Jak zmienić Punkt zerowy maszyny MCS w Sinumeric 840D?

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Zax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:06
Lokalizacja: Głuszyca

Jak zmienić Punkt zerowy maszyny MCS w Sinumeric 840D?

#1

Post napisał: Zax » 22 sty 2010, 09:15

Witam
No i pojawił się kolejny problemm w mojej "ukochanej" RANC 230 AMB. Wystąpiła konieczność wymiany stołów rastrowych mojej frezarki, na aluminiowe (frezowanie na mokro). Po wymianie zmieniło się oczywiście położenie punktu zerowego maszyny MCS w osi Z W związku z tym że aluminiowy stół jest cieńszy od starego o jakieś 4 mm, chciałbym aby faktycznie punkt zerowy był tam gdzie jego miejsce czyli dokładnie na blacie stołu (ten model tak ma). Wiem że jest to ogdzieś w /Set-up/Machine data/Axis-specific/ tam wybieram oś Z z tym że parametrów zawierających REFP (reference point) jest sporo a ja nie wiem dokładnie który to jest. Jeślii ktoś z Was wie to proszę o pomoc.
Moje podejrzenie padło na parametr numer 34060 ale niestety po zmianie jego wartości nie ma żadnego efektu :(



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#2

Post napisał: gelo » 23 sty 2010, 15:31

No nie moglo zadzialac bo za punkt zerowy MSC odpowiada parametr:
34100 REFP_SET_POS
tutaj na pewno jest stara wartosc ktora musisz zmodyfikowac o potrzebna wartosc

34060 to maksymalna droga do markera referencyjnego.. Lepiej ustaw tak jak bylo na poczatku
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


roberta
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2008, 20:08
Lokalizacja: melcie

#3

Post napisał: roberta » 24 sty 2010, 19:10

witam u mnie na maszynkach z SINUMERIK 840D a są to heller i hilla zmiana punktu zerowego osi jest JOG-MENU SELEC-INBETIEBNAHME-ACHSSSPEZIFISCHE I JEST TO PARAMETR 34090 są dwa takie parametry z dodatkiem 0 i 1 zmieniamy tam gdzie 1.Oś którą chcę zmienić wybieram przyciskami pionowymi ACHSE + - ,w tabelce z wartością zmieniam ile mi pasuje następnie zatwierdzam przycisk" MD WIRKSON SATZEN" i robię referencje odhaczając wartość referencyjną danej osi w ANWENDER ZUSTIMUNG PO ZROBIENIU REFERENCI ponownie zaznaczam wcześniejsze odhaczenie akceptując naszą zmianę i gotowe .


Autor tematu
Zax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:06
Lokalizacja: Głuszyca

#4

Post napisał: Zax » 25 sty 2010, 08:14

No niestety po zmianie parametru 34100 nastąpiła zmiana ale nie w oczekiwanym kierunku :). Maszyna ma (powinna miec MCS na blacie stołu), w parametrze 34100 była wartość 250 mm co odpowiada zakresowi pola roboczego w tej osi. Po zmniejszeniu tego parametru o 5 mm zakres pola roboczego zmienił się o 5mm natomiast punkt zerowy pozostał nadal okolo 4mm nad stołem. Jeśli zwiększę to wartość o 5 mm to wywala mi zaraz maszynę na krańcówce (programowej, która ustawiona jest na 250,05 mm) co świadczyło by o tym iż punkt zerowy pozostał w tym samym miejscu natomiast nie zwiekszył się zakres pola roboczego z uwagi na ograniczenia dodatkowe.
No nic to idę grzebać dalej.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#5

Post napisał: gelo » 25 sty 2010, 09:11

To dopasuj tez krancowki programowe.....
36100
i 36110

Ale wazne jest zebys mial jeszcze mozliwosc mechanicznego dojazdu na taka pozycje...
Jestes pewien ze jest jeszcze mozliwosc przejazdu osi nizej o 4 mm?
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
Zax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:06
Lokalizacja: Głuszyca

#6

Post napisał: Zax » 25 sty 2010, 11:21

Mechanicznie spokojnie mogę dojechać, ponieważ jak podam długość narzędzia mniejszą niż jest w rzeczywistości to mogę śmiało robić dziury w stole :) (tak frezowałem gniazda w stole pod tuleje pozycjonujące).
Limitów programowych nie mogę zmienić bo powiązane są jeszcze z czymś ale nie wiem z czym. jak zmienię to wywala mi zaraz błąd że maszyna wyjechała poza limit. (Jak podam inną wartość niż była podana to zaraz jest bunt) Jak by gdzieś było zapisane ile ma być w tym miejscu :()


Worker
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 03 paź 2007, 15:35
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: Worker » 26 sty 2010, 23:39

Do zmiany punktu zerowego na 840D możesz użyć parametru 34090 +/- dla właściwej osi oraz 34210.

Procedura do ustawiania punktu zerowego przedstawia się następująco.

należy najechać fizycznie na punkt, w którym chcemy ustawić zero obrabiarki.
34210 normalnie ma wartość 2
34210 na 1
zatwierdzić zmianę
Jog
Ref. Pkt.
Posuw na 1%
wybrać żądaną oś
naciśnąć przycisk ruchu osi "+"
34210 powinien ustawić się na 1 samoczynnie

Powodzenia


Ryszardjan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 87
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:37
Lokalizacja: Producent

#8

Post napisał: Ryszardjan » 31 sty 2010, 21:19

Panowie najpierw trzeba zapytać kolegę czy ma absolutny czy inkrementalny system pomiarowy. Wydaje się ,że inkrementalny. Zmiana pkt ref pociąga generalnie za sobą zmiany progr. wył krańc. , ale również dotyczy to Hardwearowych wył. krańc i wył awaryjnych. Trzeba to sprawdzić czy po przesuwnięciu któryś nie jest najeżdżany. Ogólnie rzecz biorąc z programowych zawsze można zjechać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”