Wyciągnięcie narzędzia z wrzeciona dla zmiany np. płytek

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
klakson_PL
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2007, 11:15
Lokalizacja: Polska

Wyciągnięcie narzędzia z wrzeciona dla zmiany np. płytek

#1

Post napisał: klakson_PL » 02 mar 2012, 21:58

Pracuję na DMU 60 z iTNC 530. Mam pytanie, czy można w trakcie pracy automatycznej na przykład po pobraniu narzedzia z magazynu zatrzymać maszynę przez stop i je wyciągnąć z wrzeciona w celu wymiany płytek, włożyć bez mierzenia z powrotem do wrzeciona i dalej kontynuować obróbkę. Chodzi o to, że czasami nie da się zmienić płytek mając narzędzie we wrzecionie, bo np. śrubka się wyrobiła itp. Taka droga na skróty dla operatora, a nie programisty w produkcji seryjnej.



Tagi:


edo81
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 09 kwie 2007, 10:44
Lokalizacja: Slask

#2

Post napisał: edo81 » 03 mar 2012, 17:16

Niewiem kolego jak to jest dokładnie na DMU ja pracuje na CME z tnc 530. Mogę ci powiedzieć jak ja to robię.Mianowicie gdy program leci na pracy automatycznej daje czerwone nc stop następnie na soft-key pojawi się dwa przyciski ręczna praca i chyba wen. stop teraz nie pamiętam, ale to nie ważne.Wciskam ręczna prace wylaczam obroty i podjezdzam sobie głowica tak bym sobie chwyci i wciskam wyjecie narzedia. Wymienia Płytki wkładam narzędzie włączam obroty i wciska na soft-key pozycja uruchom.Następnie wszystko to potwierdzam 2x zielony nc start.i maszyna dojezdza do tego miejsca gdzie skonczyla.Tylko u mnie nie używam funkcje "M6" tzn zezwolenia na odblokowanie narzędzia.


ciekavy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 118
Rejestracja: 16 wrz 2009, 16:55
Lokalizacja: gdzieś tam

#3

Post napisał: ciekavy » 03 mar 2012, 21:10

Na DMU100T ten sposób nie działa, dlatego też chętnie dowiem się o jakieś rozwiązanie.


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#4

Post napisał: rollaz » 04 mar 2012, 11:20

Witam
To co opisuje kolega edo81 to standardowa procedura w sterowaniu HEIDENHAIN działa na wszystkich maszynach podejrzewam ze na DMU tez tylko coś źle robicie panowie.
Fachman


kris852
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 18 cze 2010, 16:11
Lokalizacja: Wielkopolska

#5

Post napisał: kris852 » 04 mar 2012, 13:06

Kolega ciekavy ma rację, na DMU przełącznik obrotowy do odblokowania narzędzia zadziała tylko podczas pełnego cyklu wymiany ręcznej, jeśli narzędzie nie będzie przypisane do tabeli stanowiskowej. Można jednak zrobić to w ten sposób: po zatrzymaniu przejść na ręczne, wejść do pomocy, jest tam opcja "tool clamp/unclamp" po naciśnięci startu wrzeciono puści narzędzie, po wymianie płytek następnie włożyć je i przejść do automatu. Najlepiej dać jeszcze go to[blok tool call]. Nie jest to do końca wygodne, ale napewno działa. Dotyczy to duoblock'a z magazynem łańcuchowym, ale na monoblocku pewnie będzie podobnie.

PS
W dokumentacji od DMU znalazłem taką M funkcję: M68 -"Load/unload tool magazine in working area". Brzmi pomocnie, jednak nigdy tego nie testowałem, jak będę miał chwilę to sprawdzę


ciekavy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 118
Rejestracja: 16 wrz 2009, 16:55
Lokalizacja: gdzieś tam

#6

Post napisał: ciekavy » 12 mar 2012, 17:40

kris852 pisze:Można jednak zrobić to w ten sposób: po zatrzymaniu przejść na ręczne, wejść do pomocy, jest tam opcja "tool clamp/unclamp" po naciśnięci startu wrzeciono puści narzędzie, po wymianie płytek następnie włożyć je i przejść do automatu. Najlepiej dać jeszcze go to[blok tool call]. Nie jest to do końca wygodne, ale napewno działa. Dotyczy to duoblock'a z magazynem łańcuchowym, ale na monoblocku pewnie będzie podobnie.
Zgadza się. Sprawdziłem i działa bez problemu.


abcplc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwie 2012, 12:34
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: abcplc » 16 kwie 2012, 12:53

Nie da się tylko idiota wymienia manualnie narzędzia przy włączonej maszynie w automacie. Zatrzymuje się maszynę i przechodzi w tryb manualny BHP


rafglow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2006, 16:10
Lokalizacja: Trójmiasto

#8

Post napisał: rafglow » 21 kwie 2012, 23:15

A dlaczego taka komplikacja. Jak idzie inne narzędzie otwierasz drzwiczki od magazynu narządzi i wyciągasz to co Ci potrzeba, drzwi nie zamykasz bo jak będzie wymiana narzędzie maszyna się zatrzyma. jak wymienisz płytki to narzędzie z powrotem na zwoje miejsce i start. Na DMU 50 działa, na 60 też powinno zadziałać.


Autor tematu
klakson_PL
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2007, 11:15
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: klakson_PL » 22 kwie 2012, 20:34

Ojo joj. Tyle, że drzwiczki są zablokowane, a jak zatrzymam maszynę podczas obróbki i otworzę drzwi to w żaden sposób maszyna nie chce zwolnić narzędzia. Ja sobie poradzę dla mnie to żaden problem, ale chodzi o operatorów którzy nie znają hh, bo przecież nie będę całą dobę do dyspozycji firmy. Z tego co wiem to nie da się zwyczajowo zatrzymać maszyny, otworzyć drzwi i wyciągnąć z wrzeciona oprawki. Być może u kolegów to działa, ale pragnę zauważyć, że jest to nowa maszyna i może posiada jeszcze lepsze zabezpieczenia BHP, które defakto tylko utrudniają życie, no ale może przez to je lepiej chronią. W każdym razie temat jest dla mnie otwarty, być może o czymś nie wiem. Piszcie wszystkie wątki sprawdzam na maszynie. Póki co żadne z podanych rozwiązań u mnie nie działa.


rafglow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2006, 16:10
Lokalizacja: Trójmiasto

#10

Post napisał: rafglow » 22 kwie 2012, 21:37

No dobra. A próbował kolega otworzyć drzwiczki magazynu przy funkcji M0 mając we wrzecionie inne narzędzie i wtedy wyciągnąć tę nieszczęsną głowicę do wymiany płytek. Tak sobie głośno myślę. Bo jak maszyna jest nowa, to jest na gwarancji i pewnie nie wchodzą w grę żadne obejścia zabezpieczeń.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”