STEP2CNC a import DXF

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

STEP2CNC a import DXF

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 lis 2008, 21:24

Jak na razie wbudowałem import DXFa wersji 10 do nowego eduCADa 2.6 (właśnie się pojawił). Bardzo ładnie importuje DXFy z Corela np. A ponieważ za kilka dni wypuszczę "komglomerat" eduCAD 2.6 + step2cnc 1.2, zamiast eduCAD 2.6 + plt2cnc 1.20, a do tego nową opcją jest bezpośrednie tworzenie g-kodu, bez potrzeby zapisu PLT (jest generowany "w tle") - wystarczy nacisnąć kombinację Ctrl+T, to można by rzec, że import DXFa do STEPa jest zrobiony.

Moim kierunkiem jest zrobienie takiego zestawu programów, by "od pomysłu do przemysłu", czyli od projektu do frezowania (czy cięcia, czy grawerowania jakąkolwiek maszyną) było jak najkrócej. Mało tego, tak naprawdę większości z Was nie wiele mówi g-kod, więc będzie tworzony niejako w tle, a dostęp do niego tylko dla "zaawansowanych".

Cena "konglomeratu" eduCAD 2.6 + STEP2CNC 1.2 także będzie promocyjna: 459 zł brutto.

Napiszcie, co o tym sądzicie?


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 13 lis 2008, 23:24

Panie Piotrze

Na wstępie chciałbym pogratulować obu produktów (EduCad i Step2CNC). Szczególnie ten pierwszy uważam za bardzo udany ale i w drugim doszukuje się wielu plusów. Myślę że kierunek który Pan obrał jest jak najbardziej słuszny a oba programy są świetnym punktem wyjścia do stworzenia jak najprostszego oprogramowania do pracy z wszelkiego rodzaju CNC.

Tak więc tytułem wstępu wyrazy Uznania.

Jako iż od kilku dni intensywnie testuje step2cnc (wersja Demo) z ploterem termicznym mam kilka uwag/spostrzeżeń którymi chciałbym się podzielić a sądzę że staną się cenną uwagą podczas ewolucji.

1. Ploter termiczny pracuje przy stosunkowo niskich wartościach posuwów ale za to dość precyzyjnie ustawionych. Również z uwagi na niską wymaganą dokładność mają często mało kroków na jednostkę.
Obecnie wartości posuwów są ustawione suwakiem którym ciężko jest ustawić precyzyjnie 580mm/minutę (Gdy na jedną jednostkę przypada tylko 16 kroków). Dużo łatwiej było by gdyby można było również wpisać wartość ręcznie.

2. Czy istnieje możliwość zmiany by za pomocą klawiatury sterować obiema osiami X i Y na raz?

3. Podczas importu z plt różnych liter alfabetu zauważyłem że program zaczyna od różnych punktów (liter tworzone w Corelu). Np w przypadku E od lewego dolnego narożnika natomiast w literze A od dolnej poprzeczki. W przypadku cięcia liter na ploterze termicznym jest to o tyle uciążliwe że trzeba za każdym razem skorygować położenie względem punktu 0;0 tak by ploter nie przeciął w czasie ruchu G0 obszaru pracy. Gdyby program za punkt początkowy przyjmował najbliższy punkt względem punktu zerowego problemu by nie było.

Może warto też rozważyć pójście o krok dalej i napisanie importu specjalnie dla ploterów termicznych by automatycznie ruch G0 był prowadzony poza obszarem cięcia.
Natomiast dla EduCad można by dołożyć opcję automatycznego rozcinania liter (np litera o musi być wycięta w środku więc musi zostać rozcięta ale tak by zawsze droga wejścia i wyjścia drutu się powielała.

Zdaję sobie jednak sprawę że nie jest to proste i jest to bardziej pieśń przyszłości ale zostawiam pod rozwagę.

4. Włączniki przekaźników mogły by się znajdować w zakładce maszyna. Zaoszczędziło by to zbędnego wędrowania między zakładkami.

5. Podczas konwersji można dokonać przeskalowania rysunku. Dobrze było by by prócz wartości procentowej znać rozmiar obrysu wykonywanego elementu. Przy frezowaniu dokładnych detali nie jest to istotne bo odbywa się to w fazie projektu natomiast przy pracy w bardziej artystycznych zastosowaniach jak np reklama była by to przydatna funkcja.

6. Po wykonaniu programu program nie reaguje na kontrolę z klawiatury. Wpierw trzeba kliknąć myszką na którąś ze strzałek i dopiero wtedy odzyskujemy kontrolę.

7. Gdy odpalam program w pasku tytułowym pisze kontrola maszyny Cnc przez port LPT: 378. Jednak gdy przejdziemy do zakładki Ustawienia sterownika i klikniemy Zapisz zmiany adres potu w tym pasku zmienia się na 888.
Wiem że to nieznaczący detal ale może po prostu przeoczył pan ten błąd.

8. Może warto rozważyć usunięcie takich opcji jak "pokazuj stan pracy maszyny" czy też "pokaż XYZ" by były domyślne. Sam jak wielu innych użytkowników w pierwszej chwili się naciąłem i myślałem że coś jest nie tak że nie mam kontroli nad programem albo nie działa prawidłowo.


Nie wykluczam że wyżej opisane "niedogodność" są objawem moje niewiedzy.

