Kompresor tłokowy olejowy Metabo Profi 390-10/150 (Warto?)

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
exe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2013, 21:47
Lokalizacja: Bełchatów

Kompresor tłokowy olejowy Metabo Profi 390-10/150 (Warto?)

#1

Post napisał: exe » 18 mar 2013, 21:50

Witam
jestem nowy na forum także proszę o wyrozumiałość :)
Ale sprawa dla mnie jest ważna. Ale do rzeczy.
Chcę kupić kompresor taki jak w temacie: Metabo Profi 390-10/150.
Tutaj szybki podgląd na dane techniczne:

- Termiczne zabezpieczenie silnika
- Napęd pasowy osłonięty, duże koła napędowe pełnią funkcję wentylatora
- Wyłącznik ciśnieniowy z odciążającym zaworem rozruchowym
- Reduktor ciśnienia
- 2 manometry - ciśnienie w zbiorniku i ciśnienie wyjściowe po redukcji
- Wydajność teoretyczna: 390 l/min
- Wydajność efektywna: 250 l/min
- Ciśnienie maksymalne: 10 bar
- Pojemność zbiornika: 150 l
- Ilość cylindrów: 2
- Ilość stopni sprężania: 1
- Moc silnika: 3.0 KM / 2,2 KW
- Napięcie zasilania/ częstotliwość: 400/50 V/Hz
- Wymiary: 1380x435x1050 mm
- Ciężar: 85 kg

Posiadam dom oraz na stanie 3 auta. Kompresora będę potrzebował głównie do podłączenia klucza pneumatycznego i wymiany kół w 3 autach osobowych, czasami pomalować coś (rzadko), przedmuchać.
Kompresor nie będzie używany codziennie po kilka godzin tylko raz na jakiś czas. Decyzja padła na Metabo, gdyż chce kupić kompresor na lata (z wielu źródeł wynika, że Metabo to dobra firma). Także klucza będę używał do odkręcania śrub kół, przedmuchiwania filtrów i prac wokół domu.

Do tego chcę kupić lepszej jakości klucz pneumatyczny Bety (ze wględu na mniejsze zużycie powietrza) - tutaj dane:
Klucz udarowy dwukierunkowy Beta 1927CD
Obroty biegu jałowego 7 000 obr./min.
Maks. moment obrotowy 1020 Nm
Moment roboczy 610 Nm
Wlot powietrza 1/4” GAS
Ciśnienie robocze 6.2 Bar
Zużycie powietrza śr. 130 l/min.
Ø przewodu powietrza 10 mm
Max. rozmiar śruby kl.8.8 M22 34 mm
Max. rozmiar śruby kl.12.9 M18 27 mm

Taki zestaw powinien bez problemu uciągnąć mocno zapieczone śruby.
I pytanie do was o wiele bardziej doświadczonych ode mnie. Czy warto jest kupić taki zestaw. Czy to dobry wybór. Czy taki kompresor do domu i do takich zastosowań jak moje to dobry wybór? Myślałem też o 100l Metabo, ale nie chcę żeby w bańce zabrakło powietrza żeby przy malowaniu, żeby niezałączał sie co 5,min. Ale to w razie czego bo malowane będzie nim rzadko. A wydajność na wyjściu 250l/min może to nie tak dużo ale pistolet lepszy czy gorszy uciągnie. A lakierował profesjonalnie nie będę - domowe zastosowanie, ale żeby był zapas mocy głównie pod klucz .Bardzo proszę o wasze opinie na temat tego kompresora i mojego wyboru. Dobry?warto? Może polecicie inny kompresor w podobnej cenie?



