TSB 20 - moduł kół zębatych

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
scyld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: Chorzów

TSB 20 - moduł kół zębatych

#1

Post napisał: scyld » 29 maja 2008, 00:42

Witam wszystkich.
Mam dwa pytania do posiadaczy tokarek TSB 20. Pierwsze to: jaki jest moduł kół zębatych we wrzecienniku. I drugie pytanie: ile zębów mają koła posuwu podłużnego ręcznego. Wiem tylko, że listwa zębata ma moduł 1,5. I gdyby znalazło się również jakieś zdjęcie kół posuwu wzdłużnego, byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł mi pomóc.
Pozdrawiam



Tagi:


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#2

Post napisał: faniron » 29 maja 2008, 17:11

Kupiłem TSB - 20 kąpletnie wyposażoną. Bardzo się cieszyłem. Po założeniu serw okazało się, że połowa maszyny jest niepotrzebna. Sprzedałem wszystkie koła zębate, listwę zębatą, "skrzynkę podsuportową", za kilka miesięcy będę miał do sprzedania imak z posuwem wdłużnym.

Zamiast więc kopletować częsci, może lepiej by było przerobić ją na CNC ?


Autor tematu
scyld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: Chorzów

#3

Post napisał: scyld » 30 maja 2008, 17:00

Masz rację, ale w CNC jestem jeszcze zielony. Z czasem do tego dojdę. Poza tym to nie będzie kopia tej tokarki, tylko wariacja na temat. Śrubę pociągową chcę dać centralnie. Mam DTR-kę TSB 20, ale w połowie nieczytelną, więc te dwa szczegóły są dla mnie nieznane.
Może jest to niezrozumiałe, ale nie chcę się rzucać od razu na CNC bez znajomości tematu. Uważnie przeglądam forum i zgłębiam wiedę.W projekcie uwzględnię zmiany, ale tymczasowo jestem zmuszony działać manualnie.
Pozdrawiam


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#4

Post napisał: rynio_di » 30 maja 2008, 20:39

Co mam ci pomierzyć bo określenie ,, moduł,, jest zbyt ogólnikowe. Czy tobie chodzi o odległość między wierzchołkami zęba ? Czy miałeś na myśli inny wymiar. A jakie koła pasują a raczej jakie są zalecane aby uzyskać odpowiednie prędkości posuwów sprawdzę jutro.


Autor tematu
scyld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: Chorzów

#5

Post napisał: scyld » 31 maja 2008, 10:48

Moduł jest to po prostu wielkość pi. Moduł 1=3,14159, moduł 1,5=1,5pi itd. mierzone na średnicy podziałowej. Ale mniejsza o to. Mnie wystarczy średnica (całkowita) jednego koła i ilość zębów. Resztę wyliczę. Jeśli dało by radę, to bardziej istotne są dla mnie wymiary kół posuwu wzdłużnego w "skrzynce podsuportowej" (tam gdzie jest skala)


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#6

Post napisał: rynio_di » 31 maja 2008, 11:03

No tak trzeba dokładnie czytać posty kolegów. Napisałeś ,,skrzynka podsuportowa,, a ja tego nie doczytałem. A żeby tam zajrzeć trzeba to rozebrać jak nie będzie dużo pracy to ci pomierzę .Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-06-04, 18:05 ]
Tak jak myślałem , aby rozebrać skrzynkę podsuportową należy wypuścić olej i odkręcić sześć śrub z dekla . a we wrzecienniku osiem. Nie ma sensu demontować skrzynek aby tylko dokonać pomiaru bo i uszczelkę trzeba by zaraz wymieniać. Niestety nie mogę ci pomóc. Pozdrawiam.


Autor tematu
scyld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: Chorzów

#7

Post napisał: scyld » 09 cze 2008, 16:06

Witam ponownie. Już mam potrzebne dane. Kupiłem nową DTR-kę. Ale dziękuję za chęć pomocy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”