Pomijając te drobne uwagi program bardzo mi się podoba a szczególnie konwersja z plt z mnogością przydatnych funkcji.

Tak więc jeszcze raz wyrazy uznania za dotychczasową pracę i powodzenia w rozwoju programów w którym za Pana przyzwoleniem chętnie wezmę udział dzieląc się przemyśleniami użytkownika.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 lis 2008, 08:56

Generalnie dziękuję za słowa uznania. Dodają mi skrzydeł - więc są jak "RedBull" :lol:

Ad 1. Tak, też o tym myślałem i w następnej wersji na pewno to uwzględnię.

Ad 2. W sensie klawiszami np. Ctrl+N obie osie po skosie, np. X+Y- -> tak oczywiście, ale obie poruszą się o tę samą wartość, czyli po przekątnej kwadratu.

Ad 3. To jest niestety wadą autora fontu. Jak zaczął go tworzyć tak Corel (i eduCAD) go widzą. Oczywiście można dodać opcję zaczynania od lewego narożnika przy wczytywaniu. Zastanowię się. Ale dodam ją w eduCADzie, nie w STEP2CNC.

Ad 4. Plotery termiczne nie stanowią na razie mojego specjalnego zainteresowania, ponieważ jest ich stosunkowo mało na rynku. Jednakże, jeśli Waszych głosów będzie więcej to sam zacznę je sprzedawać i wtedy powstanie wersja specjalnie dla ploterów termicznych.
4. Włączniki przekaźników mogły by się znajdować w zakładce maszyna. Zaoszczędziło by to zbędnego wędrowania między zakładkami.
Tak, muszę przebudować interface. Sam łaię się na tym, że muszę skakać między zakładkami. Pomyślę, jakie opcje przenieść na stronę główną i to zrobię w następnej wersji.
Podczas konwersji można dokonać przeskalowania rysunku. Dobrze było by by prócz wartości procentowej znać rozmiar obrysu wykonywanego elementu. Przy frezowaniu dokładnych detali nie jest to istotne bo odbywa się to w fazie projektu natomiast przy pracy w bardziej artystycznych zastosowaniach jak np reklama była by to przydatna funkcja.
No tak, ale proszę zauważyć, że to jest opcja związana z konwersją przed wczytywaniem rysunku. Nie wiem, jaki on będzie zanim go nie wczytam. W eduCADzie ma Pan możliwość bardzo precyzyjnego skalowania już wczytanych obiektów -> i tam myślę, że będzie najlepiej skalować.
Po wykonaniu programu program nie reaguje na kontrolę z klawiatury. Wpierw trzeba kliknąć myszką na którąś ze strzałek i dopiero wtedy odzyskujemy kontrolę.
Tak, wiem o tym. Poprawię to z pewnością, choć nie do końca (na razie) wiem jak to zrobić.
Gdy odpalam program w pasku tytułowym pisze kontrola maszyny Cnc przez port LPT: 378. Jednak gdy przejdziemy do zakładki Ustawienia sterownika i klikniemy Zapisz zmiany adres potu w tym pasku zmienia się na 888. Wiem że to nieznaczący detal ale może po prostu przeoczył pan ten błąd.
To nie błąd, a krok dla Was panowie. Dla większości z Was wartości hex nic nie mówią, a komputer właśnie na nich pracuje. Takie wartości podawane są np. w Managerze Urządzeń. A dla Was dodałem możliwość wpisywania wartości dziesiętnie - stąd $378 i 888 (co z resztą jest tą samą wartością).
Może warto rozważyć usunięcie takich opcji jak "pokazuj stan pracy maszyny" czy też "pokaż XYZ" by były domyślne. Sam jak wielu innych użytkowników w pierwszej chwili się naciąłem i myślałem że coś jest nie tak że nie mam kontroli nad programem albo nie działa prawidłowo.
Nie mogę tego usunąć na zawsze, bo są ludzie ze słabymi komputerami, którzy twierdzą uparcie, że słyszą stuki w trakcie pracy maszyny. Wyłączenie wszelkich kontrolek pozwala im na stabilniejszą pracę. Mogę natomiast dodać do pliku konfiguracyjnego zapisywanie ich stanu, tak by raz zmienione odtwarzały się zawsze w ten sam sposób.
Nie wykluczam że wyżej opisane "niedogodność" są objawem moje niewiedzy.
Niewiedza to POTĘGA - to ona pchnęła mnie do nauczenia się programowania i zrobienia obu programów. Poważnie. Ja po prostu "nienawidzę niewiedzieć".
Pomijając te drobne uwagi program bardzo mi się podoba a szczególnie konwersja z plt z mnogością przydatnych funkcji.
:grin:
Tak więc jeszcze raz wyrazy uznania za dotychczasową pracę i powodzenia w rozwoju programów w którym za Pana przyzwoleniem chętnie wezmę udział dzieląc się przemyśleniami użytkownika.
Zapewniam kolegę (i innych także), że biorę pod uwagę Wasze uwagi i często (jeśli potrafię) wcielam je w życie. Postarałem się, żeby program nie był drogi, żebyście mogli spokojnie go kupować - żeby zainwestowane pieniądze zwracały się szybciutko.

Pozdrawiam i czekam na dalsze uwagi.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”