Toczenie czopa nieosiowego

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Zevyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2013, 13:57
Lokalizacja: Świebodzice

Toczenie czopa nieosiowego

#1

Post napisał: Zevyr » 12 lip 2016, 20:09

Witam!

Chciałbym poprosić o pomoc bardziej doświadczonych programistów SINUMERIKa 840D. Czy ma ktoś z was pomysł w jaki sposób napisać program na toczenie czopa fi9,48?

Obrazek

Maszyna na jakiej ten detal jest produkowany w obecnej chwili wyposażona jest w przeciw-wrzeciono oraz dwie głowice rewolwerowe (1 z dodatkową osią Y). Dotychczas czop frezowaliśmy przy pomocy cyklu 77 (frezowanie czopa kołowego) przy pomocy cztero-ostrzowego frezu fi16. Z czystej ciekawości chciałbym sprawdzić jakie będą efekty uzyskane po toczeniu tego czopa (kilkukrotnie widziałem toczenie wałów korbowych, gdzie poprzez odpowiednie zsynchronizowanie obrótów detalu i dojazdu głowicy rewolwerowej udawało się to zrobić). Dodam, że nie posiadamy systemu CAM, programujemy „z palca”.

Materiał z jakiego jest wykonywany ten detal to mosiądz.

Uprzedzam, że nie wchodzi w grę żadne przerabianie tulei zaciskowych!

Serdecznie dziękuję za pomoc!



Tagi:


mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: mateu5 » 13 lip 2016, 17:04

Jeśli tokarka posiada napędzane narzędzia to wyfrezuj w miękkich szczekach otwór fi34 przesunięty z osi o 5.4 mm i wtedy wytoczysz ten czop poza osią.
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.


Autor tematu
Zevyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2013, 13:57
Lokalizacja: Świebodzice

#3

Post napisał: Zevyr » 14 lip 2016, 16:36

Tak jak napisałem wyżej, w grę nie wchodzi żadne przerabianie elementów mocujących. Poza tym detal powstaje z pręta (obróbka małoseryjna) więc takie rozwiązania nie wchodzą w grę. Jedyną możliwością jest frezowanie tak jak obecnie lub toczenie (które z ciekawości chciałbym wypróbować), czyli zsynchronizowanie osi C (wrzeciono) oraz X/Y/Z (głowica rewolwerowa).

Pozdrawiam.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 14 lip 2016, 18:03

Pomyśl, co ci chodzi po głowie!

Chcesz, żeby w miarę obrotu wałka nóż wykonywał ruchy "tam i z powrotem", tak, żeby wyszedł wytoczony czop? A z jaką prędkością chcesz toczyć niecałe 10 mm? Jaka będzie prędkość obrotowa wałka, wynikająca z założonej prędkości skrawania i jakie w związku z tym szybkości tego dojeżdżania i cofania? Bezwładność - mówi ci coś ten wyraz?

Ale koncepcja głupia nie jest, żeby toczyć, bo masz narzędzia napędzane, jeśli frezujesz. Po prostu potrzebujesz głowiczki do wytaczania, z "odwrotnie" ustawionym nożem. Wstępnie możesz podfrezować, a na gotowo wytoczyć takim fikuśnym wytaczadłem, gdzie nóż zamiast wytaczać otwór, jest odwrotnie umocowany i obtacza czopa. Wtedy tylko odjeżdżasz w X do osi czopa i jedziesz w "Z" obtaczając (napęd wytaczadła z oprawki, element obrabiany stoi w miejscu) Ja bym spróbował.


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: mag999 » 14 lip 2016, 18:12



Autor tematu
Zevyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2013, 13:57
Lokalizacja: Świebodzice

#6

Post napisał: Zevyr » 14 lip 2016, 18:27

Jasiu... zobacz filmik podany powyżej przez kolegę mag999, zastanów się nad tym a następnym razem jeżeli nie będziesz miał nic ciekawego do napisania to najlepiej nie pisz.

Zdaję sobie sprawę z konieczności wykonywania bardzo szybkich ruchów nawrotnych (z dużym przemieszczeniem a więc i z bardzo wysoką prędkością). Zdaję sobie sprawę z konieczności zastosowania bardzo niskich prędkości obrotowych wrzeciona a co za tym idzie z bardzo niskimi prędkościami skrawania. Ale tak jak napisałem chciałbym tego spróbować z czystej ciekawości. A najbardziej ciekawi mnie to jak ma być napisany program, jak się w ogóle do tego zabrać. Także jeżeli ma ktoś na to jakiś pomysł to zachęcam do współpracy.


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: mag999 » 14 lip 2016, 19:22

Obawiam się że bez dobrego cama się nie obejdzie. Hypermill pewnie da radę


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#8

Post napisał: jasiu... » 14 lip 2016, 19:24

No właśnie, przyjrzałem się filmikowi i jestem przekonany, że powstał w ten sam sposób, co wiele innych filmów, w programie do edycji filmu. Bo jak inaczej wytłumaczyć to trzęsienie się uchwytu tak koło drugiej minuty? Poza tym, raz się trzęsie cała głowica, innym razem tylko pinola się wysuwa, a głowica pozostaje w miejscu, a w zasadzie widać, jakby ten nóż się jedynie odkształcał, stąd moje podejrzenia, że te wszystkie ruchy pochodzą z oprogramowania, ale do edycji filmów, a nie z CAM-a.

Dobra, kiedyś popularnymi maszynami były tzw. zataczarki, tak to wygląda:

Tylko że to nie o to chodzi w tym temacie.


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: mag999 » 14 lip 2016, 20:26

tez sie temu dziwilem ale da sie zrobic taki czop na tokarce czy maszynie wielozadaniowej bo przeciez jakos sie robi waly korbowe przeciez


https://youtu.be/81UjjSH2iFw?list=PLuL4 ... tqUtyarVep


Autor tematu
Zevyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2013, 13:57
Lokalizacja: Świebodzice

#10

Post napisał: Zevyr » 14 lip 2016, 20:46


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”