Sinumeric 802d-problem z wgrywaniem programów do maszyny

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Johnyboo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 11
Rejestracja: 15 sty 2016, 12:23
Lokalizacja: Katowice

Sinumeric 802d-problem z wgrywaniem programów do maszyny

#1

Post napisał: Johnyboo » 27 sty 2016, 13:50

Witam wszystkich,

mam problem z komunikacją laptopa z tokarką sinumeric 802d. Nie mozna połączyć sie z maszyną. Nie wiem czy błąd leży po stronie kabla czy parametrów transmisji.
Korzystam z następujących parametrów:
57600, parzystość brak, bit danych 8, bit stopu 1, RTS/CTS hardware
Program leci na pc a na maszynie wyskakuje błąd odczytu programu.
Może na maszynie jest jakieś specjalne wejscie do transmisji programu, którego nie znalazłem?

Czy ktoś spotkał się może z takim problemem?



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 28 sty 2016, 12:33

Zacznij od mniejszych prędkości (9600) i zwiększaj.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Johnyboo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 11
Rejestracja: 15 sty 2016, 12:23
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: Johnyboo » 03 lut 2016, 13:45

Próbowałem ale nie pomqga. Program przechodzi do maszyny ale gdy próbuje otworzyć go na maszynie to plik jest pusty w środku. Nie wiem co jeszcze może być. Gdyby kabel był zły to nie powinno być widać połączenia.


CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: CNC-Fan » 10 mar 2016, 11:20

Witaj. Powiedz mi jaki masz komunikat błędu?
Miałem podobnie, zgrywać jak najbardziej mogłem. natomiast przesłać do maszyny już nie.
Jaki masz system? Czy łączysz się kablem com, czy też emulacje z USB?
Na pewno podstawą jest to, że na maszynie, komputerze w programie sterującym oraz w panelu sterowania ustawienia portu com muszą być identyczne.

Jeśli chodzi o przesyłanie programów to miałem kiedyś problem bo maszyna odrzucała program to okazało się, że mam złe rozszerzenie samego pliku. Skopiowałem go do programu zgranego z maszyny, wkleiłem tam mój program zmieniłem nazwę i wszystko poszło bez problemu.

Oczywiście o dwóch podstawowych linijak w programie mam nadzieje, że wiesz:
%_N_NAZWA_PROGRAMU_MPF
;$PATH=/_N_MPF_DIR

Bez tych dwóch linijek, maszyna nie odczyta programu. Niezależnie jak nazwiesz plik, sterowanie nazwę i tak zaczytuje z linijki pierwszej.

[ Dodano: 2016-03-10, 11:21 ]
Moje ustawienia na których komunikacja działa prawidłowo to:
Comm Port COM1
Baudrate: 19200
Parity: none
Data bits: 8
Stop bits: 0
Flow control Hardware (RTS/CTS)
Lepiej pytać niż błądzić


Autor tematu
Johnyboo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 11
Rejestracja: 15 sty 2016, 12:23
Lokalizacja: Katowice

#5

Post napisał: Johnyboo » 12 maja 2016, 13:16

CNC-Fan pisze:Witaj. Powiedz mi jaki masz komunikat błędu?
Miałem podobnie, zgrywać jak najbardziej mogłem. natomiast przesłać do maszyny już nie.
Jaki masz system? Czy łączysz się kablem com, czy też emulacje z USB?
Na pewno podstawą jest to, że na maszynie, komputerze w programie sterującym oraz w panelu sterowania ustawienia portu com muszą być identyczne.

Jeśli chodzi o przesyłanie programów to miałem kiedyś problem bo maszyna odrzucała program to okazało się, że mam złe rozszerzenie samego pliku. Skopiowałem go do programu zgranego z maszyny, wkleiłem tam mój program zmieniłem nazwę i wszystko poszło bez problemu.

Oczywiście o dwóch podstawowych linijak w programie mam nadzieje, że wiesz:
%_N_NAZWA_PROGRAMU_MPF
;$PATH=/_N_MPF_DIR

Bez tych dwóch linijek, maszyna nie odczyta programu. Niezależnie jak nazwiesz plik, sterowanie nazwę i tak zaczytuje z linijki pierwszej.

[ Dodano: 2016-03-10, 11:21 ]
Moje ustawienia na których komunikacja działa prawidłowo to:
Comm Port COM1
Baudrate: 19200
Parity: none
Data bits: 8
Stop bits: 0
Flow control Hardware (RTS/CTS)
Hej, problem w tym że programu nie można nawet wczytać z maszyny. Tak o dwóch podstawowych linijkach programu wiem. Hm, a jakiego programu używasz do transmisji? Ja używam PCIN wersja 4,43.


