Ustawianie blatów i noży w wyrówniarko- grubościówce.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
KonradW50
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 15 gru 2013, 14:08
Lokalizacja: Sanok

Ustawianie blatów i noży w wyrówniarko- grubościówce.

#1

Post napisał: KonradW50 » 27 maja 2015, 13:40

Witam, posiadam wyrówniarko grubościówkę REMA DYMC 8. Stała nie używana kilka lat, więc postanowiłem ją uruchomić. Na chwilę obecną zdemontowałem z niej noże, z zamiarem kupna nowych. Maszyna była dziadka, a on nie przykładał większej uwagi do ustawienia stołów i noży, więc jest mocno rozkalibrowana. Mam w związku z tym kilka pytań, otóż czy stół nadawczy i odbiorczy mają być w jednej linii, czy stół odbiorczy ma być wyżej? Domyślam się, że najpierw ustawiam porządnie stoły, a potem do nich noże. Na jakiej wysokości ustawić nóż?
Bardzo proszę o objaśnienie pokrótce jak to zrobić bo nie bardzo wiem jak się za to zabrać.
Z góry dziękuję, pozdrawiam.



Tagi:


rodzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 03 mar 2011, 15:48
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: rodzyn » 27 maja 2015, 14:13

noże ustawia się w stosunku do wału, np takim przyrządem: http://allegro.pl/przyrzad-do-ustawiani ... 83272.html
Stół odbiorczy ma być wyżej o grubość jaką zbierają noże, tak w dużym skrócie.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 27 maja 2015, 15:48

A ja zamiast wymyślnych przyrządów zawsze noże ustawiałem do poziomu nieruchomego blatu (odbiorczego), w ten sposób, że na tym blacie kładłem aluminiową poziomnicę (może być też inny równy przedmiot, listwa, itd) tak aby wystawała nad wałek. I do jej spodniej płaszczyzny ustawiałem noże, sprawdzając przez obracanie wałkiem czy lekko skrobią/dotykają jej powierzchnię.
Wtedy to co zostaje po nożu jest w jednej płaszczyźnie ze stołem odbiorczym, niezależnie od tego czy jest idealnie równoległy do wałka (choć powinien). Najpierw ustawiałem jedną stronę noży, potem przekładałem listwę(poziomnice) do ustawienia drugiego końca noży, i jeszcze raz sprawdzałem całość.
Proste i skuteczne.
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#4

Post napisał: Adam Domański » 28 maja 2015, 11:45

Witam.
Posiadam ten sam model obrabiarki i miałem okazję widzieć jak to robią serwisanci z Remy. Wygląda to tak obydwa stoły są ustawiane równolegle do wału a stół podawczy (podniesiony max do góry) ma być w jednej płaszczyźnie ze stołem odbiorczym.Jeżeli ustawisz stół podawczy niżej odbiorczego to przy opuszczeniu stołu podawczego na max przekroczysz dopuszczalną grubość wióra dla tej obrabiarki. Noże ustawiali podobnie jak kolega RomanJ4 z tą różnicą że liniał kładli na obu częściach stołu (stół podawczy max w górze).Jestem w posiadaniu dtr-ki, jak kolega potrzebuje to proszę o adres imail.


Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: Atrix » 29 maja 2015, 22:44

Roman J4 przedstawił dokładnie jak ustawia się noże. Trzeba dodać że nóż w najwyższym położeniu musi się równać ze stołem nieruchomym. Stół ruchomy to stół którym regulujemy grubość wióra.
W przypadku strugarek tzw. grubościówek, noże regulujemy s stosunku do wału i dolnego stołu.
O co chodzi z tym stołem. Po dłuższej pracy stół dolny ulega w pewnym stopniu zużyciu. Nie jest już jego płaszczyzna w idealnej odległości od położenia wału skrawającego. Tworzy się zazwyczaj między wałem a płaszczyzna stołu klin. By deski po obróbce trzymały idealny wymiar, noże ustawiamy w stosunku do stołu.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#6

Post napisał: pabloid » 30 maja 2015, 21:46

Dobra rada: noże wystaw tak, żeby wystawały w najwyższym położeniu tak ok. 0,1 mm powyżej blatu odbiorczego (nieruchomego). Jak się ustawi na równo to heblowana deska ma tendencję zaczepiać o krawędz tego blatu.


GrigorijXXX
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:28
Lokalizacja: z Lasu

#7

Post napisał: GrigorijXXX » 07 cze 2015, 21:28

Witam posiadam Elektra Beckum HC260 i ustawiam jak Ten Pan na filmie . I jest idealnie .
Norze muszą delikatnie czepiać listewkę i przesuwać . Podsyłam link.

Miłego heblowania i uważać na palce bo nie odrastają :smile:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#8

Post napisał: pabloid » 08 cze 2015, 20:44

Ustawianie na listewkę, którą nóż ma przesuwać to stara stolarska metoda. A ma na celu uzyskanie dokładnie tego efektu który opisałem w poprzednim poście.


Colrlo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2016, 17:50
Lokalizacja: Konin

Regulacja strugarko grubościówki

#9

Post napisał: Colrlo » 11 sty 2016, 17:52

Witam mój problem polega na tym ze musze w swojej strugarko grubościówce wyregulowac dokładnie wszystko :P
Pierwsze pytanie ile powinien wystawac nóż nad wałkiem?
Co pomoże mi ustawić stały stół.
:)


niedal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 29 gru 2006, 09:44
Lokalizacja: Parczew
Kontakt:

Re: Regulacja strugarko grubościówki

#10

Post napisał: niedal » 14 sty 2016, 21:17

Colrlo pisze:Witam mój problem polega na tym ze musze w swojej strugarko grubościówce wyregulowac dokładnie wszystko :P
Pierwsze pytanie ile powinien wystawac nóż nad wałkiem?
Co pomoże mi ustawić stały stół.
Żeby określić ile ma wystawić nóż ponad wałkiem podaj średnicę walka ilość noży oraz różnice wysokości pomiędzy średnica wału a przednią listwą łamacza wióra.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”