grubościówka krzywo hebluje

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
krzaqx
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:36
Lokalizacja: Jaworzno

grubościówka krzywo hebluje

#1

Post napisał: krzaqx » 03 kwie 2008, 14:46

witam
niedawno kupiłem sobie taka grubościówkę:
http://allegro.pl/item340564848_strugar ... ktura.html
Generalnie nie narzekam.. Silnik mocny, zbudowana też jest porządnie.. Jednak nie hebluje tak jak powinna... Czasami deski wychodzą z niej grubsze na końcach. Problem jest później przy ich klejeniu.. bo w środku zostaje szpara. Wydaje mi się, że może jest niewyregulowana.. Może wałki posuwu za mocno dociskają?? Czy ktoś może mi coś doradzić? Nie chciałbym jej w ciemno rozkręcać bo wtedy straci gwarancję.



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 03 kwie 2008, 17:19

Nie mam takiej, ale to musi być związane z prowadzeniem materiału, na poczatku i końcu deska jest wypychana do góry, więc płaszczyzna strugana opada. Nie widzę innego wyjaśnienia, pod warunkiem, że konstrukcja jest odpowiednio mocna i po prostu się nie wygina. Ja mam strugarkę z ramą z odlewu AL i nic takiego nie zachodzi.
Mam pytanie, czy noże są z HSS czy widia ?
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


kazek168
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 16 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Nowa Sól

#3

Post napisał: kazek168 » 03 kwie 2008, 18:07

Moim zdaniem wałki wspomagające są za wysoko względem stołu roboczego.


priv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2005, 16:53
Lokalizacja: dolnoslaskie

#4

Post napisał: priv » 03 kwie 2008, 19:33

krotki stol prowadzacy dlatego walki dociskowe nie sa w stanie zrownowazyc ciezaru
zwisajacych koncow deski, opadajace konce po obu stronach powoduja wznios deski
nad walem, podtrzymywanie koncow deski zapobiegajace ich opadaniu powinno pomoc
Pzdr.
Krzysztof


kazek168
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 16 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: grubościówka krzywo hebluje

#5

Post napisał: kazek168 » 03 kwie 2008, 21:35

krzaqx pisze:Czasami deski wychodzą z niej grubsze na końcach. .
To nie wina opadających końcówek, że deska jest grubsza na końcach,
Tu jest odwrotnie wprowadzając deske, opiera się ona na rolce wspomagającej, która jast wyżej od poziomu stołu i wchodzi pod wał pod pewnym kątem do stołu roboczego a wychodząc znowu ją podnosi na tej rolce z tyłu.
Najlepiej to sprawdzić kładąc prostą łata na końcach rolek wspomagających i jażeli są wyżej od stołu to tak będzie zawsze , że końcówki będą grubsze.


Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: Jarosław B » 04 kwie 2008, 09:16

Witam.Nierównomierność heblowania w tym przypadku leży po stronie tylko i wyłącznie prowadzenia materiału.Generalnie zakłada się że długość elementów prowadzących powinna być co najmniej dwie trzecie długości materiału tak przed jak i po stronie obrabiarki. To co widzę na zdjęciu jest to heblarka wyłącznie dla majsterkowiczów chociażby na system prowadzenia materiału kóry w tym przypadku jest bardzo istotny.Tak więc trudno wymagać od takiego narzędzia aby deska była równiutka na całej płaszczyżnieJedynie co to proponuję usunąć bezsensowne cieniutkie blachy a zastąpić je długą masywną konstrukcja (może być nawet bez rolek końcowych) a napewno poprawi to skuteczność heblowania i losową nierówność materiału. Pozdrawiam Jarek

[ Dodano: 2008-04-04, 09:20 ]
Wszelka regulacja w tym wypadku NIC NIE DA.Temat przerabiany wielokrotnie na innym forum.


Frantz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 14 lis 2007, 21:19
Lokalizacja: Śląsk

#7

Post napisał: Frantz » 06 kwie 2008, 01:42

Witam wszystkich . Musze przyznać że kolega Kazek 168 ma słuszna racje .Główną przyczyna nie równomiernego strugania deski są żle wyregulowane wałki pomocnicze.Maja one zmniejszyć siły tarcia o dolny stół.Deska strugana przy wejściu na przeciwległy wałek nieco sie podnosi i powoduje niepożądany efekt.Proponuje opuszczenie wałków pomocniczych a następnie wykonanie prób .Miałem ten problem w swojej maszynce choc innego producenta.Pozdrawiam! :grin:


Autor tematu
krzaqx
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:36
Lokalizacja: Jaworzno

#8

Post napisał: krzaqx » 10 maja 2008, 22:47

ojj ludzie.. dlaczego wcześniej na to nie wpadłem.. muszę tam wsadzic po prostu jakiś inny blat.. choćby na ten który juz jest..

Kazek
Masz racje, wałki są za wysoko.. no i cieżko to w ogóle wyregulować tak porządnie... Dlatego własnie krzywo hebluje.. :):):)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”