Nietypowe źródła surowców - złomy, ciężarki sportowe itp

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Nietypowe źródła surowców - złomy, ciężarki sportowe itp

#1

Post napisał: strikexp » 23 kwie 2017, 00:39

Poczytałem trochę forum i poznałem kilka nietypowych sposobów zaopatrywania się w surowce do wyrobu elementów.
Do tej pory to mi się wydawało że jak coś chce sie zrobić to trzeba kupić pręt/płaskownik lub zamówić odlew. Ta druga opcja to pewnie dla bogatych :mrgreen:
Jednak przecierałem oczy ze zdzwienia jak widziałem elementy podobne do docelowych, kupione na złomie i przetoczone na żądany kształt. Sam to bym na to szybko nie wpadł. Inny przykład, użycie odważnika sportowego do sztangi, jako źródła krążka żeliwnego z otworem.

Jestem w szoku jak pomysłowi są ludzie, może ktoś chce sie pochwalić podobną historią? Chętnie poczytam co można zamienić w coś innego. I co można znaleźć na złomach i za ile odsprzedają. Ja nawet nie wiem jak się do tego zabrać, a chodzi mi po głowie np bryła metalu 15cmx40cmx20cm.



Tagi:

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#2

Post napisał: ONATOS » 23 kwie 2017, 02:00



Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: strikexp » 23 kwie 2017, 02:17

Dzięki! Chociaż mnie interesuje nie tylko to co można dostać na złomowisku :wink:

Ale banalne pytanie początkującego. Czy na każdym złom można sobie ot tak wejść i pooglądać?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2017, 02:36 przez strikexp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#4

Post napisał: Mat3ys » 23 kwie 2017, 02:28

strikexp pisze:
Ale banalne pytanie początkujµącego. Czy na każdym złom można sobie ot tak wejść i pooglądać?
Czy każdy sklep jest samoobsługowy?


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: 251mz » 23 kwie 2017, 06:34

strikexp,
Widać ,że kolega nie dość dokładnie przeczytał forum.
Proszę znaleźć sobie posty kolegi miki jeśli dobrze pamiętam.
jego temat traktuje o budowie tokarki praktycznie z samych części złomowych.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#6

Post napisał: Duszczyk_K » 23 kwie 2017, 12:01

Czy możne wejść i pooglądać? To zależy.
Do jednych można wejść, pooglądać i kupić za około 1,5-2 zł za kilogram (czyli mają podwójną przebitkę).
W innych od razu na wejściu mówią, że z założenia nie sprzedają złomu, choć na wejściu była piękna kupka reduktorów.
Czasem się zdarza, że tylko na wymianę, kilo twoje za kilo ich.
Ostatnio kupiłem za 10 zł całą szufladę z kluczami płaskimi, przecinakami, pilnikami, punktakami, śrubokrętami... widać, ze jakiś rzemieślnik kończył działalność i robił porządek. Choć takie cuda szybko się rozchodzą, była jeszcze szuflada z błyszczącymi ocynkowanymi śrubami M16 ale nie mogłem się zdecydować, a na drugi dzień nie było już śladu po tym.
W innym "sklepie" gość skupuje kolor, ale zna się na rzeczy i garnki z nierdzewki (dobre naczynie do elektrolizy/odrdzewiania), koła pasowe z alu, z żeliwa, ma posegregowane na osobne kupki - no zupełnie jak w sklepie.
Fajnie znaleźć złom przemysłowy taki gdzie duże zakłady sprzedają złom, bo tam często można znaleźć ciekawe rzeczy.
Firmy które wypalają laserem blachy oddają na złom wypałki w których można znaleźć ładny kawałek blachy dla nas amatorów.
Minusem takich zakupów jest to, że nie wiadomo jaki gatunek stali kupujesz, choć czasem się zdarza, że ścinki są opisane. Oraz, że musisz kupić to co jest i czasem trzeba dostosować Twój obmyślony detal do dostępnego materiału.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: strikexp » 23 kwie 2017, 14:56

@Duszczyk_K
Dzięki za informacje, bardzo pomogłeś. I gratuluję zestawu narzędzi za 10zł. Ja niedawno kupowałem zestaw kluczy płasko-oczkowych ponieważ chciałem mieć własny. To zapłaciłem za jedynie 8szt kluczy Vorel 12zł + dostawa. :mrgreen:
Duszczyk_K pisze: Do jednych można wejść, pooglądać i kupić za około 1,5-2 zł za kilogram (czyli mają podwójną przebitkę).
A to jaką mają przebitkę to mnie mało interesuje. Ważne że sprzedają stal dużo taniej i innych kształtach niż hurtownie/sklepy. Opłaca się wziąć nawet sporo większy element i obrobić. Nie mówiąc już o sytuacji gdy kupimy bardzo dopasowany element. wtedy to jest naprawdę konkretna oszczędność w porównaniu do wycinania z pręta/płaskownika.
251mz pisze:strikexp,
Widać ,że kolega nie dość dokładnie przeczytał forum.
Proszę znaleźć sobie posty kolegi miki jeśli dobrze pamiętam.
jego temat traktuje o budowie tokarki praktycznie z samych części złomowych.
Forum jest duże, ciężko przejrzeć wszystko a tym bardziej przeczytać. Nawet próbując wyszukać konkretny temat, wypluwa ogromną liczbę wątków o innej treści.
Z chęcią przeczytam ten polecany wątek, ale potrzebowałbym lepszych namiarów. Użytkownik "miki" nie napisał żadnego posta. A innych "miki" jest całkiem sporo.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#8

Post napisał: DOHC » 24 kwie 2017, 23:47

Ja polecam policzyć jak to naprawdę wychodzi. Też tak myślałem że na złomie jest DUŻO taniej ale jak weźmiesz pod uwagę to że w składzie dostajesz fakturę (to plus tylko dla osób z działalnością), kupujesz foremny kawałek, nie tracisz czasu na szukanie, masz mały odpad i wiesz co to tak naprawdę jest to okaże się że nie ma sensu jeździć po złomach. Są specyficzne sytuacje np gdy potrzebujesz nieduży kawałek dość grubej blachy typu 40 mm a minimum jakie możesz kupić w składzie to powiedzmy 1x2 m wtedy warto się może i pokręcić bo nie każdy ma gdzie to magazynować, jak to przemieścić itp ale generalnie po materiał IMO nie bardzo warto jeździć na złom. Co innego jakieś przydasie.

Pozdrawiam


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: strikexp » 25 kwie 2017, 00:39

Masz rację, VATowcom jak mi nie wychodzi to tak dobrze. Ale z drugiej strony jak patrzyłem ceny najtańszych stali to dla małych ilości wychodzi około 5zł za kg. Jak na złomie kupię podobny element za 2,5zł to i bez faktury wychodze na plus ( a skarbówka mniej się przygląda bo więcej podatku płacę).
Zgodzę się że stal jakościową jako VATowiec, to trzeba kupować. Ale zwykłą konstrukcyjną to można i ze złomu kupić. Na nierdzewkę też bym się skusił, jest dość łatwa do odróżnienia a cena jak za zwykłą.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2017, 19:14 przez strikexp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Yarec » 25 kwie 2017, 02:01

Jak się umiesz dogadać to można przynieść różne CUDA, poszedłem po profile zamknięte a przyniosłem kubeł z Alu listwami zębatymi za grosze i krokowce (4) NEMA 23 (jak nówki)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”