Separator wiórów aluminium vs stal

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
dodo02
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa

Separator wiórów aluminium vs stal

#1

Post napisał: dodo02 » 13 mar 2017, 13:56

W pracy posiadamy niewielką frezarkę CNC i planujemy w przyszłości rozbudowę warsztatu o tokarkę. Profil firmy to zarówno produkcja jak i wykonywanie elementów maszyn pod siebie. Wcześniej obrabialiśmy głównie aluminium, jednak coraz częściej trafia nam się różnego rodzaju stal. Dziennie produkujemy od jednego worka wiórów w górę. Wiór najróżniejszy: od grubego i długiego po drobny. O ile możemy wcześniej przygotować się z większymi partiami i wyczyścić maszynę przed zmianą materiału o tyle coraz częściej musimy zmieniać plany na szybko i dochodzi do mieszania się wiórów. Potem kolega siedzi ze zbierakiem magnetycznym i próbuje ręcznie oddzielić jedno od drugiego. Wszystko jest mokre w chłodziwie i zajmuje mu to duuuużo czasu a efekt jest różny.

Problemem jest utylizacja wiórów - pakujemy je w worki i sprzedajemy na złomie, jednak od czasu do czasu mamy awanturę z powodu niewłaściwego odseparowania aluminium od stali. Skutkuje to też zwrotami lub zaniżoną ceną złomu.

Chciałbym Was zapytać jak sobie radzicie z tym problem. Pracuję w niewielkiej firmie gdzie każdą złotówkę ogląda się dwa razy i nie ma mowy o kupnie profesjonalnych separatorów przemysłowych. Patrząc po gotowych komponentach do separatorów bębnowych z taśmociągiem same wałki też do tanich nie należą. Czy warto budować samemu taki separator i czy on się sprawdzi z mokrym wiórem? Czy są inne tańsze rozwiązania dla małych firm?



Tagi:


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 714
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

#2

Post napisał: FTW » 13 mar 2017, 14:23

Ile wart jest ten worek wiórów? Pytanie czy cały ten interes jest ekonomicznie opłacalny. No i czy zda to egzamin, bo potem na koniec ktoś wsadzi magnes do tych wiórów na skupie to na pewno coś wyciągnie.

Ostatnio miałem ten sam problem na jednym złomie z aluminium. Może warto zajechać gdzie indziej. Na niektórych skupach bywają naprawdę wybredni... Fakt, faktem - sprawdzali, ale tez najlepiej płacili. Coś za coś.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 13 mar 2017, 16:50

FTW pisze:Ile wart jest ten worek wiórów?
Za duży worek od śmieci odpadów aluminium u mnie płacą ok. 25 zł.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post napisał: zacharius » 13 mar 2017, 17:50

a ile to jest "duzy worek od śmieci"?
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 14 mar 2017, 08:36

Kupiłem największy, jaki był w markecie, nie pamiętam, ile to litrów. Jak napełnię następny, to zważę :cool:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6

Post napisał: zacharius » 14 mar 2017, 08:39

no ok, ja na razie pakuje do 120litrowek takich niby na gruz bo folia grubsza. jak mi się uzbiera zawiozę na skup zobaczymy ile wyjdzie, coś te 25 zl za worek są bardzo optymistyczne jak na nasze ceny za wiór.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
dodo02
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: dodo02 » 14 mar 2017, 10:04

Mam bardzo podobne odczucia co do opłacalności przedsięwzięcia, ale dostałem polecenie zbadania tematu i zaradzenia czegoś...

Kolega który to od czasu do czasu wozi i "segreguje" wióry twierdzi, że zawsze to coś i że warto. Mam wrażenie, że tylko dlatego, żeby mu ułatwić robotę :) Worki są takie mocne na gruz, nie wiem ile mają ale podobno wychodzi ok 15-17 kg aluminium. Twierdził, że na skupie dawali ok 4 zł za kg. Patrzyłem na cenniki w internecie to średnio było 2,6 zł, więc nie wiem czy tu tak dobrze płacą, czy coś przesadził. Ja na pewno przesadziłem z ilością produkcji wiórów. Ostatnio robiliśmy ok jednego worka dziennie, ale rzadko więcej. Nierzadko mniej. Za zeszłe dwa tygodnie mamy 10 worków.

Czy to się opłaca, to pytanie do szefa :)

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8

Post napisał: zacharius » 14 mar 2017, 12:29

zależy ile z tym trzeba dymać do skupu i ile worków na raz się weźmie.
bo z jednym - dwoma raczej jest nie opłacalne.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 714
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

#9

Post napisał: FTW » 14 mar 2017, 13:51

Tam gdzie bywałem ostatnio 1kg wiórow kosztuje 1,80-2,60 zł... Ile ten pracownik musi czasu poświęcić na to oczyszczanie... pewnie jak to dobrze policzycie, to wyjdzie że lepiej nie mieć tego pracownika, a wióry walić do śmieci.

Kupcie sobie 2-3 odkurzacze za 250 zł i każdy do innych wiórów, byle miały szmaciane worki.


einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#10

Post napisał: einstein » 26 mar 2017, 22:17

W mojej firmie generujemy 1-3 beczek 200l wiorów tygodniowo.
Kiedyś wywoziłem wiory na złom, bo to zawsze parę groszy. Ale jak to policzyłem, to czas potrzebny na załadowanie, dowóz, paliwo, przewyższa zysk ze złomu.
Teraz mam idealne rozwiązanie. Mam gościa co jeździ i zbiera złom. Dzwonie do niego jak zaczynam 3 beczkę, przyjeżdża zabiera całość, posprząta po sobie i mam to z głowy.

Jeśli byś się upierał na wywożeniu samemu, to polecam wpisać na alledrogo:
MAGNETYCZNY ZBIERACZ WIÓRÓW
Możesz sobie wybrać stalowe wiory w łatwy i szybki sposób.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”