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

#6

Post napisał: Arias2 » 12 maja 2016, 22:25

Bo jest za szybko nawet 9600 jest za szybko, kiedyś wgrywałem prędkością 2400 bo szybciej się nie dało, proponuję też ustawić stop co drugi bit, oraz 99% programów jakimi wgrywałem miały port ustawiony na COM3.

http://www.aggsoft.com/cnc-dnc/siemens- ... k-802d.htm


CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: CNC-Fan » 13 maja 2016, 09:18

WINPCIN 1.2.0 po tapecie programu mogę sądzić, że jest dedykowany do Sinumerik 802D ponieważ takie tam widnieje logo.
Co najważniejsze to idzie na XP, 7 32/64bit USB czy też RS232

Ja mam teraz problem jak diabli. Nie mogę przesyłać programów z obrabiarki Chiron FZ18L transmisja z komputera do maszyny idzie ale z maszyny do komputera już nie... kilka kabli wykonałem i efektu brak... też już nie wiem co powiedzieć...
pozdrawiam.

[ Dodano: 2016-05-13, 09:19 ]
Ważne jest jeszcze to czy komputer wysyła transmisje a komputer nie odbiera i na maszynie widać postęp a na kompie 0kb. Czy też po prostu pojawia się błąd.
Jak jest u Ciebie?
Lepiej pytać niż błądzić


Autor tematu
Johnyboo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 11
Rejestracja: 15 sty 2016, 12:23
Lokalizacja: Katowice

#8

Post napisał: Johnyboo » 13 maja 2016, 14:12

Komputer wysyła transmisje ale na maszynie wyskakuje błąd. W poniedziałek sprawdze jaki dokładnie. Masz może jakiegoś bezpiecznego linka to tego programu (WINPCIN 1.2.0)?
A i dzięki za odpowiedź po takim czasie:D

[ Dodano: 2016-05-13, 14:15 ]
Arias2 pisze:Bo jest za szybko nawet 9600 jest za szybko, kiedyś wgrywałem prędkością 2400 bo szybciej się nie dało, proponuję też ustawić stop co drugi bit, oraz 99% programów jakimi wgrywałem miały port ustawiony na COM3.

http://www.aggsoft.com/cnc-dnc/siemens- ... k-802d.htm
Hm, sprawdze te parametry ale wydaje mi się, że akurat numer portu COM nie ma znaczenia.


CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: CNC-Fan » 16 maja 2016, 09:24

Numer portu COM raczej ma znaczenie. jeśli chodzi o program to ja mam oryginał kupiony razem ze sterowaniem więc linka niestety nie podeślę sorry...
Z doświadczenia jakie zdobyłem a miałem z tym trochę problemów to jeśli wyskakuje Ci błąd to znaczy, że kabel transmisyjny masz dobry a kwestia ustawień powoduje konflikt.
Możesz jeszcze dla świętego spokoju te same ustawienia ustawić w panelu sterowania i tam właśnie ustawienia portu COM ustawić identycznie jak w programie do transmisji.
Na jednej maszynie u mnie nie miało to znaczenie a na drugiej już miało.
Jaki masy komunikat błędu? Parity Error/Wrong Budrate/lub informacja z błędnym ustawieniem V24? Kiedyś testowałe różne błędne ustawienia i jak one mają wpływ na trnsmisję. Okazuje się, że nie które wcale nie miały znaczenia na działanie transmisji w innych przypadkach błąd krytyczny lub nie pełne przesłanie danych bądź zniekształcenie ich. Daj info co jest u Ciebie.
Jaki masz długi kabel?
Dla dobra sprawy weź jeszcze miernik i schemat i pomierz dokładnie kabel czy na pewno wszystko jest zgodne.
U mnie konfiklt powodował pin 1 puszczony na masę. Odciąłem i wszystko hula.
Lepiej pytać niż błądzić


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

#10

Post napisał: Arias2 » 16 maja 2016, 22:48

Program niema znaczenia, znaczenia mają ustawienia.
Na stronie

Kod: Zaznacz cały

http://www.editcnc.com/
można pobrać wersje testową ( z możliwością uzyskania pełnej wersji, więcej na PW), a w dziale DNC są sugerowane ustawienia dla konkretnych oprogramowań.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”