Tokarka oś C i posuwy

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
Kulfon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2007, 09:13
Lokalizacja: Oświęcim

Tokarka oś C i posuwy

#1

Post napisał: Kulfon » 15 wrz 2007, 21:54

Mam zapytanie odnośnie programowania posuwów przy uaktywnionej osi C w tokarce z napędzanym narzędziem. Wielkości odnośnie osi C są określane w stopniach kątowych. Jak FANUC interpretuje posuwy co do osi C. czy w tym krótkim programie F.1 dla osi C będzie 0.1 mm/obrót, czy 0.1 stopnia/obrót. I dalej, modalnie podtrzymywana wielkość posuwu 0.2 jak będzie interpretowana dla C20.? Czy będzie wtedy dla C20. F0.1 czy 0.2? Chodzi o to czy czasem dla osi C nie ma dodatkowego zapamiętywania posuwu? Wydaje mi się raczej że nie. Ponadto, czyżby mogło być tak, że gdyby dla osi C posuwy były w mm/obr to rownocześnie uzależnione to by było z położeniem przywołanego narzędzia w osi X?
Sprawa dotyczyłaby prostego programowania, bez tzw programu interpolacji współrzędnych biegunowych. (Komendy G12.1 i G13.1 - Przywołanie i odwołanie tej interpolacji.)
Przy takiej interpolacji oś C definiowana jest w mm, gdzie położenie i posuwy są w mm.

M28 (PRZYWOLANIE OSI C);
G0 C0. (ZAPARKOWANIE W POZ. KATOWEJ 0°);
T101 S1000 M3;
G0 X50.;
G1 C10. F.1 (0BR.W OBROCIE O 10 STOPNI);
X60. F.2;
C20.;

Albo idzmy inaczej. Normalnie przy skośnym ruchu po podaniu X20. Z40. F.1 posuw sunie 0.1 wzdłuż skośnej. Co więc będzie gdy poda się X20. C20. F.1 ? Czyli nada się kawałek trajektorii po spirali. Posuw na osi C będzie zmienny? A według jakich zasad?
Czyli po prostu jak wyfrezować prosty rowek w kształcie spirali Archimedesa?
Posługuję się instrukcją programową do Tokarki Hi-Tech 200 / FANUC Oi-TB i nigdzie tam o tym zagadnieniu nie ma napisane. Nie ma też napisane jak wówczas określać kierunek ostrza przy korekcji. Czy oś Z jest zastępowana osią C, czy oś X wchodzi na miejsce osi Z, a w miejsce osi X wchodzi oś C.
Mam zagadnienie wykonania wrębów w kole łańcuchowym, i sprawdzałem zrobiony przez siebie program w interpolacji współrzędnych biegunowych zrobiony na podstawie podobnego przykładu w w/w instrukcji. Miałem jednak problem z nadaniem kierunku ostrza przy korekcji G42. jak użyłem Nr 8 (oś X na swoim miejscu, a Z zastąpiona osią C) to wrąb wychodził niesymetryczny. Zastosowałem więc Nr 9 (punkt urojony w punkcie środkowym promienia freza.) i wtedy wrąb wyszedł prawidłowo. Instrukcja wspomina też o Nr 0 co do kierunku ostrza. Tu cyt:"Punkty urojone 0 i 9 są stosowane, kiedy punkt środkowy ostrza narzędzia koliduje z położeniem startowym." koniec cyt. Jakie to położenie związane z nr 0?

[ Dodano: 2007-09-24, 09:22 ]
Z braku czasu bo brak fachowej odpowiedzi, ominałem problem wykonując wybrania materiału na elemencie sprzęgła kłowego nie poprzez kątowe frezowanie jak chciałem nadając kątowy ruch osi C lecz przez promieniowe wcięcia na osi X przy przestawianiu kątowym na osi C. Sam kształt kłów zrobiłem już w interpolacji współrzędnych biegunowych. Po prostu brak mi czasu na przebadanie zachowania maszyny (wytestowanie w tym zakresie) Jednak wybitnie specjalistyczny problem skoro nikt tu na forum nie może się wypowiedzieć.



Tagi:


albinos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2007, 21:54
Lokalizacja: Włocławek

#2

Post napisał: albinos » 07 paź 2007, 22:11

O ile dobrze się znam,to maszyna utrzymuje posuw na narzędziu,więc pod względem kąta się nie zmieni.Tym bardziej że jak zaznaczyłeś ,że to jest narzędzie obrotowe.
Cnc - nierówna walka człowieka z maszyną.


doniu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 81
Rejestracja: 04 maja 2007, 21:42
Lokalizacja: Danmark

#3

Post napisał: doniu » 10 paź 2007, 20:30

Do narzędzi obrotowych w tokarce używa sie posuwu mm/min a nie mm/obr innej opcji nie ma chyba że jest to gwintowanie na sztwno :lol:

[ Dodano: 2007-10-10, 20:38 ]
Kulfon pisze:Czy oś Z jest zastępowana osią C, czy oś X wchodzi na miejsce osi Z, a w miejsce osi X wchodzi oś C.
oś Z jest osią Z , X jest X a oś C jest Y
ps nie zapomni o pomógł


tadekw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2016, 23:32
Lokalizacja: Krosno

#4

Post napisał: tadekw » 22 lis 2016, 23:35

Do narzędzi obrotowych w tokarce używa sie posuwu mm/min a nie mm/obr innej opcji nie ma chyba że jest to gwintowanie na sztwno :lol:
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby ustawić wrzeciono główne jako narzędzie napędzane wtedy mozna zadawać posuw w mm/obr

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”