PROBLEM: wykonanie form z żywicy --> metoda CNC

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
martinos23
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:38
Lokalizacja: Wrocław

PROBLEM: wykonanie form z żywicy --> metoda CNC

#1

Post napisał: martinos23 » 07 sty 2010, 23:01

Witam serdecznie.

Jestem zupełnie zielony w kwestii CNC dlatego z góry przepraszam, za ewentualne błędy.

Ale do sedna. Od kilku tygodni poszukuję materiału i wykonawcy takich oto form. Owe formy są wykorzystywane do kompresowanie tekstyliów np. koszulki czy ręczniki do konkretnych kształtów. np w serduszko. Nie mam pewności z czego dokładnie zrobione są te formy. Formy widziałem na własne oczy we Francji. Właściciel firmy wypowiadał się dość enigmatycznie (boi się konkurencji :-) ) ale ustaliłem kilka rzeczy:
- formy wykonane są z żywicy lub z mieszanki w której skład wchodzi żywica
- kształt nadany jest przez frezowanie i obróbkę laserową.
Zrobiłem kilka zdjęć owych form:
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Formy wykonane są z 2 elementów --> forma i dekiel. każda forma zawiera od 2 do 4 otworów gdzie tekstylia poddawane są kształtowaniu. Dekiel dociskany jest do formy przy pomocy prasy. Ta we Francji miała nacisk ~50-60 ton. Także te formy są niezwykle wytrzymałe (służą latami, przy nawet 100 dociskach dziennie).

ja chciałbym aktualnie wykonać próbkę formy np. w kształcie serca:
Obrazek
Obrazek


Proszę o info czy ktoś może mi pomóc w tym temacie. Gdzie mogę takie coś wykonać? Jaki byłby koszt? Docelowo szukam kogoś kto wykonywałby kilkanaście / kilkadziesiąt takich form w roku (oczywiście w różnym kształcie).

Z góry dziękuję za info!



Tagi:

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#2

Post napisał: pabloz90 » 08 sty 2010, 07:32

Może dało by radę zrobić kopyto w styrodurze i odlać z żywicy zbrojonej włóknem szklanym/węglowym. Jednak czy wytrzyma to taki nacisk? - dobre pytanie :) Chociaż z drugiej strony żywica może się kruszyć. Może to jednak mieszanka z domieszką żywicy?
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl


jatoch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 25 wrz 2007, 08:25
Lokalizacja: z miasta

#3

Post napisał: jatoch » 08 sty 2010, 19:21

dokładnie przeczytałem drugi raz ten post i nie wiem jak mam odpowiedzieć, jest metoda tańsza od wykonania tego niż na cnc, można to w miarę szybko odlać oczywiście pomijając czs schniecia kauczuku, wymagane jest jedynie jedno serce wykonane z czegokolwiek drewna, gipsu, styropianu, gąbki, itp; kieds używałem do odlewu twadej żywicy, była bezbarwna ale o imponujących parametrach jeżeli chodzi o twardość i wytrzymałość na uderzenia; wykonanie negatywu czyli części z otworami to już jest pikuś
tak na marginesie, to ta maszyna chyba miała zdolność do wykonania takiej pracy a nie uciskała z taką siłą, przy tym nacisku to ze szmatek miazga mogłaby zostać podejrzewam, nie obawiasz się, że wciecie w sercu może uszkodzić tkanine? czemu nie zaczniesz od kółek (jak na zdjęciu) łatwiej znajdziesz opakowania, pozdrawiam

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#4

Post napisał: pabloz90 » 08 sty 2010, 20:04

Kolego jatoch, czy możesz zdradzić co to za żywica była? Szukam takiej. Kolor obojętny, ale parametry są ok.
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl


jatoch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 25 wrz 2007, 08:25
Lokalizacja: z miasta

#5

Post napisał: jatoch » 20 sty 2010, 12:28

kolego pabloz, zabij mnie ale naprawdę nie pamiętam, używałem jej do prób wykonania imitacji kamienia ozdobnego (marmur itp), było to ponad osiem lat temu, kupowałem ją w http://www.krakchemia.com.pl , z tego co zobaczyłem na ich stronie to nie zajmują się już żywicami; wtedy jak ją kupowałem nie mieli asortymentu żywic, myślę, że możesz napisać do nich z zapytaniem typu- jestem przedsiebiorcą lat temu x zaopatrywałem się uwas w żywice, chciałbym odnowić współpracę, proszę o przesłanie kart technicznych tego co macie w ofercie, jeżeli już nie zajmujecie się tą branżą proszę o wskazanie ewentualnych producentow z którymi współpracowaliście (wszystko bardziej oficjalnie, grzecznie i rozciągle a otrzymasz potrzebne Ci informacje); możesz pytać o silikony, prędzej pomogę, pozdr

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#6

Post napisał: pabloz90 » 20 sty 2010, 14:59

Co to tematu silikonów - pomoc się przyda i to już niedługo.

Dzięki za adres, napiszę do nich - może mi pomogą :)

PS. Spokojnie - nikogo zabijać nie będę ;) hehe.
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl


Slawor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2010, 12:59
Lokalizacja: Białystok

PROBLEM: wykonanie form z żywicy --> metoda CNC

#7

Post napisał: Slawor » 26 sty 2010, 15:31

Wita serdecznie.

W nawiązaniu do tematu potrzebujesz do wykonania takich form żywicy narzędziowej.
Możesz ją dostać w różnych firmach w Polsce. Np Milar, Amod, Mirexntr itp.
Wystarczy w przeglądarce google wpisać "żywice narzędziowe". W zależności od potrzeb
specjaliści z tych firm pomogą dobrać właściwą żywicę do konkretnych potrzeb. Tam też możesz nawet przejść szkolenie w zakresie wylewania form.

Pozdrawiam


Slawor


ZIARKO
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 wrz 2011, 21:36
Lokalizacja: ST.W.

#8

Post napisał: ZIARKO » 08 wrz 2011, 21:47

Zaczynam w materii form i szukam przyzwoitego szkolenia. Nawet dobrze zapłacę jeśli ktoś "weźmie mnie" na lekcję. Mam gipsowy gzyms- detal budowlany i potrzebuję zrobić na niej silikonową formę a później chcę wylać kilkanaście odlewów żywicy z domieszkami imitującymi kamień - lub szorstką płaszczyznę nadającą się do nasycenia kolorem. Problem , że mam mało czasu aby wykonać coś takiego. Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc . mój adres [email protected]


Dixi550
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2011, 23:24
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Dixi550 » 20 wrz 2011, 23:44

Kolego ZIARKO zajrzyj na stronę firmy kauposi lub cauposil. Oni maja silikony do odlewania form. I na pewno uziela wielu cennych rad. albo jedź na targo compozit ekspo do Krakowa. Będa niedługo jakoś...
pozdrawiam
Darek


kendy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 477
Rejestracja: 02 lut 2008, 23:29
Lokalizacja: Wroclaw

#10

Post napisał: kendy » 21 wrz 2011, 22:18

Tworzywo konstrukcyjne - np. PE500

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”