Frezarka i tokarka

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
KrystianG
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 03 sie 2017, 17:40
Lokalizacja: Piła

Frezarka i tokarka

#1

Post napisał: KrystianG » 03 sie 2017, 18:03

Witam wszystkich serdecznie, jestem nowy na forum i mam kilka pytań od nośnie zaczęcia przygody z hobbistycznym toczeniem i frezowaniem na dużym sprzęcie, dodam że nie mam żadnego doświadczenia z toczeniem, więc jeżeli coś pomieszam to proszę o wyrozumiałość A więc do dzieła Panowie !
Prosta piłka, przeglądam OLX lecz nic mi nie wpadło w oko w rozsądnych pieniądzach, Wyczytałem na forum aby dać ogłoszenie do gazety i tak uczynię, wydaje mi się że to będzie strzał w dziesiątkę.

Poszukiwania : Tokarka i Frezarka

budzet : 10tyś na oba sprzęty

Gabaryty: mało znaczące miejsca mam ok. 150m2 aby ustawić sobie sprzęt

Głowne rzeczy które chciałbym robić
-sworznie
-gwinty
-koła zębate
-proste wały typu półoś
-tulejki itp.

czy ktoś mi może modelami podać jakich sprzętów najlepiej szukać ? głównie chodzi mi o frezarke :)



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Frezarka i tokarka

#2

Post napisał: jasiu... » 03 sie 2017, 18:58

KrystianG pisze: Gabaryty: mało znaczące miejsca mam ok. 150m2 aby ustawić sobie sprzęt
Zakładam, że prądu do obsługi masz wystarczającą ilość. To się kiedyś nazywało "przydział mocy".

Koła zębate? Hmmmm, a więcej w tym temacie, jakie koła? Jaką metodą (choć o obwiedniówce nie wspominasz).

No i najważniejsza sprawa - gabaryty. Te osie to do roweru, czy wagonów kolejowych?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: strikexp » 04 sie 2017, 00:05

Ja robiłem taki warsztat w tym roku, wydam właśnie 10tyś zł.

- tokarka tzw mini lathe (Bass Tools Polska 350) - 2800zł z zestawem noży składanych
- frezarka tzw zośka (model ZX7016 dowolnej firmy) - 1750zł ale radzę kupić droższy bo zdziwisz się ile rzeczy brakuje
- wyposażenie dodatkowe - 2000zł ale kupowałem wszystko jak leci i mam około 50% wyposażenia :mrgreen:
- tanie wiertła HSS od 1mm do 24mm - 100zł
- frezy, noże i płytki wymienne do noży z aliexpress - 300-500zł
- tania lipna szlifierka stołowa - 150zł?
- statyw do szlifierki kątowej - 70zł
- najtańsza piła taśmowa (dopiero w planach holzmann lub cormak) - 1500zł
- trochę różnej stali i aluminium, głównie z odpadów oraz zestaw śrub nierdzewnych - 500zł

Narzędzi jak klucze, pilniki, elektryki itp nie liczę bo to już zależy kto co ma. Po drodze kupiłem jeszcze wiertarkę stołową za 300zł. Przyda się do ulepszania frezarki, a po zalaniu betonem to może nawet posłuży do łatwego wiercenia. Kupiłem też za około 150zł imadło krzyżowe do tej wiertarki.

Wnioski?
Na pewno nie polecam mini lathe, do stali to musi być tzw nutool (bernardo hobby 500) za 1500zł więcej. Frezarkę dopiero ulepszam więc może się nada. W podstawowej wersji to wygina się po zwykłym naciśnięciu pokrętła od wrzeciona.

Jak chcesz robić coś dużego to za tą kwotę będzie ciężko kupić sprzęt. Chociaż akurat nutool to już dość sensowna tokarka z fi 240.


Autor tematu
KrystianG
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 03 sie 2017, 17:40
Lokalizacja: Piła

#4

Post napisał: KrystianG » 05 sie 2017, 04:37

Hej, 10tys to koszty zakupu samej tokarki i frezarki, posiadam takie rzeczy jak wiertarka stolowa, szlifierka stoĺowa, wiertĺa pilniki suwmuarki, mikrometry. Pracuje jako mechanik, po godzinach naprawiam motocykle a dodatkowo pomagam ojcu w gospodatstwie rolnym, myśl zakupu sprzety naszĺa mnie po ostatniej sytuacji gdzie nikt w okolicy nie miaĺ frezarki dostèpnej aby dorobić frezy na waĺku w kombajnie zbozowym, wszyscy wyczuli ze jest sezon ma zbiòr zbòż i za dorobienie elementu zawoĺali 950zl. Dodatkowo czasami brakuje mi drobnych sworzni itp.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#5

Post napisał: ak47 » 06 sie 2017, 10:31

Nie chcę Cię gasić ale za taką sumę to kupisz tylko jedną maszynę. Jeśli frezarkę to szukaj frezarki uniwersalnej, czegoś w s tylu frezarki FU 251. Omijaj frezarki pionowe. Zapewne podzielnicę i imadło będziesz kupował oddzielnie bo niezmiernie rzadko są w komplecie. Ważne aby głowica do frezowania pionowego oraz podtrzymka frezowania poziomego była w komplecie. Bez tego nie bierz maszyny.

Do tego parę frezów, i budżet poszedł ;)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: strikexp » 07 sie 2017, 13:41

ak47 pisze:Nie chcę Cię gasić ale za taką sumę to kupisz tylko jedną maszynę.
A potrzebujesz 3, tokarki, frezarki i piły taśmowej/ramowej. Jak kupujesz bez rachunku to teoretycznie możesz kupić piłę ramową dość tanio. Ale musisz ją kupić bo płaskownik 80x15mm tnie się godzinę czasu ręczną piłką i łamie kilka brzeszczotów. Piła jest równie ważna jak tokarka i frezarka.
Kątówką nie można ciąć bo naruszasz strukturę stali, albo co gorsze zahartujesz tak że noże będą się topić.


Bartollini
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 06 lis 2012, 16:59
Lokalizacja: Wkz

#7

Post napisał: Bartollini » 07 sie 2017, 15:12

Prędzej to się koniec odpuści niż zahartuje.
Piły ramówki można kupić już od 600zł


Autor tematu
KrystianG
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 03 sie 2017, 17:40
Lokalizacja: Piła

#8

Post napisał: KrystianG » 15 sie 2017, 21:16

ak47 pisze:Nie chcę Cię gasić ale za taką sumę to kupisz tylko jedną maszynę. Jeśli frezarkę to szukaj frezarki uniwersalnej, czegoś w s tylu frezarki FU 251. Omijaj frezarki pionowe. Zapewne podzielnicę i imadło będziesz kupował oddzielnie bo niezmiernie rzadko są w komplecie. Ważne aby głowica do frezowania pionowego oraz podtrzymka frezowania poziomego była w komplecie. Bez tego nie bierz maszyny.

Do tego parę frezów, i budżet poszedł ;)
Jezeli bedzie potrzeba to budzet powiekszymy spokojnie,

Wracajac.do tematu,
https://www.olx.pl/i2/oferta/tokarka-wa ... b0baf04fa8
Tuc50/1500 wpadĺ mi w oko cenowo jak i parametrami za te pieniądze jak rownież jest najbliżej mnie, 50km czyli tani transport. Co o tym myślicie ? Jest to najtanszy egzemplarz tego typu znaleziony na internecie, jutro po pracy chcialbym podjechac go obejrzeć

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”