Fanuc 0-T - pomoc przy ustawieniu detalu

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
__Alien__
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 11 lip 2008, 19:19
Lokalizacja: Radom

Fanuc 0-T - pomoc przy ustawieniu detalu

#1

Post napisał: __Alien__ » 23 kwie 2013, 13:09

Witam wszystkich. Posiadam tokarkę LEADWELL na systemie operacyjnym Fanuc 0-T. Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o ten system.

1. Pod przyciskiem MENU OFSET mam WEAR, GEOM, W.SHIFT, MIKRO. Do czego dokładnie służą?

2. W jaki sposób mogę ustawiać korekty narzędziowe i gdzie?

3. Prosił bym o pomoc krok po kroku, co mam zrobić, by ustawić układ współrzędnych obrabianego detalu. Gdzie to wpisać, w jakim trybie być (EDIT, MDI), w jaki sposób ten układ wywołać w programie podczas pisania programu.

4. Podczas pracy automatycznej, na koniec programu wyrzuca mi komunikat: Alarm Message 008 P/S ALARM. Co to oznacza?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.



Tagi:


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#2

Post napisał: artur235 » 23 kwie 2013, 22:11

Poszukaj na forum i/lub Google, znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
__Alien__ pisze:1. Pod przyciskiem MENU OFSET mam WEAR, GEOM, W.SHIFT, MIKRO. Do czego dokładnie służą?
GEOM - wymiary narzędzi. Tu wpisujesz korekty narzędziowe "zgrubne"
WEAR - korekty narzędziowe dokładne (WEAR = zużycie). Tu wpisujesz korektę dla wartości w GEOM. W WEAR można zwykle wpisać tylko +/-0.999
W.SHIFT - bazy, układy współrzędnych detalu
MAKRO - zmienne dla makr, puki co odpuść to sobie

Alarm P/S 8 - brak M30 na końcu ?
http://www.cncalarms.com/fanuc/fanuc-al ... rogram-end


Autor tematu
__Alien__
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 11 lip 2008, 19:19
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: __Alien__ » 24 kwie 2013, 09:35

Dziękuję za odpowiedź.
Prosiłbym jeszcze tylko o pomoc w ustawieniu bazy detalu i jej wywołanie w programie.
G54 nie działa, wyskakuje mi błąd. Czy to możliwe, że funkcja jest nieaktywna, czy na Fanucu robi się to inaczej?


radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

#4

Post napisał: radeko » 24 kwie 2013, 16:47

A sprawdź czy po załączeniu maszyny nie masz G54 załadowanego modalnie do pamięci sterownika. Będziesz widział kilkanaście funkcji G w małym oknie z pozycji pracy programowej.
W moim Fanucu 16TB na Mori Seiki tak jest właśnie, ale to i tak nic nie przeszkadza jak to powtórzę w programie. A jaki kod błędu przy załadowaniu G54 ?


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#5

Post napisał: artur235 » 24 kwie 2013, 17:05

__Alien__ pisze:G54 nie działa, wyskakuje mi błąd.
Jaki ?

Prawdopodobnie masz tylko jedną bazę detalu i nie ma potrzeby wywoływać jej w programie. Co masz na ekranie W.SHIFT ?

Możesz zrobić tak (ustawienie baz i i korekt narzędzi):
wybierasz jakiś nóż, który będzie cały czas założony
ustawiasz GEOMETRY i WEAR w osi Z na 0
dosuwasz ten nóż do czoła detalu, do pozycji tam gdzie będzie Z0 np planujesz czoło detalu
przełącz się na ekran W.SHIFT (nie zmieniaj położenia narzędzia w osi Z), wpisz MZ0 (lub zamiast zera inna wartość w zależności gzie jest nóż względem zera), wciśnij INPUT
Wartość W.SHIFT powinna się zmienić. Bazę w osi Z masz ustawioną. Podobnie możesz zrobić osi X (Z tym że zataczasz jakąś średnicę, mierzysz ją i wpisujesz MXzmierzona_średnica) ale może nie będzie to potrzebne.
Gdy masz ustawioną bazę wybierasz kolejne narzędzie, dosuwasz do czoła detalu (tego samego po przy ustawianiu bazy), przełączasz się na ekran GEOMETRY wpisujesz MZ0 . Podobnie w osi X, dojazd do znanej średnicy lub jej zatoczenie i MXśreednica INPUT.

Nie zmieniaj położenia narzędzia w osi, którą ustawiasz, przed wydaniem polecenia MZ albo MX.

Jeśli jest pod ekranem przycisk MEASURE to jego użyj zamiast poleceń MZ/MX czyli wpisujesz Z0 i naciskasz MEASURE.

Mam nadzieję że za bardzo nie namieszałem.


Autor tematu
__Alien__
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 11 lip 2008, 19:19
Lokalizacja: Radom

#6

Post napisał: __Alien__ » 24 kwie 2013, 18:31

@radeko: Po dojechaniu na G54 wyskakuje P/S Alarm. Podczas programowania, jak najadę na G54 to jest: G54 UNDEFINED.

@artur235: W oknie W.SHIFT mam:
Z lewej Shift Value i z prawej Measurment

Na dole Actual Position (Relative)

Mam w maszynie sondę do pomiaru narzędzi, po dotknięciu jej sama wpisuje wartości do Geometry. Mimo to powinienem wyzerować?
A do czego jest funkcja G10? Również służy do ustawiania bazy detalu?

P.S. Na szybko po pracy sprawdzone, utworzyłem nową bazę w "powietrzu" dla jednego noża i jak na razie działa. Jutro protestuje dokładniej.

Wielkie dzięki.


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#7

Post napisał: artur235 » 24 kwie 2013, 18:49

__Alien__ pisze:Mam w maszynie sondę do pomiaru narzędzi
Szkoda że wcześniej o tym nie wspomniałeś.
Narzędzia mierzysz sondą (prościej i bezpieczniej) a nie tak jak napisałem (choć też zadziała).
Bazę detalu możesz ustawić tak jak napisałem z tym że używasz narzędzia wymiarowanego sondą.

G10 służy do wprowadzania danych np baz detalu, jest to funkcja opcjonalna. Jeśli ją masz możesz nią ustawiać zero detalu z programu. Opis w instrukcji.

Gdybyś nie miał G10 to mam podprogram, który wpisuje bazę detalu przy użyciu makr sprawdzony i używany na 0T.

__Alien__ pisze:Z lewej Shift Value i z prawej Measurment
Czyli masz tylko jedną bazę i G54 w programie jest zbędne.


Autor tematu
__Alien__
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 11 lip 2008, 19:19
Lokalizacja: Radom

#8

Post napisał: __Alien__ » 24 kwie 2013, 21:58

Dziękuję za pomoc, bardzo się przydała :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”