieniowe różnych firm mają różne prędkości gięcia (np. koło 3 obr/min). Motoreduktor chciałem zastosować z większymi obrotami na wyjściu np. 12obr/min, bo poprzez falownik będę mógł mieć możliwość doboru odpowiedniej prędkości nie tracąc momentu obrotowego. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie lub podpowiedzi z góry Dziękuje


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
W przytoczonym wyżej linku podane są informacje, że silnik ma: moc 1,1 kW, 1400Nm i ok. 7.5obr/min , lecz te parametry przewidziane są dla rurek do średnicy 32mm.
Dla rurek o średnicy 38mm, do gięcia jest raczej większa siła wymagana a co za tym idzie większy moment obrotowy. Z prostej proporcji (chociaż nie wiem czy słusznej) można obliczyć jaki może być wymagany moment dla rurki fi 38:
1400Nm -> 32mm
x Nm -> 38mm , około x = 1663 Nm
(grubości ścianek takie same - 1,5mm). Moment dla fi 38mm około 1663Nm ,jeśli zastosowanie takiej proporcji jest prawidłowe. Czy w takim przypadku zmniejszając obroty silnika poprzez falownik, a tym samym obroty na wyjściu motoreduktora z 12 obr/min do około 4 obr/min (w przedstawionym wyżej na zdjęciu motoreduktorze) nie zmniejsza się moc silnika dla osiągnięcia momentu około 1790Nm, bo w obliczeniach przyjąłem moc silnika tą sama co dla obrotów 12obr/min czyli 750W, a z obliczeń M=9,55*750/4=1790 [Nm]. Zmniejszając prędkość obrotową za pomocą falownika sterowaniem U/f utrzymujemy stały moment obrotowy, czyli aby osiągnąć prędkość na wyjściu motoreduktora równą około 4 obr/min, trzeba zmniejszyć częstotliwość zasilania silnika do około 16Hz. Jeśli to dobrze obliczyłem z proporcji:
Obroty silnika -> obroty na wyjściu motoredukotra
1400 obr/min -> 12 obr/min
x obr/min -> 4 obr/min około x = 466 obr/min
, gdzie częstotliwość zasilania silnika f = 466*2/60 = 16Hz, co się wiąże też z obniżeniem napięcia zasilania silnika (stosunek U/f), czyli w tym przypadku U/f= 4,6 V/Hz, a napięcie dla częstotliwości f=16 Hz wyniesie około 74 [V]. I tutaj nie jestem pewny czy silnik poprzez falownik utrzyma swoja moc 0,75kW, ze względu na obniżenie napięcia, lecz chyba wartość prądu wzrośnie w takim przypadku aby utrzymać moc. I mam jescze obawy co do wytrzymałości mechanicznej wyjściowego wału motoreduktora, czy oś o fi 30mm wytrzyma takie obciążenie. Mam nadzieję ze tak bardzo nie zamotałem tego:)



Tagi:

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”