Jaki powinien być uniwersalny ploter frezujący CNC

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

Jaki powinien być uniwersalny ploter frezujący CNC

#1

Post napisał: Cooper » 18 sie 2010, 16:51

Witam

Przymierzamy się do zakupu uniwersalnego plotera frezującego (załóżmy 2000 x 1000 lub 700 x 500). Pracujemy na różnych materiałach od modelowania drewna w 3D do frezowania i grawerowania w mosiądzu i aluminium. chciałem się zorientować czy większość z was forumowiczów myśli choć troszkę podobnie do mnie :)

Chciałem się podpytać o wasze opinie, jaki wg was powinien być uniwersalny ploter CNC do obróbki drewna, tworzyw sztucznych oraz ewentualnie metali nieżelaznych.

Na co zwrócić uwagę, stół z podciśnieniem czy bez, jakie silniki i jaka dokładność. Na co głównie zwrócić uwagę przy wyborze wrzeciona.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 18 sie 2010, 21:14

zawsze mozna zamowic do wykonania i dogadać co będzie w srodku odnośnie ceny urządzenia, bo to podstawowe kryterium, wiadomo ze tania maszyna nie będzie miała serwonapędow czy wypasionego wrzeciona, stół jak juz T rowkowy lub z płyty wiórowej
maszyna z polem roboczym 2x1 może kosztowac zarówno 30 tys netto jak i 60 tys netto, wszystko zalezy od tego co jest w srodku i jakie osiaga parametry, oczekiwania itd. na rynku dalo sie zauwazyć tendencję na temat "za ile" a nie "na jakość", stąd tez wszystkomające chinole ladnie prezentujące się w reklamie, niestety tylko w reklamie, z obsluga zaczynają sie cyrki
zbudowalem 42 maszyny, teraz buduje kolejną i jak zwykle pytanie tendencyjne pierwszej grupy i najlepiej za darmo hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#3

Post napisał: beowolf » 18 sie 2010, 23:04

znajomy ostatnio kupił do firmy ploter firmy megacut. Chińszczyzna, ale sam byłem pod wrażeniem. Posuw 5000 mm/min. Wrzeciono 2,2kW z falownikiem. Przy takich posuwach rękami się nie da zatrzymać bramy więc zapas mocy ma spory. Oprogramowanie do grawerowania i wycinania jest zaje....biste. Ale odczyt g-codów pozostawia wiele do rzyczenia. Pole robocze - około 900x700x100. Za 16 tyś nikt Ci nic lepszego nie złoży

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 19 sie 2010, 10:12

mam chinski laser z oprogramowaniem laser cut - takie sobie, niezbyt rozgarniete jesli chodzi o przymiarowanie detalu do pla roboczego, a rysunek trzeba wczesniej przygotowac w dwóch kolorach zeby maszyna nie zaczeła ciąc tam gdzie jej sie podoba
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#5

Post napisał: webserver » 19 sie 2010, 13:30

beowolf pisze:znajomy ostatnio kupił do firmy ploter firmy megacut. Chińszczyzna, ale sam byłem pod wrażeniem. Posuw 5000 mm/min. Wrzeciono 2,2kW z falownikiem. Przy takich posuwach rękami się nie da zatrzymać bramy więc zapas mocy ma spory. Oprogramowanie do grawerowania i wycinania jest zaje....biste. Ale odczyt g-codów pozostawia wiele do rzyczenia. Pole robocze - około 900x700x100. Za 16 tyś nikt Ci nic lepszego nie złoży
Tylko poczekajmy jak coś się popsuje to ile to będzie go kosztowało ... i czy ktoś to naprawi....
Pozdrawiam PlotComplex.com


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#6

Post napisał: beowolf » 19 sie 2010, 15:30

a co się ma tam popsuć? Jedyne czego nie można dokupić na własną rękę to płyta główna. A firma zapewnia pełną wymianę części.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 19 sie 2010, 17:35

webserver pisze:
beowolf pisze:znajomy ostatnio kupił do firmy ploter firmy megacut. Chińszczyzna, ale sam byłem pod wrażeniem. Posuw 5000 mm/min. Wrzeciono 2,2kW z falownikiem. Przy takich posuwach rękami się nie da zatrzymać bramy więc zapas mocy ma spory. Oprogramowanie do grawerowania i wycinania jest zaje....biste. Ale odczyt g-codów pozostawia wiele do rzyczenia. Pole robocze - około 900x700x100. Za 16 tyś nikt Ci nic lepszego nie złoży
Tylko poczekajmy jak coś się popsuje to ile to będzie go kosztowało ... i czy ktoś to naprawi....
No bo jak wiadomo sa tam chinskie silniki, chinskie prowadnice,
chinski zasilacz i calosc chodzi na chinski prad z chinskiego gniazdka ;)

I za cholere nie da sie naprawic w razie czego ;)

J.


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#8

Post napisał: beowolf » 19 sie 2010, 20:57

przecież wielu kolegów na forum kupuje właśnie chińskie sterowniki, prowadnice, łożyska itp. A napisałem, że wszystkie części są dostępne w firmie, która sprzedała maszynę.


Autor tematu
Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#9

Post napisał: Cooper » 20 sie 2010, 09:07

Koledzy koledzy prosiłem o info na co zwrócić uwagę przy wyborze plotera a nie o przemyslenia o chińszczyźnie (pytanie nie czy wysiądzie tylko kiedy)

Chodzi o ty by nie przedobrzyć i nie kupić plotera na wyrost (wydać za dużo kasy) i też nie takiego co będzie sprawiał problemy (wydać zbyt mało kasy)

Także gdzie ten złoty środek ?

Jaka budowa, prowadnice itd
Jaki stół ? (podcisnienie czy T-rowek)
Jakie silniki (serwo czy wystarczy krokówka by uzyskać w praktyce +/ -0.05 mm dokładności)
Jaka moc i obroty wrzeciona by radzić sobie z najszerszą gama materiałów


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#10

Post napisał: beowolf » 20 sie 2010, 21:01

to ja powiem tak - ploter o którym wspomniałem:
- wałki podparte (najprawdopodobniej fi16)
- śruby kulowe (najprawdopodobniej fi16 skok 10)
- wrzeciono 2,2kW 3000-24000 obr, falownik
- silniki 3Nm oś X,Y, 2,4Nm oś Z.
- połączenie z komputerem poprzez USB, bufor danych
- prymitywny czujnik wysokości narzędzia
- skromne oprogramowanie 2D
- dobre grawerowanie rysunków itp. w 3D
- krańcówki Omron (chyba czujniki zbliżeniowe) jako czujniki bazowania oraz krańcówka z jednej strony (z drugiej ograniczenie programowe)
Wydaje mi się, że to minimum jakie powinien spełniać ploter w małej firmie. Grawerowaliśmy w drewnie, pleksie, aluminium a nawet planowaliśmy powierzchnie ze stali.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”