Różnice pomiędzy Fanuc 0i-MD a sterowaniem Haas

Dyskusje na temat systemu Faunc
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Różnice pomiędzy Fanuc 0i-MD a sterowaniem Haas

#1

Post napisał: Tomciowoj » 26 sty 2014, 13:04

Witam.
Stoimy przed zakupem pionowego centrum frezarskiego, głównie do narzędziowni i krótkich serii. Interesuje mnie jakie są (czy w ogóle są) znaczące różnice w sterowaniach Fanuc 0i-MD a Haas? Prostota obsługi jest dla mnie drugorzędna, i tak trzeba się czegoś nauczyć. Bardziej liczą się możliwości obróbki. Wiem, że do każdego jest kilka dodatkowych opcji (nakładek). Z tego co doczytałem g-kod jest prawie identyczny. Czy ww odznaczają się jakimiś przydatnymi funkcjami?
Czy na tym Fanuc-u można przy pomocy sondy zwymiarować detal w 3d i przenieść dane do cad/cama? Jakie sterowania pozwalają na takie pomiary?



Tagi:


apacz514
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 226
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Lubelskie

#2

Post napisał: apacz514 » 26 sty 2014, 17:03

Jak fanuc Oi-MD to proponował bym postprocesor do tego od razu dokupić. Co do sądy 3d to ostatnio serwisanta z pewnej firmy pytałem to odpowiedział że na fanucu się nie sprawdzają. Osobiście polecam sinumerica jeśli chodzi o łatwość obsługi używania sondy 3D czy pomiaru narzędzi i częstego przestawiania maszyny.
Niema rzeczy niemożliwych czasem potrzeba tylko więcej czasu....sinumeric 840..ctx 310 v3 eco, dmc 635 ,nef400,durma 30160, trumpf 3030 ...fanuc 0i

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Różnice pomiędzy Fanuc 0i-MD a sterowaniem Haas

#3

Post napisał: WZÓR » 26 sty 2014, 17:41

Tomciowoj pisze:Witam.
Stoimy przed zakupem pionowego centrum frezarskiego, głównie do narzędziowni i krótkich serii. Interesuje mnie jakie są (czy w ogóle są) znaczące różnice w sterowaniach Fanuc 0i-MD a Haas? Prostota obsługi jest dla mnie drugorzędna, i tak trzeba się czegoś nauczyć.
Sterowania Fanuc 0i-MD nie znam , więc nie mogę go porównać ze sterowaniem Haas.
... Bardziej liczą się możliwości obróbki. Wiem, że do każdego jest kilka dodatkowych opcji (nakładek). Z tego co doczytałem g-kod jest prawie identyczny. Czy ww odznaczają się jakimiś przydatnymi funkcjami?...
W Haas jest nakładka VQC (pobierz załącznik) , a przy nowszych softach możliwość importu plików DXF

https://www.cnc.info.pl/topics90/import ... t41265.htm

http://atyourservice.haascnc.com/expert ... xf-import/

Traktuję te nakładki jako bajer , gdyż generalnie programy piszemy w CAD-CAM.
Jeśli chodzi o G - kod , to w sterowaniu Haas po wywołaniu narzędzia dopisuje się blok;

....
T05M6 ;
G43 H05;
....

, w Fanuc ponoć tego bloku nie ma.
... Czy na tym Fanuc-u można przy pomocy sondy zwymiarować detal w 3d i przenieść dane do cad/cama? Jakie sterowania pozwalają na takie pomiary?
http://www.system3d.pl/oprogramowanie1.html

p.s.
Przy swoim wyborze weź pod uwagę również SERWIS ..... , jak Panowie się sprawują w razie ,,W''. :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


apacz514
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 226
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Lubelskie

#4

Post napisał: apacz514 » 26 sty 2014, 18:02

WZÓR pisze:....
T05M6 ;
G43 H05;
....

, w Fanuc ponoć tego bloku nie ma.
Niestety jest uaktualnienie długości narzędzia bez tego polecenie nie ma długości narzędzia i zero ma na wrzecionie . Sinumeric tego nie ma. Do fanuca potrzeba robić sobie na kartce magazyn pisać T1-nazwa narzędzia z poziomiu maszyny mamy tylko dostęp do offsetu a nie wiemy gdzie T1 znajduje się w magazynie jak nie mamy ściągi na kartce co to jest T1.
Fanuc jest dobry do seryjnej produkcji takie moje zdanie a może jeszcze ktoś z kolegów się wypowie Pozdrawiam
Niema rzeczy niemożliwych czasem potrzeba tylko więcej czasu....sinumeric 840..ctx 310 v3 eco, dmc 635 ,nef400,durma 30160, trumpf 3030 ...fanuc 0i

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Różnice pomiędzy Fanuc 0i-MD a sterowaniem Haas

