Imadło maszynowe

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

Imadło maszynowe

#1

Post napisał: rysmen » 17 cze 2014, 09:10

Zakupiłem frezarkę o taką
http://allegro.pl/mocna-frezarka-frezar ... 46281.html

i teraz pytanie o imadło do niej standardowo będe wiercił i frezował szczęki minimum 160 mam dwa typy
http://allegro.pl/imadlo-maszynowe-prec ... 52055.html czy takie się nada ?
lub
http://allegro.pl/imadlo-maszynowe-obro ... 71955.html
lub
http://allegro.pl/imadlo-maszynowe-prec ... 49684.html

prosze o porade



Tagi:


zdzicho
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: zdzicho » 17 cze 2014, 21:58

Imadła precyzyjne są dobre do obróbki materiałów ,które maja już obrobione ,równoległe powierzchnie. Do materiałów surowych się nie nadają ,bo słabo trzymają materiał. Musisz sobie odpowiedzieć ,co będziesz obrabiał.

Awatar użytkownika

egojack1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 247
Rejestracja: 02 mar 2014, 19:39
Lokalizacja: R-sko
Kontakt:

#3

Post napisał: egojack1 » 17 cze 2014, 23:28

Przy ZX 7016 miałeś porządnie wyglądające imadło maszynowe, potrzebujesz większego?


Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#4

Post napisał: rysmen » 18 cze 2014, 07:47

egojack1 pisze:Przy ZX 7016 miałeś porządnie wyglądające imadło maszynowe, potrzebujesz większego?
I tak i nie, ale czasem jest potrzeba już kupiłem TO


JackSN
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 51
Rejestracja: 05 sie 2012, 21:50
Lokalizacja: B-stok

#5

Post napisał: JackSN » 18 cze 2014, 08:33

Tak z ciekawości zapytam, używa ktoś funkcję obrotu takiego imadła? Jak tak, to w jakim celu?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 18 cze 2014, 10:18

A na przykład masz coś do wyfrezowania, np rowek pod kątem do powierzchni bocznych materiału.
pozdrawiam,
Roman


JackSN
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 51
Rejestracja: 05 sie 2012, 21:50
Lokalizacja: B-stok

#7

Post napisał: JackSN » 18 cze 2014, 10:52

No tak, tu się przyda. Choć mi osobiście bardzo rzadko zdarza się taka operacja.
Na upartego, poświęcając o wiele więcej czasu, można poradzić sobie płytkami kątowymi (kątomierzem) i czujnikiem zegarowym.

Imadło obrotowe, wg mnie, ma wadę - jest wyższe niż imadło stałe. Co przy biurkowych frezarkach może mieć znaczenie.
Z postawieniem takiego imadła na bok, też może być problem (niż tego z pierwszego linku)

PS. Sam stoję przed wyborem imadła - stąd me rozważania.

PS 2. Kol rysmen, czy mogę/możemy liczyć na sesję rozbieraną zakupionej frezarki? Są już jakieś pierwsze spostrzeżenia, uwagi?