Tagi:


tresor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2013, 14:49
Lokalizacja: Strzelce Krajeńskie

#2

Post napisał: tresor » 23 mar 2013, 15:31

Witam! Wg. mnie dobór producentów b.dobry. Dla metabo sprężarki produkuje ABAC,to najwyższa półka. Ja właśnie planuje zakup podobnego zestawu, klucz hazet 9012 EL-model 2013 1700nm. Sprężarkę też planuję metabo bo z tych markowych wychodzi korzystnie cenowo. Ten model ma wolno obrotową pompę co przy stosowaniu dobrego syntetyka i jego okresowej wymianie daję nadzieję na długowieczność. Do sporadycznego wykorzystania to drogi zestaw który chyba nigdy się nie zwróci ale jeżeli Cię stać,i masz takie potrzeby, dla siebie to inwestcja na lata. Ja polecam.


pneumatyk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2013, 12:01
Lokalizacja: Polak Mały
Kontakt:

#3

Post napisał: pneumatyk » 27 mar 2013, 14:17

Ostatnio też szukałem podobnej sprężarki. Uważam również, że Metabo to dobry sprzęt. Poniżej podaję link gdzie znalazłem taką sprężarkę najtaniej za 2795 brutto

METABO Sprężarka tłokowa Profi 390-10/150

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 27 mar 2013, 14:47

pneumatyk pisze:Ostatnio też szukałem podobnej sprężarki. Uważam również, że Metabo to dobry sprzęt. Poniżej podaję link gdzie znalazłem taką sprężarkę najtaniej za 2795 brutto

METABO Sprężarka tłokowa Profi 390-10/150
Napisałbyś wprost, że sprzedajesz z bardzo dobrą ceną, a nie takim lisim podstępem próbujesz ... :P


pneumatyk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2013, 12:01
Lokalizacja: Polak Mały
Kontakt:

#5

Post napisał: pneumatyk » 27 mar 2013, 14:52

No masz rację :grin: Ale cenka jest spoko.


Autor tematu
exe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2013, 21:47
Lokalizacja: Bełchatów

#6

Post napisał: exe » 06 kwie 2013, 20:10

Witam ponownie
Pora nieco odświeżyć temat. Kompresor już do mnie dotarł wraz z kluczem Bety 1927CD oraz całym oprzyrządowaniem (wąż spiralny - jednak 8mm średnicy wewn. długość 12m, oleje, naolejacz, pistolet do przedmuchiwania itp.)
Po dokręceniu wszystkiego i uruchomieniu sprężarki - sądziłem że będzie chodziła głośniej. Jak dla mnie chodzi w sam raz.
Co do czasu nabijania butli, i dopełniania. Od 0 pustą butlę nabija dokładnie w 4minuty 32sek. Co uważam za bardzo dobry wynik. Butlę nabił do ciśnienia 10,5 Bara. Do ponownej pracy w celu dopełnienia butli załączył się w okolicach 7,5 Bara. Dobił to ciśnienie bardzo szybko ok minuty nawet niecałą. Z tego względu że ciśnienie wysokie już w butli było. A nabija je w ten sposób że nabija najpierw system niskiego ciśnienia. Następnie wysokiego i potem do butli. Także dobicie ciśnienia o 3 atm wysokiego ciśnienia to moment.
Klucz Bety pracuje świetnie. Po nabiciu butli do pełna wszystkie 4 koła w aucie odkręciłem i dokręciłem 2 razy. Także zostało odkręconych i dokręconych 8 kół - dopiero kompresor zaczął dobijać ciśnienie. Śruby były poprzednio dokręcone za mocno nie dało ich się ruszyć ręcznie. Klucz poradził sobie świetnie. Także ciśnienia wystarczyło na odkręcenie 8 kół i ich dokręcenie - lekkie pneumatem. A potem dociagnięcie rzecz jasna dynamometrem.
Aha. Chciałem zauważyć że na tym przewodzie 8mm wewnątrz i 12m długości nie ma problemów z używaniem klucza przedmuchiwaniem itp. Nie odczuwa sie spadku ciśnienia/wydajności.
Dzisiaj znajomy zawitał do mnie z pistoletem lakierniczym Iwata AZ3. Zamontowaliśmy jeszcze odwadniacz. Przywiózł do polakierowania drzwi lewe kierowcy i lusterko żeby sprawdzić kompresor. Pomalowaliśmy (tzn on) całe drzwi bez problemu. Zaczynając lusterko przez chwile kompresor dobił ciśnienie. Ale można było malować bez problemu nadal. Gdy dobił do pełna bez problemu malował dalej. Ciśnienie malowania było ok 2,5 Bara. Spadku nie było wogóle na pistolecie. Także sądzę że do malowania również sie będzie nadawał. Mam nadzieję że nieco pomogłem tym którzy mieli dylemat co do kompresora klucza firm itp. Aha. Jeżeli macie tylko gdzie trzymać lepiej wziąść bańkę 150L niż 100. Ten wąż 12m również super sprawa. Bez problemu można latać dookoła auta i działać:)
W razie pytań i wątpliwości służę pomocą


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#7

Post napisał: Bbuli » 06 kwie 2013, 21:21

Tjaaa-a świstak pompował tą bańkę w minutę czy dwie...a ty z nudów kółka sobie
odkręcasz jak w pit stopie.Ciekawe...
Masz serwis czy sklep?


