Automatyczna malarnia - proszę o pomoc

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Grzegorz O
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2007, 20:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Automatyczna malarnia - proszę o pomoc

#1

Post napisał: Grzegorz O » 21 sty 2007, 21:44

Cześć jestem nowy na forum i w tematyce cnc. Chcę zbudować automatyczną malarnię do listew, które wykonuję, ale po przeczytaniu wielu tematów na forum jestem pewien, że będę potrzebował waszej pomocy.

Ogólną koncepcję mam przygotowaną. Do wykonania chciałbym użyć gotowych podzespołów elektronicznych.


Jak ma działać:
1. Na uchwycie 1 (o długości około 3m) mocuje się cztery listwy.
2. Silnik 4 ustawia uchwyt 1 w odpowiedniej pozycji
3. Nastepnie silnik 3 ustawia pistolet pod odpowiednim kątem.
4. Po wykonaniu powyższych czynności elektrozawór uruchamia pistolet natryskowy, a silnik 2 przesuwa wózek z pistoletem z określoną prędkością w prawo i w lewo.
5. następuje obrót o np.90o i powtarzane są czynności 2,3,4 itd.


Moje pytania (a jest ich mnóstwo):
Czy można tak zaprogramować maszynę jak opisałem powyżej i jakim programem?
Jakich silników użyć - czy dadzą radę obracać 3 metrową stalową konstrukcją , czy trzeba użyć jakiś przekładni.?
Czy do napędu wózka z pistoletem użyć szyny zębatej czy paska (ale wózek waży z 5-8 kg i jest b.duże zapylenie, które oblepia wszystkie elementy konstrukcyjne.

Bardzo proszę o pomoc
Załączniki
Zmiana rozmiaruPROJEKT STÓŁ OBROTOWY.jpg
Zmiana rozmiaruPROJEKT STÓŁ OBROTOWY.jpg (13.29 KiB) Przejrzano 1045 razy


Grzegorz

Tagi:


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#2

Post napisał: numerek » 21 sty 2007, 22:27

jeszcze nie za bardzo znam się na cnc ale wygląda to na dosyć skomplikowane
nie wiem który program mialby to pozycjonować

ja zrobiłbym to na sterowniku PLC i krańcówkach
program można dowolnie modyfikować i jest dosyc prosty do napisania

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#3

Post napisał: webserver » 21 sty 2007, 22:35

Witam
ja zrobil bym sterowania z mikroprocesora bez uzycia kompa nie jest to zbyt skompikowane do wysterowania a metoda malowana jest powtarzalna
Pozdrawiam PlotComplex.com

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 627
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#4

Post napisał: chaos » 22 sty 2007, 00:05

Jeżeli chodzi o napęd to w takich warunkach zdecydowanie na listwach zębatych, umieszconych w taki sposób aby ząb listwy był skierowany w dół.

silnik ustawiania kąta proponuje krokowy łatwo pozycjonować iutrzymać w danej pozycji.
Silnik napędu można zwykły AC lub DC.
Ruch taki można zaprogramować na falowniku lub na PLC ewentualnie zmajstrować jakiś sterownik na procku. Napisz coś więcej o szybkości przemieszczeń oraz czy masz jkiś pomysł jak to ma być sterowane (PLC, komputer, układ na mikroprocku)
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


Autor tematu
Grzegorz O
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2007, 20:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#5

Post napisał: Grzegorz O » 22 sty 2007, 09:32

Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim tematem

Jeden proces malowania będzie miał około 24 przejazdy wózka, 4 zmiany kąta pistoletu i 24 zmiany kąta uchwytu listew i 24 załączenia i wyłączenia elektrozaworu z powietrzem do pistoletu, wiąc nie wiem jak to ma być sterowane - myślałem że jest jakiś gotowy program który można by wykorzystać, a jeśli nie ma to?

Do zmiany kąta piatoletu proponujecie silnik krokowy, ale jaka moc, model?
A do obrotu uchwytu listew - przypominam 3 m długości stalowa konstrukcja na łożyskach - chyba też krokowy tylko jakej mocy i czy musi mieć jakąś przekładnię ( prędkość obrotu nie musi być duża 5obr./min, ale w miarę dokładna)
Grzegorz

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#6

Post napisał: gmaro » 22 sty 2007, 10:23

Jest jeszcze jeden problem jakiej metody chcesz użyć powietrznej czy bezpowietrznego malowania i co z mgłą i zapyleniem jakie powstaję podczas samego procesu nanoszenia farby na detale ? bo trzeba pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu samych prowadnic i elementów napędowych..
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: pltmaxnc » 22 sty 2007, 10:37

Ponieważ ruchy są powtarzalne , można użyć indekserów , podobnie jak w maszynach do tampodruku. Indekser jest osobny dla każdego silnika a programowanie polega na zapamiętywaniu wykonanych ruchów.
Wielkość silników i ew. przekladnie można zaprojektować mając dane masy przesówanych elementów, prędkości , opory ruchu itp .
Do przeniesienia napędu można zastosować stalowe linki , można je czyścić na bieżąco przy każdym przelocie jakimiś "zbierakami"
Chyba największym problemem będzie dobre zabezpieczenie elementów przed zanieczyszczeniem .


Autor tematu
Grzegorz O
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2007, 20:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#8

Post napisał: Grzegorz O » 22 sty 2007, 22:17

Z elektroniki chciałbym użyć gotowe sterowniki, płytę główną i podpiąć to do kompa, tylko jaki program może tym sterować?
Grzegorz

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#9

Post napisał: skoti » 22 sty 2007, 22:55

Grzegorz O pisze:tylko jaki program może tym sterować
Jeśli dasz na wszystkie osie ruchome silniki krokowe tzn jazda wózka na boki , pochylanie pistoletu i obrót bębna . Wtedy będzie można to potraktować jako swego rodzaju frezarkę z dwoma osiami obrotowymi i wystarczy Ci jakiś program do frezowania typu MACH ,TurboCNC czy inne . Oczywiście g-kod trzeba będzie napisać ręcznie . Ale nie jest to skomplikowane .


Autor tematu
Grzegorz O
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2007, 20:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#10

Post napisał: Grzegorz O » 22 sty 2007, 23:46

skoti pisze:eśli dasz na wszystkie osie ruchome silniki krokowe tzn jazda wózka na boki , pochylanie pistoletu i obrót bębna . Wtedy będzie można to potraktować jako swego rodzaju frezarkę z dwoma osiami obrotowymi i wystarczy Ci jakiś program do frezowania typu MACH ,TurboCNC czy inne . Oczywiście g-kod trzeba będzie napisać ręcznie . Ale nie jest to skomplikowane .
Czy to znaczy, że mogę napisać następującą sekwencję ruchów tym g-kodem w programie MACH:
1. Obrót silnika 4 (o ileś stopni, czy kroków)
2. Obrót silnika 3
3. Otwarcie elektrozaworu
4. Uruchomienie silnika 2 i ruch wózka 3m
5. Stop silnkia 2 i zamknięcie elektrozaworu
powtórka czynności 1-5

i czy jest to bardzo skomplikowane dla laika?

[ Dodano: 2007-01-22, 23:51 ]
Jakiego silnika krokowego mogę użyć do napędu wózka z pistoletem o wadze ok. 8kg, droga jednego przejazdu to ok. 3m, przy jednym procesia malowania musi przejechać ok. 25 razy.
Czy prędkość tego silnika może być regulowana za pomocą programu Mach
Grzegorz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”