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#8

Post napisał: m.j. » 18 cze 2014, 11:56

rysmen pisze:
egojack1 pisze:Przy ZX 7016 miałeś porządnie wyglądające imadło maszynowe, potrzebujesz większego?
I tak i nie, ale czasem jest potrzeba już kupiłem TO
Ja kupiłem bardzo podobne imadło, ponieważ był to klon imadła Bisona, które kosztowało duuużo więcej. Jednak po zakupie musiałem je poprawić, ponieważ z precyzją nie miało wiele wspólnego. Dość powiedzieć, ze podstawa obrotowa na stole frezarki się kolebotała. Dopiero odkręcenie od podstawy i położenie korpusu imadła pomogło ponieważ było mniej zwichrowane. Do tego jedna prowadnica była ponad 0.1mm wyżej od drugiej (nawet bliżej 0.2 niż 0.1 i dopiero rozebranie imadła i przefrezowanie na stole docelowej frezarki wyrównało poziom. Więcej się nie baiłem, ponieważ teraz mogę robić to co chcę i zdokładnością jakiej wymagam, jednak przydałoby się skrobanie podstawy imadła. Zresztą wszystkie odlewy żeliwne z chin jakie miałem tzn imadła wszelkiej maści czy też stół krzyżowy wykazuje zwichrowanie co świadczy o słabym wysezonowaniu odlewów lub wogóle braku sezonowania - pewnie po odlaniu i zgrubnej obróbce idzie na statek i hej do klienta nieświadomego jakości tych cudów :lol:
Mam płytę traserską 800x600 więc jestem w stanie sprawdzić jakość tzn "płaskość" powierzchni i niestety chińskie wyroby wypadają marnie.
Obecnie jestem w trakcie obróbki stołu krzyżowego typu KRS-475 czy jakoś tak i szkoda że nie zrobiłem zdjęć jak wyglądała podstawa imadła po zetknięciu z płytą traserską, ale tylko na samych brzegach widać było ślady tuszu :lol: Pomijam "doskonałą" jakoś obróbki powierzchni ślizgowych współpracujących ze sobą.
Obawiam się, że frezarka, którą podałeś w linku może też nie mieć idealnej geometrii, ale być może to moje "czarnowidztwo"
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#9

Post napisał: RomanJ4 » 18 cze 2014, 12:24

Jest jeszcze jedna zaleta tego typu o której nie napisałem, przy braku podzielnicy może ją zgrubsza zastąpić, przy frezowaniu cztero, sześcio czy więcej kąta. Zgrubsza dokładnie oczywiście, ale lepsze to, niż na oko.
JackSN pisze: ma wadę - jest wyższe niż imadło stałe
fakt, dlatego warto mieć dwa(lub więcej)
albo jak tu masz 2w1, bo można je zdjąć z obrotnicy i używać jako zwykłe.

http://img14.allegroimg.pl/photos/orygi ... 4266971955

a dłubiąc w żelastwie prędzej czy później stwierdzisz, że potrzebne jeszcze kołyskowe, np takie tańsze, ale za to najniższe
Obrazek
(mam takie, i planuję na nim w (chińskiej) frezarce typu jak BF20 np ceowniki [80mm głowicą ø65mm, lub frezem walcowo-czołowym NFCb ø100mm i daje radę.)

lub droższe i wyższe, ale za to z obrotnicą
Obrazek
m.j. pisze:może też nie mieć idealnej geometrii,
fakt, ze dużo rzeczy trzeba poprawiać po swojemu (jak kto wie jak, ma na czym, i potrafi) ale to cena za cenę. Zawsze można kupić niezawodnego Bisona (albo inną markową rzecz).
Ale mając wybór z kilku egzemplarzy można też trafić na i całkiem niezłe, dobre bazy do "dopieszczenia". Niedawno była na forum dyskusja o wiertarkach stołowych vs stojak do wiertarki.
Napisałem, że też mam Chinkę za 400-parę złotych z 300W silniczkiem, kupioną już ładnych parę lat temu, na której po niewielkich modyfikacjach wierciłem z powodzeniem i wiertłami do ø16mm w stali, i pogłębiaczem ø14mm także w stali, i wiertłem ... ø0,7mm! w kolorowych. I to dość głęboko bo na 8-9mm! (w fabrycznym kluczykowym uchwycie ø13mm!)
Koledzy może nie dowierzali, ale tak było. Mam także chińską 700 w kłach tokarkę (Bernardo), która ma zadziwiająco dokładne (i powtarzalne!) nastawy ze skali sanek poprzecznych, praktycznie po uprzednim pomiarze można skalą zrobić przybranie do setki pod łożysko. Że o wielu "Made in CHRL" narzędziach nie wspomnę.
Tak, że nie wszystko co chińskie, to musi być od razu złe.
Zresztą kto to wie (poza "producentem") ileż to oklejonych "markowymi" fiszkami rzeczy tak naprawdę zrobiły... :wink:
żółte łapki... Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#10

Post napisał: rysmen » 18 cze 2014, 13:24

Dojdzie frezarka i imadło zrobie zdjęcia pomiary i opublikuje. Oczywiście chciało by sie bisona ale za nim odrobie frezarke i reszte sprzętu to minie troche czasu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”