Autor tematu
exe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2013, 21:47
Lokalizacja: Bełchatów

#8

Post napisał: exe » 07 kwie 2013, 20:29

Bbuli pisze:Tjaaa-a świstak pompował tą bańkę w minutę czy dwie...a ty z nudów kółka sobie
odkręcasz jak w pit stopie.Ciekawe...
Masz serwis czy sklep?
Nie bardzo Cie kolego rozumiem. Nic tylko bije od Ciebie ignorancja. Nie mam ani sklepu ani serwisu. Jestem amatorem. Nabiłem butle do pełna. Zmierzyłem czas. Podałem na forum bo sam wiele godzin spędziłem w internecie na poszukiwaniu kompresora. A chcę go do garażu do 4 aut, ale żeby był już na lata. Dlatego podałem wszelkie informacje żeby pomogły innym amatorom i półprofesjonalistom jak ja, którzy również sporo czytają i szukają informacji. Bo nieproblem kupić sobie Stanleya albo innego chinczyka a potem pluć sobie w twarz.

Po drugie. Niemiałem jak sprawdzić na ile powietrza wystarczy do pracy. dlatego odkręcałem po kolei kilka razy. Jeżeli niemiałeś tego kompresora i klucza to sie nie wypowiadaj. Bo gdybyś miał i sprawdził i mógł podać np. inną szybkość nabijania butli. Ok niemam nic przeciwko. A nie zarzucasz komuś kłamstwo/naciąganie. Jestem amatorem który sporo siedzi i robi przy swoich autach w domu. Możesz akceptować to co mówie albo nie. Nieobchodzi mnie to. Ja tylko napisałem swoje odczucia z używania tego kompresora i klucza żeby może nieco pomóc innym amatorom którzy też poszukują takiego sprzętu. Nic wiecej.
Poza tym nie podaje ani cen. Dealera gdzie można najtaniej dostać kompresor. Mówie tylko o sprzęcie który zakupiłem. Mi taka butla wystarczy. Jego wydajność również. Jak mogę pomóc innym, robie to. Twój post nie ma na celu niczego oprócz oczerniania mojej osoby. Masz chęć mogę nakręcić filmik jak szybko nabija butla.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#9

Post napisał: Bbuli » 08 kwie 2013, 23:36

To tak z nudów latasz sobie po internecie i zawracasz gitarę kompresorem ?Na forum mechanika reklamujesz-gdzie jeszcze?Co to ma wspólnego z cnc?


Autor tematu
exe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2013, 21:47
Lokalizacja: Bełchatów

#10

Post napisał: exe » 09 kwie 2013, 16:05

Bbuli pisze:To tak z nudów latasz sobie po internecie i zawracasz gitarę kompresorem ?Na forum mechanika reklamujesz-gdzie jeszcze?Co to ma wspólnego z cnc?
Jaka reklama??? Gdzie Ty człowieku widzisz reklamę? I kto co reklamuje. Jak jesteś niedouczony i niepotrafisz wyciągnąć wniosków z tego co ktoś pisze tylko obstajesz przy swoich bredniach nie mających żadnego związku z rzeczywistością to masz problem. Tobie nikt nie karze sie wypowiadać. Coś Ci sie niepodoba. To może masz problem ze sobą. A co to ma wspólnego z cnc. Jest taka magiczna opcja szukaj. I wiele osób pytało o kompresory. Jak ja. Bo też niewiedziałem co wybrać. A Ciebie ktoś widocznie skrzywdził bo uważasz że każdy kto sie o coś zapyta i poda nazwe sprzętu uważasz to za reklame. Ja już kupiłem kompresor. Tym co pomogli dziękuję. I zamykam temat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”