#5

Post napisał: Tomciowoj » 26 sty 2014, 18:57

WZÓR pisze: W Haas jest nakładka VQC (pobierz załącznik) , a przy nowszych softach możliwość importu plików DXF
Traktuję te nakładki jako bajer , gdyż generalnie programy piszemy w CAD-CAM.
Co ciekawe sprzedający odradza nam ten dodatek. Odpalanie cama do kilku otworów po okręgu czy splanowaniu kostki trochę mija się dla mnie z celem. Chyba, że przy odrobinie wprawy napisanie prostych obróbek g-kodem nie sprawia problemu.
Czy bez dodatkowego osprzętu Fanuc nie pomierzy automatycznie detalu jak Haas?
WZÓR pisze: p.s.
Przy swoim wyborze weź pod uwagę również SERWIS ..... , jak Panowie się sprawują w razie ,,W''. :grin:
Mariusz.
Martwi mnie, że Haas ma podzespoły robione tylko dla siebie. Czy nie kasują później za części? Chyba nie ma możliwości zakupu i montażu poza serwisem?
apacz514 pisze: ...nie wiemy gdzie T1 znajduje się w magazynie jak nie mamy ściągi na kartce co to jest T1.
Przy bębnowym magazynku pozycja narzędzia i tak się zmienia i sterowanie to pamięta?

Wiem, że zadaje mnóstwo pytań (część pewnie półśmiesznych) ale to moja pierwsza obrabiarka cnc nie chcę się w coś wpakować, albo czegoś zabraknie, albo wezmę (wcisną mi) za dużo. :neutral:


apacz514
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 226
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Lubelskie

#6

Post napisał: apacz514 » 26 sty 2014, 19:16

Tak miesza sobie narzędzia w kubkach magazynu i pamięta gdzie odłożył narzędzie. nie wiem jak w haasie ale w fanuku nawet porządnej symulacji nie ma tylko jakieś kropki się rysują na wyświetlaczu ;D
Niema rzeczy niemożliwych czasem potrzeba tylko więcej czasu....sinumeric 840..ctx 310 v3 eco, dmc 635 ,nef400,durma 30160, trumpf 3030 ...fanuc 0i

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#7

Post napisał: Tomciowoj » 26 sty 2014, 19:21

w fanuku nawet porządnej symulacji
Z nakładką "Manual guide" chyba to lepiej wygląda?
Obrazek
W najbliższym czasie będę miał kilka spotkań ze sprzedawcami maszyn więc oczywiście dopytam ich także, ale chcę poznać opinie osób, które znają te systemy z praktyki.


_OMEGA_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 17 cze 2013, 21:05
Lokalizacja: Małopolska

#8

Post napisał: _OMEGA_ » 26 sty 2014, 23:43

Da się w fanucu sprawdzić jakie nr narzędzia jest w danym kubku (i da nie pozamieniać numerami) jakby co :D
W firmie jest jedna maszyna ze sterowaniem Fanuc 0i-MD niestety bez MANUAL GUIDE szału niema.
W manual guide jest możliwość po opisywania narzędzi i wiadomo gdzie co jest.


apacz514
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 226
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Lubelskie

#9

Post napisał: apacz514 » 27 sty 2014, 13:10

Niestety to co opisywałem to golas bez żadnych nakładek. a to co pisze to słowa serwisanta chyba że był niedouczony ;D bo nauczony na sinumericu gdzie miałem wszystko ładnie opisane zadawałem mu lawinę pytań.
Niema rzeczy niemożliwych czasem potrzeba tylko więcej czasu....sinumeric 840..ctx 310 v3 eco, dmc 635 ,nef400,durma 30160, trumpf 3030 ...fanuc 0i


MoldMichal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 307
Rejestracja: 03 mar 2012, 12:04
Lokalizacja: Częstochowa

#10

Post napisał: MoldMichal » 31 sty 2014, 18:42

jak może G43 nie być w fanuc :D no co ty ;)

a tak wogóle nie porównujcie nawet fanuca 0 do sterowania HaaS, 0 to najgorszy fanuc, no dobra jest jeszcze fanuc 0 mate ;) w haasiku sam wyswietlacz jest wiekszy od cago sterowania fanuc 0 ;)ale bez jaj :D da sie opisać narzedzaia na 0 bez manuala ;)
ale nic nie zastąpi dobrej kartki :)

a i do haasa dodaja CAM`a 2.5D gratis ;) więć możliwośći się zwiekszają sporo(chyba ze sie cos zmieniło w rok)

przerobiłem na 2 tajwanczykach fanuc 0 , teraz robie na haas,
w zyciu bym sie nie zamienił spowrotem z chlopakami na fanuca,


od siebie dodam że haas iso 40 nie lubi długich narzedzi ;)
bardziej bym patrzył na specyfikacje maszyny niż na sterowanie
Pozdrawiam Michał

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”