szlifierka narzędziowa nua 25 - dokładność

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Kedar-88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 13 lut 2009, 10:44
Lokalizacja: katowice

szlifierka narzędziowa nua 25 - dokładność

#1

Post napisał: Kedar-88 » 27 lip 2013, 21:49

Witam,
Dzisiaj stałem się posiadaczem wyżej wymienionej szlifierki. Po pomiarze przejazdu wzdłużnego wyszło, że tolerancja wynosi 0,02 mm. Zastanawiam się czy to dużo oraz jaka powinna być fabryczna tolerancja przy pełnym przejeździe wzdłużnym czyli około 41 cm.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 27 lip 2013, 22:10

może tu kolega znajdzie odpowiedź
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 4469,d.ZWU

albo..
do DTR-ek zazwyczaj dołącza się wyniki pomiarów z kontroli jakości konkretnego egzemplarza.
Kedar-88 pisze:Po pomiarze przejazdu wzdłużnego wyszło, że tolerancja wynosi 0,02 mm
można przeszlifować stół
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Kedar-88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 13 lut 2009, 10:44
Lokalizacja: katowice

#3

Post napisał: Kedar-88 » 27 lip 2013, 22:41

Niestety w podesłanym pdfie nie ma informacji na temat tolerancji. Dzisiaj rozbierałem górne łoże i same prowadnice są w bdb stanie. Bardziej nie podobają mi się te walce które chodzą w prowadnicach. Ponieważ maszyna praktycznie do samego końca trzyma się w tolerancji 0,005 mm dopiero pod sam koniec na ostatnich 4 cm następuje wzrost do 0,02 mm. Gdy dociążyłem stół na krańcu 8 czy 9 kg ciężarem(był to stary akumulator) to tolerancje trzymał w normie. Wygadało to tak jakby stół przeważało na jedną stronę. Tylko że nie powinno, bo blat wcale nie wyjechał poza granicę równowagi. Wydaje mi się że jeden z walców może być trochę większy i dlatego przeważa blat. Chyba że się mylę.


zdzicho
Posty w temacie: 2

#4

Post napisał: zdzicho » 29 lip 2013, 10:51

W NUA to normalne. Niczego więcej się nie spodziewaj ,bo to są ostrzałki narzędziowe ,więc pracują na krótkich odcinkach. Nie maja też listwy podtrzymującej stół. Stół leży jedynie swoim ciężarem na prowadnicach.


Autor tematu
Kedar-88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 13 lut 2009, 10:44
Lokalizacja: katowice

#5

Post napisał: Kedar-88 » 29 lip 2013, 11:11

Dziękuje koledze za odpowiedź.
Dosłownie przed chwilą dzwoniłem do firmy lafamet produkującej nua i pytałem o ich tolerancje. Dowiedziałem się, że w standardzie trzymają 0,01 mm.
Co do mojej maszyny, to pobawię z nią za jakiś czas i skoryguje tą uciekającą mi setkę. Podejrzewam, że końcówka dolnego stołu (ostatnie cztery centymetry) są wyżej o tą setkę czy dwie, bo tam szlifierka nie pracowała. Kulka wjeżdża na nie i stół łapię równowagę. Podskrobie tą końcówkę i powinno być ok.

Mam jeszcze pytanie do kolegi. Czy orientujesz się jaką tolerancje mają typowe szlifierki do płaszczyzn przykładowo spc 20?


zdzicho
Posty w temacie: 2

#6

Post napisał: zdzicho » 29 lip 2013, 21:56

Nowe maja się mieścić w 0,002. Pięć kostek ustawionych na stole ,cztery w narożach i jedna na środku.Po wyiskrzeniu, wymiary nie powinny się różnić o więcej niż 2 um.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”